Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Blog: Dobrá zpráva

Portál Seznam dnes zveřejnil tabulky neúspěšnosti studentů na českých vysokých školách a také porovnání s jinými státy. Vnímám to jako dobrou zprávu.


Kam vedla národní snaha dohnat po roce 1990 ostatní vyspělé státy v počtech maturantů, dnes vidíme v praxi. Maturitu má kdekdo a ze znalostí a dovedností absolventů si zaměstnavatelé zoufají. Trend je koneckoneců patrný i v redakcích našich novin. Spolehlivé jazykové korektury textů jsou vesměs schopni dělat jen důchodci. Čest výjimkám.
Zpřísnění v podobě státní maturity bylo jedině na místě a zpráva, že vysoké školy si ještě drží určitou úroveň – alespoň podle zveřejněných statistik neúspěšných studentů, je jako živá voda. Pochopitelně za předpokladu, že z toho politici vyvodí potřebná opatření. Není přece naším cílem, aby celý národ zhloupnul.

Považuji proto za dobrou zprávu, že na bakalářském studiu Technické univerzity v Liberci neuspěje 71 procent studentů, na pardubické univerzitě 69,3 procenta, na Vysoké škole báňské v Ostravě 68,9 procent a na VŠ polytechnické v Jihlavě 68,6 procent. Na Fakultě strojní Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem vyhodí devět z deseti studentů, podobně jako na Technické univerzitě v Liberci. Správně tušíte, že na opačném konci žebříčku jsou JAMU, AMU a Vysoká škola uměleckoprůmyslová, kde sítem propadne jen něco nad 20 procent studentů.

Snahy o hromadné úniky před technickými obory k humanitním vypovídají něco o našich základních a středních školách, ale i o rodičích, kteří mnohdy nejsou schopni nejen dětem pomoci s učením, ale ani je přimět k práci. A ačkoliv to leckoho bude iritovat, někdejší výrok současného prezidenta Zemana, že opravdu nepotřebujeme davy kulturních antropologů, sedí jak zadek na hrnec. Dalo by se dodat – nepotřebujeme zástupy nezaměstnaných antropologů, protože společnost jako taková má úplně jiné základní potřeby.

Za zmínku stojí, že v úspěšnosti vysokoškoláků jsme na mezinárodním chvostu spolu s Belgií, Portugalskem, Nizozemskem, Rakouskem a poslední je Chile. Naopak na čele žebříčku jsou Velká Británie, Irsko a Litva.

Státní maturita i se svými mouchami se už stala určitou korekcí a v učilištích znovu pozvolna přibývá žáků, pro které je řemeslo dobrá volba. Zbývá tedy ještě najít brzdu i pro záplavy mladých lidí, kteří se hrnou na vysoké školy jen proto, že si budou půl roku užívat v Praze nebo jiném velkoměstě, bydlet a stravovat se výhodně na koleji, jezdit na studentské slevy tramvají a díky bezplatné veřejné dopravě teď i po republice – třeba ke kadeřnici do Brna. To je autentický poznatek.

Jestliže stát avizuje, že neúspěšní studenti stojí miliardy, je otázkou, zda je potřeba, aby do 26 let nastupovali na půl roku postupně na několik vysokých škol a setrvávali tam do první zkoušky, než je vyhodí vysokoškolští pedagogové, kteří podle zveřejněných tabulek ještě snad drží vlajku úrovně českého školství.

Když se možnosti prodlužování nezodpovědného mládí omezí a současně i zpřísní bivakování na dávkách úřadu práce, může nastat kýžený příliv pracovní síly na místa, která zejí prázdnotou. Zaměstnavatele pak potěš Pánbůh. Minimálně prozatím.  

Diskuse k článku - 57 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky |  1 2 3 Starší příspěvky »
 • Jirka 

  Reagovat

   

  To jsem blázen jako to ty komunisti dělali, že tenkrát jsme byli na evropské špičce a teď je to tu samej blbec.

  Vloženo 19.1.2020 08:59:42

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Miloš Zeman v roce 1989 ve svém projevu tvrdil, že ve vzdělanostní úrovni jsme až na 76. místě ve světě a také uvedl země, které se umístily před námi. Dnešní úspěšní studenti najdou vynikající a dobře placené zaměstnání za hranicemi, popřípadě v Praze či Brně a těžko půjdou pracovat do Jihočeských týdeníků.

   Vloženo 19.1.2020 09:21:57

   • Pavel 

    Reagovat

     

    To mluvíte o těch 20 - 50 procentech, co VŠ projdou. Ale co ti ostatní? S těma se má v práci zabývat kdo? Vím o čem mluvím.

    Vloženo 19.1.2020 09:24:16

  • Roman 

   Reagovat

    

   Jirko, nevím, kde jsi žil, ale já tady tu špičku nikdy neviděl. Možná ve spotřebě chlastu se tu podávaly špičkové výkony. Jinak civilizovaný svět byl trochu na západ odtud.

   Vloženo 19.1.2020 16:49:55

 • Honza 

  Reagovat

   

  začíná to od základní školy učí děti hovadiny . Někteří učitelé si myslí , že dítě se naučí cizí jazyky když jim pustí cd a napíšou si slovíčka.Osnovy stvořily blb.. kteří neznají problematiku a učitelé chvátají a dostatečně se potřebnému učivu nevěnují a rodiče musí platit doučování. Je třeba , aby se na ministerstvu zamysleli a ne
  plodily jen nepotřebné uchazeče vysokých škol.

  Vloženo 19.1.2020 08:58:41

  • Vyučený automechanik 

   Reagovat

    

   No, vcelku máte pravdu, ale Vy jste v té škole moc pozor nedával, co? ( zamysleli - plodily, čárky v souvětí, velké písmeno na začátku věty.... )
   Zrovna v diskusi o vzdělání by si jeden mohl dát trochu pozor.
   Přeji pěkný den.

   Vloženo 19.1.2020 11:14:06

 • Jana 

  Reagovat

   

  Souhlas. Jsem ráda, že už jsem stará.

  Vloženo 19.1.2020 08:55:50

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Jste stará a tak byste mohla vědět, že úroveň vzdělanosti se řeší stále. Pracovitost lidí s blahobytem upadá. Kdyby lidé měli dnes pracovat jako se pracovalo po válce, mnozí by to zdravotně odnesli. Dnes jsou líní udělat krok pěšky.

   Vloženo 19.1.2020 09:04:45

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Co tím chcete říct? Mozek by snad používat mohli nebo i ten nám krní a je to normální vývoj?

    Vloženo 19.1.2020 09:15:27

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  On úpadek, nejen vzdělanosti, je vidět všude, a není nový. Dám příklad: Před 120 lety, v listopadu 1896, budovali trať z Tábora do Ražic. I s přemostěním Vltavy u Červené byla stavba hotova v roce 1889, tedy za tři roky. A to vše téměř holýma rukama. Četl jsem, že by měli rekonstruovat most přes Vltavu u Červené. Bude zajímavé za jak dlouho se současným technickým vybavením se to dnes "expertům" podaří. Lidská kreativita a chytrost, přes kvanta vzdělaných jedinců, většinoově upadá.

  Vloženo 19.1.2020 08:51:38

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   To bych nesrovnával, tehdy byla jiná cena pracovní síly a nedostatek práce, tak se na to prostě najalo plno lidí. Most přišel z fabriky na místo jako skládačka z jednotlivých nosníků a na místě se kompletoval, krajní 2 pole byla nad souší, tak se dalo postavit lešení. Hodně "mravenčí" práce a těch mravenců na to bylo dost. Dnes tam bude jen pár zahraničních dělníků, ale plno techniky. Navíc půjde o želetobeton, takže je to úplně jiná konstrukce a také je jiná šířka a hloubka řeky, než kdysi. Prostě jiné okrajové podmínky.

   Vloženo 19.1.2020 13:40:35

 • Martina 

  Reagovat

   

  Vesměs pro tentokrát souhlas. Snad jen s tím: ,,jazykové korektury jsou dnes schopni dělat jen důchodci”, no nevím, ale absolventi vš z 80 - 90 let zatím důchodci nejsou a úroveň vzdělání se jim dostala stejná jako vám paní redaktorko.:)

  Vloženo 19.1.2020 08:39:16

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Úroveň vzdělání se jim dostala a dostává i dnes. Problém je co si z té úrovně žáci odnesou. To záleří na každém jednotlivci a garfy ukazují, že takoví stále ještě existují. Bohužel jejich počet klesá. Vše je v lidech, avšak ti budou hledat chybu vždy jinde jen ne u sebe.

   Vloženo 19.1.2020 08:58:41

   • Evžen 

    Reagovat

     

    Dost pochybuji, že se dětem dostává úroveň vzdělání. To je samý projektový den, ale aby to umělo mrskat násobilku, vzorečky nebo vyjmenovaný slova, to ne. Učitelé jsou otrávení a usnadňují si to tím, že pro děti hledají zábavu místo tvrdého vyžadování znalostí. Ředitel spíš bude mít tendenci zbavit se přísného učitele, než aby se hádal s rodičema.

    Vloženo 19.1.2020 09:18:36

    • anonymní čtenář 

     Reagovat

      

     Co to podle Vás je "tvrdé vyžadování znalostí" ? Chápu, že jisté základní znalosti by děti měly mít, nicméně každému dítěti je přece shůry dáno jiné IQ .... škola přece není koncentrák.

     Vloženo 20.1.2020 09:16:51

   • Martina 

    Reagovat

     

    Není to pravda. Stačí sonda na zš, kde má učitel obavu vyjádřit jakoukoliv výtku, aby se náhodou nesetkal s rodičem.

    Vloženo 19.1.2020 09:21:09

« Novější příspěvky |  1 2 3 Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace