O budoucnosti vodňanského náměstí debatovali obyvatelé s odborníky - Jižní Čechy Teď!
před 1 hodinou

O budoucnosti vodňanského náměstí debatovali obyvatelé s odborníky

VODŇANY – Náměstí Svobody ve Vodňanech se v pondělí 15. června stalo dějištěm komentované procházky, během níž mohli obyvatelé města diskutovat s odborníky o současné podobě centra a jeho možném budoucím rozvoji. Akci uspořádalo město Vodňany jako součást příprav na vznik architektonické studie zaměřené na revitalizaci náměstí a jeho okolí.


O budoucnosti vodňanského náměstí debatovali obyvatelé s odborníky - Jižní Čechy Teď!

Účastníky na úvod přivítal starosta Martin Macháč, který zdůraznil, že město se nachází teprve v počáteční fázi celého procesu. Cílem setkání podle něj nebylo představovat hotová řešení, ale především získat názory, podněty a zkušenosti obyvatel, kteří centrum města každodenně využívají. „Teprve sbíráme podklady pro zadání architektonické studie. Zajímají nás silné i slabé stránky náměstí, způsob pohybu lidí i to, jaké funkce by podle veřejnosti mělo centrum města plnit,“ zaznělo během úvodu.

Průvodkyní setkání byla například urbanistka Lenka Šímová, která vysvětlila, že hlavním smyslem akce je dialog mezi odborníky a veřejností. Architekti, urbanisté a dopravní inženýři podle ní vnímají prostor jinou optikou než jeho každodenní uživatelé. Právě jejich zkušenosti jsou proto pro další plánování klíčové.

Architekt Filip Dubský připomněl historický význam vodňanského náměstí a vysvětlil jeho urbanistické souvislosti. Hovořil o středověkém založení města, pravidelném půdorysu náměstí i jeho původní funkci jako obchodního a společenského centra. Současně zdůraznil, že nejdůležitějším výsledkem celé participace má být kvalitní zadání pro budoucí architektonickou soutěž. „Se špatným zadáním je vždy špatný výsledek. Naším cílem je správně definovat potřeby města a jeho obyvatel, aby budoucí návrhy odpovídaly skutečným požadavkům lidí,“ uvedl Dubský.

Významnou část procházky tvořila diskuse o dopravě. Účastníci debatovali například o diagonální komunikaci protínající náměstí. Zatímco někteří ji označovali za praktické a funkční řešení, jiní upozorňovali na její bariérový efekt a komplikace pro pěší pohyb.

Pozornost se soustředila také na plánovanou revitalizaci prostoru před kostelem, který mnozí označili za jedno z nejproblematičtějších míst v centru. Podle odborníků na urbanismus dnes převládá doprava na úkor pobytové funkce veřejného prostoru.

Architekti upozornili i na některé drobnější nedostatky. Kritika směřovala například k přemíře orientačních tabulí a směrovek, které podle některých účastníků zbytečně zahlcují veřejný prostor. Padly rovněž návrhy na úpravy dopravního režimu v okolí kaváren nebo na doplnění přechodu pro chodce v prostoru u kašny.

Během akce měli návštěvníci možnost zaznamenávat své připomínky do map, v nichž označovali problémová místa, oblíbené části centra i trasy, které běžně využívají. Získané podněty nyní poslouží jako jeden z podkladů pro zpracování budoucí architektonické studie. Město chce v diskusi s veřejností pokračovat i v dalších etapách přípravy projektu.

 

Petr Eliáš
Petr Eliáš

Diskuse k článku

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.