Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Deskohraní s Michalem

  Úterý 18.2 16:00 až 18:00 - Knihovna pro děti a mládež, 1. patro, Tábor

 • Diskuzně vzdělávací večer - Setkání s chiropraktikem

  Úterý 18.2 18:00 - Milevsko, KD

Zobrazit všechny události
 

Biskupství je ochotno mluvit o Filipínách, nikoliv o restitucích nebo vztahu katolické církve k uprchlíkům

JIŽNÍ ČECHY - Vydavatelství Jihočeských týdeníků a portálu Jižní Čechy Teď si zakládá na tom, že vytváří prostor pro veřejnou diskusi všech názorových proudů. V době, kdy zazněla v médiích informace, že o přicházející imigranty v nouzi jsou připraveny se postarat i katolické farnosti, jsem oslovila se žádostí o rozhovor českobudějovického biskupa Vlastimila Kročila. Chtěla jsem čtenářům přiblížit, jak budou vypadat praktické kroky a zda se na tuto pomoc chystají i některé jihočeské farnosti. Dále mě samozřejmě zajímal postoj biskupa k restitučním sporům, kterých přibývá jak hub po dešti a které u jihočeských soudů naši redaktoři sledují. Chtěla jsem ho přiblížit i jako člověka, protože, pokud vím, ve Veselí nad Lužnicí ho měli rádi. Je pravdou, že biskupství od začátku nabízelo jako téma pro rozhovor cestu biskupa na eucharistický kongres na Filipínách, ovšem že příprava setkání nabere níže popsaný směr, mě i při bohatých žurnalistických zkušenostech šokovalo. Myslím, že pro čtenáře nakonec bude plastickým obrázkem právě korespondence, kterou jsem se rozhodla zveřejnit. V našem vydavatelství si nepěstujeme posílání otázek předem (to činíme zcela výjimečně), ani následné autorizace (víceméně cenzury). Vždy vycházíme z předpokladu, že jsme připravení profesionálové a hovoříme rovněž s profesionálem, který je za své výroky plně odpovědný a nepotřebuje je dodatečně upravovat a vylepšovat (notabene se svým týmem poradců). Čtenář má právo vědět, s kým má tu čest bez příkras. Učinila jsem tedy v kontaktu s biskupstvím jednu ze zmíněných výjimek, abych dala najevo dobrou vůli. Výsledek je na stole. Nejspíš se už nedozvíme, zda se dialogu s veřejností na aktuální témata brání sám biskup Kročil, nebo je to politikou lidí kolem něj. Uchovávám si přesto v duši kousek naděje, že pan biskup o této manipulaci nic netuší a byl by ochoten otevřeně diskutovat na jakékoliv téma. Libuše Kolářová

 • Dne 15. ledna 2016 Libuše Kolářová budějovickému biskupství

Dobrý den, 

chtěla bych poprosit, zda by si pan biskup Kročil mohl udělat hodinu času na rozhovor pro naše Jihočeské týdeníky (Táborsko, Písecké postřehy, Milevské noviny a Strakonicko) a současně internetový portál Jižní Čechy Teď (www.jcted.cz).
Pokud bude k tomu svolný, ráda přijedu - za sebe bych prosila o termín kdykoliv od středy do pátku (nebo klidně víkend... pracujeme o každém víkendu).


Děkuji předem.

S pozdravem
PhDr. Libuše Kolářová
ředitelka
vydavatelství Jihočeské týdeníky a zpravodajský portál Jižní Čechy Teď

 

 • Následovala telefonická dohoda, že pan biskup odjíždí na eucharistický kongres na Filipíny a setkání bude možné po jeho návratu.

 

 • Dne 24. února 2016 sekretář biskupa David Mikluš Libuši Kolářové

Vážená paní ředitelko,

na základě naší ústní dohody Vám navrhuji reportáž na téma: českobudějovický biskup Mons. Vlastimil Kročil – delegát světového eucharistického kongresu ve Filipínách. Navrhuji Vám tyto termíny reportáže: 4.3. 10:00 hodin, 9.3. 14:00 hodin nebo 10.3. 14:00 hodin na biskupství. Prosím pošlete mi okruhy otázek, které by Vás na toto téma zajímaly.  

S pozdravem 

Mgr. David Mikluš

sekretář biskupa

 

 • Dne 29. února 2016 Libuše Kolářová sekretáři biskupa Davidu Miklušovi

Dobrý den pane Mikluši,

prosím o termín čtvrtek 10. března ve 14 hodin a okruhy otázek pošlu vzápětí, po naší úterní redakční uzávěrce. 

Srdečně zdravím, L. Kolářová

 

 • Dne 1. března 2016 sekretář biskupa David Mikluš Libuši Kolářové

Vážená paní ředitelko,

tímto Vám potvrzuji termín rozhovoru na dohodnuté téma s panem biskupem Mons. Vlastimilem Kročilem na čtvrtek 10.3.2016 ve 14 hodin na biskupství – 2. patro. Jsem v očekávání Vašich otázek.

S pozdravem a přáním všeho dobrého

Mgr. David Mikluš

sekretář biskupa

 

 • Dne 3. března 2016 Libuše Kolářová sekretáři biskupa Davidu Miklušovi

Dobrý den pane magistře,

k otázkám:

- ráda bych stručně přiblížila čtenářům, jak se pan biskup dostal na dráhu duchovního. Odkud pochází, z jaké rodiny...

- zajímá mě také - vzhledem k našim regionálním titulům - jak vzpomíná na svou službu ve Veselí nad Lužnicí a jakou tam vidí po sobě zanechanou stopu

- jaká je jihočeská diecéze ve srovnání s jinými v republice - jestli je něčím typická, výjimečná, jestli má dost duchovních

- jak pan biskup nahlíží na restituce a nynější restituční spory s obcemi (i těmi, které dlouhá léta dávaly peníze na opravy církevních památek...), i v souvislosti s tím, že některé církve se k restitucím staví jinak

- jak pan biskup nahlíží na myšlenku, že by se o běžence na našem území mohly starat některé farnosti? Myslí se tím jen křesťani? Nebo i jiná vyznání? Bude prioritou potřeba těchto lidí v nouzi nebo názor farníků v místě? (Vycházím ze zkušenosti, že v Táboře mi obláti v Klokotech řekli, že se nemohou víc chopit pomoci bezdomovcům, protože se to nelíbí jejich farníkům...)

- pokud jde o kongres na Filipínách - co bylo jeho posláním, kolik duchovních tam jelo z České republiky

- proč zrovna na Filipínách a jaké tam bylo přijetí?

- jaké jsou z kongresu výstupy a závěry? 

- má pan biskup poznatky o tom, zda v zemích, kde vznikla větší arabská komunita, se nějak její církev zapojuje do ekumenické spolupráce? A vidí spolupráci jako možnou? 

To by tak byly zhruba okruhy, které by mne zajímaly.

Děkuji a těším se na setkání, Libuše Kolářová Jihočeské týdeníky Táborsko, Milevské noviny, Písecké postřehy a Strakonicko a zpravodajský portál Jižní Čechy Teď

 

 • Dne 8. 3. 2016 sekretář biskupa David Mikluš

Paní ředitelko,

jelikož se sešlo u mne více okruhů otázek a časové možnosti otce biskupa jsou ve čtvrtek 10.3. omezené (přibližně 30 minut), posílám Vám v příloze zredukovaný okruh otázek. Děkuji za pochopení a těším se ve čtvrtek ve 14:00 hodin na viděnou.

S pozdravem

Mgr. David Mikluš

sekretář biskupa

OKRUHY OTÁZEK A TÉMAT, NA KTERÉ BUDE ODPOVÍDAT ČESKOBUDĚJOVICKÝ BISKUP MONS. VLASTIMIL KROČIL

PŘI SETKÁNÍ S NOVINÁŘI VE ČTVRTEK 10. 3. 2016 VE 14:00 HOD.

Vzhledem k tomu, že otázky vlastní cesty ke kněžství a působení ve farnosti Veselí byly již mnohokrát ze strany biskupa zodpovězeny, stejně tak jako neustále přetřásaná záležitost restitucí či otázka uprchlíků, je vhodné soustředit pozornost na hlavní téma a tím je účast Mons. Kročila na Mezinárodním eucharistickém kongresu v Cebu na Filipínách.

1) Co je významem a smyslem eucharistického kongresu – proč právě Filipíny?

 2) Jakým způsobem jste se jako českobudějovický biskup dostal na MEK a jakou úlohu jste tam za katolickou církev naší země zastával, kolik duchovních tam jelo z České republiky?

3) Šlo o výjimečné okamžiky, setkání – jaké, při jakých příležitostech?

4) Jaké bylo přijetí a první dojmy, jaký byl denní program, čeho všeho jste se účastnil?

 5) Jak vás jako duchovní představitele lidé obecně přijímali? Měl jste možnost s „obyčejnými“ lidmi nějak promluvit? O čem? Věděli o České republice? O Pražském Jezulátku?

 6) Co na vás velmi zapůsobilo – víra místních, chudoba, prostředí…?

 7) Jaká existuje na Filipínách spolupráce mezi církvemi? (ekumenická spolupráce) a je veden dialog mezi ostatními náboženstvími (interreligiozní - mezináboženský dialog)

8) Měli jste jako biskupové společná setkání, debaty,…? Co především jste probírali a k čemu jste došli? Jaké jsou z kongresu výstupy a závěry?

9) Ve shrnutí – co NEK přinesl Vám osobně a co zřejmě přinesl Filipínám?

V čem může být tato zkušenost inspirativní a podnětná pro věřící u nás

 

 • Dne 8. 3. Libuše Kolářová sekretáři biskupa Davidu Miklušovi

Dobrý den pane magistře,

jsem naprosto konsternovaná, za moji 30 letou novinářskou praxi se mi nestalo, aby mi někdo předepsal jiné otázky, než které mne zajímají. Jistě pochopíte, že o rozhovor už nemám zájem.

Libuše Kolářová

 

 

Diskuse k článku - 14 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 • Jeník 

  Reagovat

   

  Kacířům dal Pán Bůh vtip, svaté církvi břicho - Karel Havlíček Borovský.

  Vloženo 10.3.2016 12:45:15

 • jakub kuba IV. 

  Reagovat

   

  Co naděláte paní redaktorko.
  Dnes je církev bohatá, může mlčet, kde kdo jí i ze zastupitelů půjde na ruku a podpora círví ve státě je jasná, protože je bohatá, ale kostely budou možná prázdné.
  Daně z pozemků církve neplatí, daně z kasiček také ne a z obyčejných lidí se peníze dřou a musí mlčet.
  A Bože kam ten svět spěje.

  Vloženo 10.3.2016 12:12:10

 • Luca 

  Reagovat

   

  Mě by ještě zajímalo, jaká byla reakce sekretariátu na poslední větu (že už není zájem o rozhovor).

  Vloženo 10.3.2016 09:07:59

 • řeholník 

  Reagovat

   

  Všem , kdo studuje či studoval vývoj majetku všech církví , musí konstatovat , že v řadě případů " násilím" .Proto ,tato reakce a myslím , že veškeré zlo na zemi je vyvoláno chamtivostí církví, raději, již puntík.
  MAJETEK ze 70 % nepatří !

  Vloženo 9.3.2016 15:49:24

 • +++ 

  Reagovat

   

  Každý si může dělat relativně co chce, ale je dobře , že prostřednictvím paní redaktorky to víme konkrétně.

  Vloženo 9.3.2016 13:06:12

« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace