Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Blog: Dobrá zpráva

Portál Seznam dnes zveřejnil tabulky neúspěšnosti studentů na českých vysokých školách a také porovnání s jinými státy. Vnímám to jako dobrou zprávu.


Kam vedla národní snaha dohnat po roce 1990 ostatní vyspělé státy v počtech maturantů, dnes vidíme v praxi. Maturitu má kdekdo a ze znalostí a dovedností absolventů si zaměstnavatelé zoufají. Trend je koneckoneců patrný i v redakcích našich novin. Spolehlivé jazykové korektury textů jsou vesměs schopni dělat jen důchodci. Čest výjimkám.
Zpřísnění v podobě státní maturity bylo jedině na místě a zpráva, že vysoké školy si ještě drží určitou úroveň – alespoň podle zveřejněných statistik neúspěšných studentů, je jako živá voda. Pochopitelně za předpokladu, že z toho politici vyvodí potřebná opatření. Není přece naším cílem, aby celý národ zhloupnul.

Považuji proto za dobrou zprávu, že na bakalářském studiu Technické univerzity v Liberci neuspěje 71 procent studentů, na pardubické univerzitě 69,3 procenta, na Vysoké škole báňské v Ostravě 68,9 procent a na VŠ polytechnické v Jihlavě 68,6 procent. Na Fakultě strojní Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem vyhodí devět z deseti studentů, podobně jako na Technické univerzitě v Liberci. Správně tušíte, že na opačném konci žebříčku jsou JAMU, AMU a Vysoká škola uměleckoprůmyslová, kde sítem propadne jen něco nad 20 procent studentů.

Snahy o hromadné úniky před technickými obory k humanitním vypovídají něco o našich základních a středních školách, ale i o rodičích, kteří mnohdy nejsou schopni nejen dětem pomoci s učením, ale ani je přimět k práci. A ačkoliv to leckoho bude iritovat, někdejší výrok současného prezidenta Zemana, že opravdu nepotřebujeme davy kulturních antropologů, sedí jak zadek na hrnec. Dalo by se dodat – nepotřebujeme zástupy nezaměstnaných antropologů, protože společnost jako taková má úplně jiné základní potřeby.

Za zmínku stojí, že v úspěšnosti vysokoškoláků jsme na mezinárodním chvostu spolu s Belgií, Portugalskem, Nizozemskem, Rakouskem a poslední je Chile. Naopak na čele žebříčku jsou Velká Británie, Irsko a Litva.

Státní maturita i se svými mouchami se už stala určitou korekcí a v učilištích znovu pozvolna přibývá žáků, pro které je řemeslo dobrá volba. Zbývá tedy ještě najít brzdu i pro záplavy mladých lidí, kteří se hrnou na vysoké školy jen proto, že si budou půl roku užívat v Praze nebo jiném velkoměstě, bydlet a stravovat se výhodně na koleji, jezdit na studentské slevy tramvají a díky bezplatné veřejné dopravě teď i po republice – třeba ke kadeřnici do Brna. To je autentický poznatek.

Jestliže stát avizuje, že neúspěšní studenti stojí miliardy, je otázkou, zda je potřeba, aby do 26 let nastupovali na půl roku postupně na několik vysokých škol a setrvávali tam do první zkoušky, než je vyhodí vysokoškolští pedagogové, kteří podle zveřejněných tabulek ještě snad drží vlajku úrovně českého školství.

Když se možnosti prodlužování nezodpovědného mládí omezí a současně i zpřísní bivakování na dávkách úřadu práce, může nastat kýžený příliv pracovní síly na místa, která zejí prázdnotou. Zaměstnavatele pak potěš Pánbůh. Minimálně prozatím.  

Diskuse k článku - 57 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2 3  | Starší příspěvky »
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Ta druhá půlka, ta starší padesátiletých a starších která ještě absolvovala poctivé střední a vysoké školy a výuční obory, tak ta tento stát ještě drží nad vodou. Docela by mě zajímalo, kdo za cca 20 let spraví lidem zuby, postaví barák, udělá revize topenišť, rozvody elektroinstalace a vody, kdo uvaří jídla v restauracích, kdo se postará o nemocné v nemocnicích atd. Zřejmě ale ty nejhloupější notebooky, samořízené stroje nebo kvantové počítače....... a když bude nejhůř, tak možná nějaký IT technik nebo Ukrajinec, asiat, či arab ze třetího světa.....

  Vloženo 20.1.2020 05:27:19

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Tak aspoň prosím přijměte fakt, že svět je složitější, než býval. Ne pro každého, většině lidí stačí znát málo, třeba gramatiku a sčítání, ale ti se sami odsuzují k revizím topenišť a vaření jídla.

   Vloženo 20.1.2020 06:49:31

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Jenže bez toho se neobejdem. A maturitu na to nikdo nepotřebuje. O to jde.

    Vloženo 20.1.2020 08:10:49

    • anonymní čtenář 

     Reagovat

      

     Kdysi se prostě stala chyba, když dali na učňáky možnost končit s maturitou - takoví lidé se prostě nejdou věnovat své profesi, kterou se vyučili. Mělo to zůstat jako dřív - střední škola+maturita, učební obor+výuční list,.. protože pak nastává ten přetlak na VŠ jak paní redaktorka píše. No a kdo by s výučním listem si chtěl zvýšit vzdělání, tak si ho dodělá dálkově... jak prosté. Dřív to tak bylo a nikdo nebrblal. Kdo chtěl, vzdělání si zvýšil, tu možnost měl každý.

     Vloženo 20.1.2020 08:34:16

     • anonymní čtenář 

      Reagovat

       

      Souhlasím. Ne ke všem odbornostem potřebných pro běžný chod společnosti je nutné mít maturitu. Znám mnoho lidí bez maturity, kteří jsou daleko šikovnější než ti s maturitou.!!!!

      Vloženo 21.1.2020 17:15:00

     • Entroslav 

      Reagovat

       

      Přesně tak. Chyba se stala v prvních deseti - patnácti letech po převratu. Vzpomeňte jen na to, jak byli lidé manuálně pracující a "pouze" vyučení zaměstnanci posměšně nazýváni - Kolbenkáři, Lopatami a podobně, ruku v ruce jdoucí v podstatě s almužnou za vykonanou práci. Kdo z rodičů by dal potomka na takovou životní dráhu? Tomu, že značná část mladých nechce dělat rukama nějaké řemeslo se vůbec ani trochu nedivím. Co společnost zasela, teď sklízí. Manuální práce se neokecá, nedá se zmačkat jako nepovedený papír v kanclu a hodit do koše, nebo dát na klávesnici delete a začít znovu, musí se vykonat mnohdy napoprvé, někde za jakéhokoliv počasí, za člověkem musí být něco vidět, musí být manuálně zručný a stále v podstatě za nic moc peníze. A když, tak měsíčně za desítky hodin přesčasové práce, pokud ji ovšem zaměstnavatel proplatí. V pozici manuálně pracujícího zaměstnance na kterého si každý vyskočí pakárna do smrti v podstatě za prd peníze. Kdo by tohle z dnešních mladých při "neomezených" možnostech, které dnes mají, chtěl?
      Jasně, každý může podnikat...

      Vloženo 21.1.2020 20:41:00

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Svět byl pro lidstvo složitějším postupem času pro všechny, kteří v dané době žili, stejně. Od pravěku až po současnost. A obávám se, že v budoucnu se budou ti, kterým stačí znát málo, třeba gramatiku a sčítání, budou muset po všech stránkách postarat o ty, kteří vyvíjejí nejhloupější notebooky, samořízené stroje a kvantové počítače, protože ti se nebudou s těmi, co se odsuzují k revizím topenišť a vaření jídla, schopni ani domluvit aby se o ně postarali v běžných lidských a občanských potřebách. Protože budou mít zakrslé ruce a nohy, hlavu budou mít velkou jako pátrací balón, nebudou umět mluvit a veškerou komunikaci za ně bude provádět umělá inteligence. Té zase ale nebudou rozumět ti co vaří jídla a revidují topeniště. Takže se schyluje ke konci lidstva na planetě Zemi.

    Vloženo 20.1.2020 10:43:58

    • z Písku 

     Reagovat

      

     Je to tak a nebude to dlouho trvat.

     Vloženo 20.1.2020 11:36:10

     • anonymní čtenář 

      Reagovat

       

      Tak honem do protiblbcových krytů.

      Vloženo 20.1.2020 12:54:36

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   To je hluboká myšlenka a dobrá otázka. Tam tato společnost spěje.

   Vloženo 21.1.2020 18:48:03

 • Petr Vaněk 

  Reagovat

   

  Paní Kolářová, naprosto trefné a bohužel tragické. Ještě zbývá dodat,že někteří machři z řad manažerů a navíc i politiků stihli studium vysoké školy v rekordním čase.Nakonec bude dobře, že národ bude dál blbnout. Lepší se pak ovládá.

  Vloženo 19.1.2020 18:38:50

 • Josef 

  Reagovat

   

  Ne, že hrozí, že zblbneme. Už jsme zblbli. Půlka národa (ta mladší) neumí počítat a nezná gramatiku, nečte, mnohým to dokonce dělá problémy. Kromě toho se rozmohlo sobectví, každý se stará jen o sebe a své pohodlí a zábavu. Neumím si představit, jak se tyhle generace jednou postarají o početnou skupinu seniorů.

  Vloženo 19.1.2020 15:31:59

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Druhá půlka (starší) zase možná umí počítat a zná základy gramatiky, ale to je tak všechno. Už neví, k čemu to je dobré a jak se s tím dá prosadit (fakticky nijak). To jsou věci, které zvládá i nejhloupější notebook na trhu. S tím se nedá jít do přicházejícího světa umělé inteligence, samořízených strojů, oprav DNA a kvantových počítačů.

   Vloženo 19.1.2020 16:39:59

   • x 

    Reagovat

     

    Víte, že je to záhuba lidstva?

    Vloženo 19.1.2020 18:14:35

    • anonymní čtenář 

     Reagovat

      

     Jo, ale násobením trojciferných čísel zpaměti svět taky nezachráníte.

     Vloženo 19.1.2020 20:04:16

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Sice neumí počítat, neznají gramatiku, neví kdo napsal Babičku,.... zato umí anglicky, německy, francouzsky a mnozí se skvěle prosadili (nejen) ve svých oborech doma i v zahraničí. To je holý fakt.

   Vloženo 20.1.2020 09:24:24

   • Kantor 

    Reagovat

     

    To je ale pouze minimum těch nadaných a pracovitých kteří svůj talent dále rozvíjeli dalším studiem a praxí v zahraničí nebo v tuzemských vědeckých ústavech. Ta většina středoškoláků a vysokoškoláků není zdaleka na úrovni absolventů středních a vysokých škol před 50 a více lety. A to díky systému (nesystému) školství a přehnaným ambicím svých nesoudných rodičů. Ano, člověk by měl být mistrem svého oboru, ale zároveň by měl mít i potřebný všeobecný přehled. Aby nedopadl jako prof. matematiky Koďousek ze známého filmu, který byl uzavřen do světa svých čísel ale pro jiné věci byl nepoužitelný. To je také holý fakt.

    Vloženo 20.1.2020 10:18:18

 • Střídavě jasno 

  Reagovat

   

  Kdo každých pět minut nesleduje mobil, jako by neexistoval

  Vloženo 19.1.2020 13:51:27

  • Kantor 

   Reagovat

    

   Kdyby ty mobily mladí používali alespoň na něco smysluplného, budiž. Ale víme všichni na co je používají. Na hry, na přehrávání muziky a na nicneříkající tlachání na facebooku a jiných sociálních sítích, protože verbálně mezi sebou už mladí lidé neumí komunikovat.

   Vloženo 19.1.2020 15:56:46

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Doufám, že tím nemyslíte jen mladé. Stačí se projít po městě a uvidíte celkem dost starších lidí či důchodců s telefonem u ucha. Jistě, je jich menšina a facebook asi nemají, ale mobilní telefon používají též kdekoliv. I v čekárně u lékaře. A jsou i tací, kteří si právě v čekárně u lékaře čtou na mobilu na internetu třeba zprávy.

   Vloženo 20.1.2020 09:36:46

   • Kantor 

    Reagovat

     

    Čtení zpráv je podle mě smysluplná činnost, rozvíjející přehled o dění ve společnosti a ve světě. Více než odstřelování nepřátel v nesmyslných hrách rozvíjejících agresivitu dotyčného nebo v bezduchém tlachání na soc. sítích.

    Vloženo 20.1.2020 10:02:09

    • anonymní čtenář 

     Reagovat

      

     Ano, to s Vámi naprosto souhlasím. I když .... znám člověka, který právě na základě čtení těchto zpráv tráví celé hodiny a dny dopisováním si s podobně závislými :-))

     Vloženo 20.1.2020 10:26:05

     • Kantor 

      Reagovat

       

      Výjimka potvrzující pravidlo.

      Vloženo 20.1.2020 11:35:57

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Je úsměvné, že v diskusi pod článkem o vzdělání, tu diskutující velmi negativně hodnotí vzdělanost a sami mají v drtivé většině svých příspěvků pravopisné chyby.
  Nechtělo by si nejdříve zamést před vlastním prahem?

  Vloženo 19.1.2020 13:26:50

  • Z Písku 

   Reagovat

    

   Nic proti, ale Vy tam máte hned chyby dvě :-)

   Vloženo 19.1.2020 13:35:11

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    A kdeže? Rád se nechám opravit.

    Vloženo 19.1.2020 20:15:57

    • Z Písku 

     Reagovat

      

     Za vzdělání není čárka a naopak před a sami je.

     Vloženo 19.1.2020 21:30:00

     • anonymní čtenář 

      Reagovat

       

      No, o čárce za vzděláním by se dalo diskutovat, zrovna v tomhle případě tak i tak, psaní čárky před spojkou "a" má různá pravidla, co si pamatuji ze školy, tak zrovna tenhle případ sem nepatří.
      Ovšem je pravda, že už je to poměrně dlouhá doba.

      Vloženo 19.1.2020 22:24:13

« Novější příspěvky 1 2 3  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace