Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Agresivita bezdomovců stoupá, upozorňuje velitel táborských strážníků

TÁBOR – Městská policie v Táboře vznikla v roce 1992 a o rok později k ní jako strážník nastoupil Petr Svoboda, který se v roce 1996 stal velitelem. V Táboře v současné době slouží devětadvacet strážníků. Už od července by jich mohlo být o dva víc. Na důvody přijímání nových kolegů, na problém s bezdomovci i na komplikovanou dopravní situaci na Křižíkově náměstí jsme se Petra Svobody ptali.

 

Proč už v Táboře nestačí devětadvacet strážníků?

Je to kvůli bezdomovcům. Ještě před deseti lety jsme tu měli dvacet bezdomovců, kteří byli většinou místní. Na ulici byli chvíli a chovali se relativně slušně. Postupem času jich začalo přibývat, meziročně máme třeba nárůst o dvacet lidí. Teď už jich tu funguje okolo devadesáti. To je docela velké číslo. A jak nám dřív stačilo jednou dvakrát denně za nimi vyjet, tak teď už se jezdí i pětkrát denně. K tomu musíme připočítat odvozy na záchytku do Českých Budějovic nebo Jihlavy a tím máme v podstatě vázanou jednu hlídku na celý den. Ostatní oznámení jsme museli odsouvat někam jinam, třeba problémy v hromadné dopravě, krádeže v obchodech. Často jsme totiž neměli koho tam poslat, protože jednou se jelo na bezdomovce na Pražák, jednou na Husovo náměstí, pak zase k obchoďákům. Už loni jsme se tedy rozhodli síly přeskupit a řekli jsme si, že omezíme nějakou činnost a dáme prostor trvalému dohledu na bezdomovce.

Jakou činnost jste omezili?

Omezili jsme pochůzky v rajonech. V těch nejexponovanějších časech jsme tam kluky vůbec neposílali a ani teď ještě neposíláme. Každé ráno sestavujeme dvoučlennou hlídku, která má jediný úkol. Bezdomovce.

Kde se teď bezdomovci nejčastěji pohybují?

Zatím jsou relativně rozptýlení buď na ubytovnách nebo ve svých provizorních útočištích. Časem se ale zase začnou scházet, veřejně popíjet a stanou se problematičtější. Až bude hezčí počasí, tak ten stav uvidíme v celé své kráse. Jsou to lidé, kteří jsou na ulici delší dobu, proto mají jiné návyky než dřív. Víc obtěžují, jsou agresivnější a sprostší a dokonce i agresivní mezi sebou. Za poslední týden se dvakrát poprali tak, že muselo dojít k jejich ošetření. Agresivita tedy stoupá a dá se těžko odhadnout, zda nenapadnou i někoho z venku. Lidé se chtějí pohybovat po parcích, normálně chodit přes sídliště, ale mají oprávněné obavy z toho, že by mohlo k něčemu dojít. My se tedy budeme snažit to hlídat.

Nová hlídka bude tedy určená pouze na dozor nad bezdomovci?

Nejde říct, že někdo bude pořád dělat to samé. Ani nemáme šanci dvěma strážníky celý týden pokrýt. Takže se samozřejmě hlídky budou střídat. Nicméně strážníci, které přijmeme, budou mít dozor nad bezdomovci ve svém pracovním úvazku, to je prvořadý cíl. Zatím to musí zvládnout současná sestava a pak musíme režim upravit tak, abychom zařadili novou hlídku. Samozřejmě, aby neupadli do určitého stereotypu, tak je občas pošleme na pochůzku nebo třeba kontrolu parkování. Prioritně ale budou přes den zajišťovat dohled nad problémovými osobami. Večer se bezdomovci stahují a zvládá je běžná noční služba...

Lucie Váchová

Celý rozhovor si můžete přečíst v Týdeníku Táborsko, který je ode dneška v prodeji.  

Diskuse k článku - 2 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Zdeňka Kupčíková  | 

  Reagovat

   

  problém s bezdomovci je všude, ještě horší zkušenost než v Táboře jsem měla v ČB. poslouchala jsem jihočeskou televizi a tam reportér říkal ,že problém dělají příchozí ne místní, které policie zná. nebylo by dobré místní bezdomovce motivovat aby si udržovali pořádek sami? například jim poskytnout nějakou finanční částku nebo zdarma ubytování ? já vím ,že některým se na ulici líbí a tak at si ty ulice udržují však je to jejich problém potom je všichni hážou do jednoho pytle i když někteří jsou slušní,

  Vloženo 21.5.2014 22:27:53

 • Karel  | 

  Reagovat

   

  Vzhledem k tomu, že "relativně" adekvátní počet je jeden strážník na 1000 obyvatel, má Tábor pořád co dohánět - ještě by i po schváleném navýšení stavu potřeboval další 3 - 4. Jasně že kdo na ně má pifku kvůli odtaženému autu, bude do kolečka omílat že neumějí nic jiného než nasazovat botičky. Ale umějí. Umějí a jsou ke slušným lidem velmi lidští. Vím o čem píšu. Na bezdomovce naopak budou muset být velmi rázní - a jejich práci bych fakt dělat nechtěl.

  Vloženo 21.5.2014 15:40:49

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace