Agresivita na úřadech práce roste. Úředníci si na pomoc berou ostrahu i pepřový sprej
Stovky verbálních útoků zaznamenávají ročně zaměstnanci Úřadu práce po celé republice. Agresivita klientů roste. A roste i počet fyzických napadení. Jen za první tři měsíce roku došlo k padesáti osmi takovým útokům.
Mezi hlavní důvody, které vedou k napadání zaměstnanců, patří nespokojenost s výplatním termínem, rychlostí zpracování žádosti a následné výplaty dávek. Lidé také nejsou spokojeni s jejich výší nebo nevyplácením peněz v hotovosti. K rozčílení vede i nepřiznání dávky nebo podpory v nezaměstnanosti a vyřazení z evidence uchazečů o zaměstnání. Někteří klienti také nejsou ochotní doložit podklady nutné pro správní řízení. Čím dál více se na zhoršující situaci podepisují také alkohol a drogy. Jak uvedla mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková, nejčastějšími terči slovního a fyzického napadání ze strany klientů jsou pracovníci na oddělení hmotné nouze.
„V poslední době bohužel roste počet případů fyzického napadení našich zaměstnanců. V této souvislosti bych chtěl upozornit na to, že úřad práce musí při posuzování žádostí o přiznání dávek postupovat podle zákona a agresivní chování některých klientů to nezmění. Navíc – lidé, kteří úředníka napadnou, by si měli uvědomit, že jim může hrozit i vězení,“ upozornil ředitel referátu bezpečnosti Zdeněk März.
K zajištění bezpečnosti zaměstnanců se na úřadech práce v současné době v rámci možností využívá několik opatření . „Navyšuje se počet pracovníků v kancelářích, umisťují se přepážková skla, máme navzájem propojené místnosti, tzv. SOS tlačítka, bezpečnostní kamery i pepřové spreje. Využívá se také ostraha nebo pravidelné návštěvy městské a státní policie. Zaměstnanci úřadů práce procházejí pravidelně školeními, aby věděli, jak jednat s klienty v konkrétní situaci,“ vysvětlila Kateřina Beránková. Spolupráci s policií si pochvalují. Průměrná doba příjezdu policistů na místo je pět až deset minut, v případě, že je klient agresivní, odvedou ho na služebnu. V některých případech už padlo i trestní oznámení.
„Na jedno z jihočeských pracovišť se klient dostavil i s dítětem. Během jednání, které probíhalo v kanceláři, vyjadřoval svou nespokojenost s tím, že úředník nevyhověl jeho požadavku. Pak poslal své dítě za dveře s tím, že si to se zaměstnancem úřadu vyřídí. Vyhrožoval, že mu „rozbije hubu“. Když chtěl referent odejít z kanceláře pro pomoc, tak do něj klient vrazil. Pracovník požádal kolegy z protější kanceláře, aby zavolali policii. Mezitím klient urychleně opustil kancelář i budovu,“ uvedla Kateřina Beránková příklad agrese s tím, že konkrétnější být nemůže.
Kvůli zvyšující se agresivitě podle mluvčí někteří klienti, například maminky s malými dětmi, mají strach na úřad přijít.

Diskuse k článku