banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • On lâche les chiens (FR) + Accident Instantané (FR)

  neděle 21.7 20:00 - Tábor, Stánek (Žižkovo náměstí)

  Koncert.

 • S muzeem v přírodě

  neděle 21.7 8:00 - Písek, sraz Svatotrojický hřbitov

  Ornitologická procházka.

Zobrazit všechny události
 

Blog: Něco není dobře

Včera jsem se vydala spolu s ostatními poutníky z nemějické návsi na kopec Burkovák, přezdívaný na památku husitských shromáždění podle biblické hory Tábor. Nahoru na kopec se jde polní cestou, lemovanou třešňovou alejí. Napočítala jsem kolem třiceti stromů, na nichž bez užitku shnila úroda ovoce.

 

Pravda, tak půlka stromů byly ptačky, které jsme jako děti s chutí trhali také. Na dobré polovině stromů ale bylo vidět, že urodily krásné chrupky nebo pro změnu červenočerné velké třešně. Teď už z drtivé většiny shnilé přímo na stromě. 

Nechápu to. Když se letos objevily v supermarketu třešně, stál kilogram skoro desetkrát víc než banány. Pravděpodobně proto, že třešně připutovaly kamionem odkudsi z jihu a to se zkrátka prodraží. Proč ale naše třešně hnijí na stromech? Proč si je nedojdeme prostě natrhat? Chápu, že alej určitě někomu patří, ale jak je vidět, nemá o úrodu žádný zájem a pravděpodobně by proti očesání nic neměl. 

I mezi kompoty patří v regálech marketů třešně, švestky nebo hrušky k tomu nejdražšímu, zatímco ananas nebo mandarinky pořídíte podstatně levněji. 

Přijela jsem domů z toho zmaru ovoce v aleji rozladěná. A podívala jsem se do své vlastní misky s ovocem v kuchyni na stole. Byly tam tři pomeranče a dvě podivně seschlé broskve, které zřejmě kdosi otrhal ještě nezralé a poslal na cestu za českým zákazníkem. Tak čemu se vlastně divím? 

Mladí lidé už možná nevědí, že jablko, hruška, třešeň a švestka jsou naše typické ovoce a my starší jsme se po roce 1990 vrhli na to, co pro nás bylo do té doby dostupné jen ve frontě, když něco náhodou přivezli. Dodnes jsem se dost nenasytila banánů, které pro mne tenkrát symbolizovaly Vánoce a ukusovala jsem je jako svátost. A stejně si i teď často přivoním ke kůře oloupané mandarinky, protože i to je vůně dětství - abych zjistila, že mnohé mandarinky dnes nevoní. Tak jako přestaly vonět růže, vypěstované někde ve skleníku a dovezené v chladícím voze. 

Když ale u nás doma třešně hnijí ve velkém na stromech a my dáváme přednost banánům, které jsou prý cenově dostupné kvůli nuzné mzdě afrických dělníků, něco není se světem v pořádku. Tím chci říct, že studenti se proti zacházení se Zemí bouří nejspíš správně - jen by to neměli dělat v době vyučování, ale naopak chodit do školy, naučit se toho co nejvíc a svět změnit.   

Diskuse k článku - 34 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2 3  | Starší příspěvky »
 • Zdeněk 

  Reagovat

   

  Některý názory mě tu pobavily. Autorka si všimne, že v aleji shnily třesně a dostane vynadáno, že nelítala po demonstracích. Nic přece nebrání iniciátorům protestů, aby si založili vlastní web a seznamovali tam se svými akcemi. Získali by hned i přehled o početním zájmu lidí o jejich aktivity. Tím chci říct že tady redakce má asi vysledováno, že větší zájem je o hasiče, tak se věnuje hasičům.

  Vloženo 7.7.2019 11:36:30

 • petr 

  Reagovat

   

  Paní Kolářová, nenechte se otrávit nenávistnými příspěvky, to je teď takový trend, urážet a napadat. A to vše prý ve jméno svobody a demokracie.

  Vloženo 6.7.2019 20:03:07

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  "Podivně seschlé broskve"... ve vašem věku se není čemu divit.

  Vloženo 6.7.2019 17:10:21

  • Jan 

   Reagovat

    

   Vy Jste velký sprosťák, anonyme.

   Vloženo 6.7.2019 17:32:18

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Vždyť má pravdu. Měla by se svýma názorama už táhnout do penze a předat firmu mladým novinářům. Nevšimli jste si například, že Miliony chvilek se tady ignorují? Ale madam K. zbožňuje třešně. Asi že je mají komouši ve znaku. Na žádné hodnotné kulturní v Táboře akci ji nepotkáte, lítá tak maximálně na hasiče nebo na Trošku a to nám tady cpe.

    Vloženo 6.7.2019 18:04:41

    • anonymní čtenář 

     Reagovat

      

     Než Milony chvilek tady, tak to radši alej třešní. Chvilkám jde pod různými záminkami akorát o odstavení presidenta Zemana a předsedy vlády Babiše, aby se pak Sudetští Němci dostali s pomocí Ž zaprodanců, kteří by je nahradili a následným prolomením Benešových dekretů k majetkům. Samozřejmě se nejedná jen o pohraničí. A jistý typy lidi jim to žerou. :-((( Nepřekvapuje mne to, tak daleko nevidí, anebo vidí naopak velmi dobře svůj budoucí prospěch. Hlavně, že budou výše jmenovaní odstaveni. Celý tento proces je řízen. Stejně jako v roce 89. Ale to se nesmí říkat.

     Vloženo 6.7.2019 19:39:56

    • petr 

     Reagovat

      

     Zkuste se zamyslet na tím, co konkrétního přinesla tomuto národu parta, která organizuje demonstrace. Kritizovat je docela snadné, zvlášť když vás za to ještě někdo platí, horší je něco pořádného vytvořit.

     Vloženo 6.7.2019 20:00:00

 • ljhgkf 

  Reagovat

   

  Asi před před loni jsem na tom samém místě natrhal několik krabic, s tím že je pro tu zajímavost zkusím prodat na Podolském mostě. Natrhal jsem zhruba padesát kilo. Všechno jsem zařídil a prodával. Co se nestalo - prodal jsem pouhé kilo. Nikdo to prostě nechce. Ty třešně jsou tam fajn pro pocestné, kteří nikdy neodolají a tak by to mělo zůstat. Z třešní co jsem natrhal bylo nakonec mnoho velmi nákladné marmelády. Ale samozřejmě nikdo vám nebrání trhat a rozdávat v Písku zdarma. :-)

  Vloženo 6.7.2019 15:43:48

 • český patriot 

  Reagovat

   

  Vážená pani redaktorko. Poměrně často čtu Vaše zprávy a postřehy a většinou s Vámi souhlasím. Jsem starý muž a mnohé jsem zažil, tak s Vámi souhlasím i v tom, že něco není v pořádku.Překvapilo mě ale že v souvislosti s husitským shromážděním Vás rozesmutní shnilé třešně a nechávají Vás v klidu shnilé charaktery lidí kolem Vás. Neberte si to osobně, mám nyní na mysli všechny novináře kteří mlčí k případu obludného udavačství a vlastizradě ohledně řidiče který sice udělal přestupek a přestože se nikomu nic nestalo tak další vlastizrádce v taláru jej vydal k potrestání do cizí země za pokus o vraždu!!!! Věřím že kopat do politických mrtvol a shnilích třešní je bezpečnější. Omlouvám se pokud jste k tomuto nemlčela a přeji Vám, aby Vás žádný udavač nevyfotil a vlastizrádce od soudu nevydal do cizí země k potrestání. Myslím si, že v dobách husitských shromáždění by tito aktivisté byli rychle umlčeni. Pokud si takto novináři a potažmo i politici představují demokracii tak mám obavu žít ve státě který už není právním státem a nechrání své občany. Bůh ochraňuj tuto zem!!!

  Vloženo 6.7.2019 15:27:08

  • jsem také starý 

   Reagovat

    

   Jestli jste si nevšimla, článek je k setkánína hoře Tábor. S kritikou trestu pro riskéra se obraťte jinam. S pokřivenými chraktery máte pravdu, buhužel ti kdo je Čechům léta pokřivovali nám stále vládnou. Je to známka toho, že křivitelé charkterů věděli co činí. Trest pro riskujícího řidiče se mi také zdá nepřiměřený, ale to co se dnes na silnicích děje je skutečně o život. A pokud nebudou padat tvrdé tresty, mrtvých na silnicích bude čím dálvíc. Do paní redaktorky se nenavážejte. Je jedna z nejlepších a nejserioznějších novinářů a každému dává možneost se k článkům anonymně vyjadřovat. To je v médiální oblasti dnes ojedinělá věc.

   Vloženo 6.7.2019 15:52:10

« Novější příspěvky 1 2 3  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace