Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Výborný Trio

  neděle 19.1 19:00 - Blatná, Kavárna Železářství U Šulců

  Koncert.

 • Pohádky a Malé Hry

  neděle 19.1 16:30 - Tábor, Střelnice

  Divadlo pro děti.

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Blog: Něco není dobře

Včera jsem se vydala spolu s ostatními poutníky z nemějické návsi na kopec Burkovák, přezdívaný na památku husitských shromáždění podle biblické hory Tábor. Nahoru na kopec se jde polní cestou, lemovanou třešňovou alejí. Napočítala jsem kolem třiceti stromů, na nichž bez užitku shnila úroda ovoce.

 

Pravda, tak půlka stromů byly ptačky, které jsme jako děti s chutí trhali také. Na dobré polovině stromů ale bylo vidět, že urodily krásné chrupky nebo pro změnu červenočerné velké třešně. Teď už z drtivé většiny shnilé přímo na stromě. 

Nechápu to. Když se letos objevily v supermarketu třešně, stál kilogram skoro desetkrát víc než banány. Pravděpodobně proto, že třešně připutovaly kamionem odkudsi z jihu a to se zkrátka prodraží. Proč ale naše třešně hnijí na stromech? Proč si je nedojdeme prostě natrhat? Chápu, že alej určitě někomu patří, ale jak je vidět, nemá o úrodu žádný zájem a pravděpodobně by proti očesání nic neměl. 

I mezi kompoty patří v regálech marketů třešně, švestky nebo hrušky k tomu nejdražšímu, zatímco ananas nebo mandarinky pořídíte podstatně levněji. 

Přijela jsem domů z toho zmaru ovoce v aleji rozladěná. A podívala jsem se do své vlastní misky s ovocem v kuchyni na stole. Byly tam tři pomeranče a dvě podivně seschlé broskve, které zřejmě kdosi otrhal ještě nezralé a poslal na cestu za českým zákazníkem. Tak čemu se vlastně divím? 

Mladí lidé už možná nevědí, že jablko, hruška, třešeň a švestka jsou naše typické ovoce a my starší jsme se po roce 1990 vrhli na to, co pro nás bylo do té doby dostupné jen ve frontě, když něco náhodou přivezli. Dodnes jsem se dost nenasytila banánů, které pro mne tenkrát symbolizovaly Vánoce a ukusovala jsem je jako svátost. A stejně si i teď často přivoním ke kůře oloupané mandarinky, protože i to je vůně dětství - abych zjistila, že mnohé mandarinky dnes nevoní. Tak jako přestaly vonět růže, vypěstované někde ve skleníku a dovezené v chladícím voze. 

Když ale u nás doma třešně hnijí ve velkém na stromech a my dáváme přednost banánům, které jsou prý cenově dostupné kvůli nuzné mzdě afrických dělníků, něco není se světem v pořádku. Tím chci říct, že studenti se proti zacházení se Zemí bouří nejspíš správně - jen by to neměli dělat v době vyučování, ale naopak chodit do školy, naučit se toho co nejvíc a svět změnit.   

Diskuse k článku - 35 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2 3  | Starší příspěvky »
 • Dana 

  Reagovat

   

  To nemusi byt nezájem o třešně. Jak tu někdo píše můžou být hnijící ze vnitř a červivé, nebo o existenci aleje moc lidí neví. A dovoz je kapitola sama pro sebe. Podivejte se na tu propalenou naftu a benzín, když se vozí zvířata vykrmená v čr do Německa, aby se tam porazila, poslala zpátky do čr a tady se naporcovala a prodala. S tím by se mělo také něco dělat. Nebo jak moc se vyplatí chovat kravy na mléko,když jiné země dávají svým zemědělcům na mléko dotace, copak lze konkurovat dotacím? EU přemýšlí jen o částech, nenapadne jí se podívat na problémy jako celek a to je důvod, proč se řeší klima a ekologie zvlášť a přitom se podporuje aby to co si dokáže země vypěstovat nebo odchovat sama, jí bylo dovezeno ze stovek nebo i tisíce kilomentru daleko a její totožné produkty se prodali zase do jiné země. Copak to je efektivní a ekologické?

  Vloženo 22.7.2019 11:27:19

 • Zdeněk 

  Reagovat

   

  Některý názory mě tu pobavily. Autorka si všimne, že v aleji shnily třesně a dostane vynadáno, že nelítala po demonstracích. Nic přece nebrání iniciátorům protestů, aby si založili vlastní web a seznamovali tam se svými akcemi. Získali by hned i přehled o početním zájmu lidí o jejich aktivity. Tím chci říct že tady redakce má asi vysledováno, že větší zájem je o hasiče, tak se věnuje hasičům.

  Vloženo 7.7.2019 11:36:30

 • petr 

  Reagovat

   

  Paní Kolářová, nenechte se otrávit nenávistnými příspěvky, to je teď takový trend, urážet a napadat. A to vše prý ve jméno svobody a demokracie.

  Vloženo 6.7.2019 20:03:07

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  "Podivně seschlé broskve"... ve vašem věku se není čemu divit.

  Vloženo 6.7.2019 17:10:21

  • Jan 

   Reagovat

    

   Vy Jste velký sprosťák, anonyme.

   Vloženo 6.7.2019 17:32:18

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Vždyť má pravdu. Měla by se svýma názorama už táhnout do penze a předat firmu mladým novinářům. Nevšimli jste si například, že Miliony chvilek se tady ignorují? Ale madam K. zbožňuje třešně. Asi že je mají komouši ve znaku. Na žádné hodnotné kulturní v Táboře akci ji nepotkáte, lítá tak maximálně na hasiče nebo na Trošku a to nám tady cpe.

    Vloženo 6.7.2019 18:04:41

    • anonymní čtenář 

     Reagovat

      

     Než Milony chvilek tady, tak to radši alej třešní. Chvilkám jde pod různými záminkami akorát o odstavení presidenta Zemana a předsedy vlády Babiše, aby se pak Sudetští Němci dostali s pomocí Ž zaprodanců, kteří by je nahradili a následným prolomením Benešových dekretů k majetkům. Samozřejmě se nejedná jen o pohraničí. A jistý typy lidi jim to žerou. :-((( Nepřekvapuje mne to, tak daleko nevidí, anebo vidí naopak velmi dobře svůj budoucí prospěch. Hlavně, že budou výše jmenovaní odstaveni. Celý tento proces je řízen. Stejně jako v roce 89. Ale to se nesmí říkat.

     Vloženo 6.7.2019 19:39:56

    • petr 

     Reagovat

      

     Zkuste se zamyslet na tím, co konkrétního přinesla tomuto národu parta, která organizuje demonstrace. Kritizovat je docela snadné, zvlášť když vás za to ještě někdo platí, horší je něco pořádného vytvořit.

     Vloženo 6.7.2019 20:00:00

 • ljhgkf 

  Reagovat

   

  Asi před před loni jsem na tom samém místě natrhal několik krabic, s tím že je pro tu zajímavost zkusím prodat na Podolském mostě. Natrhal jsem zhruba padesát kilo. Všechno jsem zařídil a prodával. Co se nestalo - prodal jsem pouhé kilo. Nikdo to prostě nechce. Ty třešně jsou tam fajn pro pocestné, kteří nikdy neodolají a tak by to mělo zůstat. Z třešní co jsem natrhal bylo nakonec mnoho velmi nákladné marmelády. Ale samozřejmě nikdo vám nebrání trhat a rozdávat v Písku zdarma. :-)

  Vloženo 6.7.2019 15:43:48

« Novější příspěvky 1 2 3  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace