Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Blog: Vrátí se zájezdy za borůvkami?

Pro Jihočechy to možná bude znít jako sci-fi, ale já pamatuji lesy na Manětínsku na sever od Plzně obležené zájezdovými autobusy borůvkářů. Přivážely sběrače do manětínských lesů z Mostecka a dalších severočeských regionů, kde měli hnědouhelné doly, ale po houbách a borůvkách ani památky. Je to obraz starý přes třicet let a nikdy by mě nenapadlo, že se někdy může vrátit. A že možná začnou na borůvky dojíždět i Jihočeši – ale kam?


Když už člověk něco pamatuje, má výhodu srovnání a zkušenost. Někdy bohužel s hořkou pachutí. Co jsme si nadšeně „vycinkali klíči" na náměstích, to máme. Svět rozdělený na české milionáře a miliardáře, kteří konečně můžou svobodně na Bahamy nebo Maledivy, a bezdomovce, kterým je svoboda bez hranic dost k ničemu. Sytí od stolu dokonce tvrdí, že bezdomovci tak žijí záměrně. Je to prý jejich životní styl a volba...
Pamatuji bohužel i to, jak nás začátkem 90. let politici ujišťovali, že les zůstane lesem, otevřeným a přístupným všem. Teď se množí na jihu Čech obory a aby panstvo mohlo nerušeně holdovat lovu, je potřeba ještě vypudit odtud obtížný plebs. O tom momentálně běží několik velkých sporů a úředních kauz v milevském regionu. Navzdory ujišťování ministerstva zemědělství, že lidé nadále mohou do obor chodit na houby nebo na procházky.
K dispozici je korespodence z loňska, kde se zástupce ředitele společnosti Lesní správa Orlík nad Vltavou říká, že současnou situaci považuje za přechodnou, než si lidé zvyknou na nový stav a opustí své zvyky z dob socialismu. Třeba ty, kdy byli zvyklí chodit na borůvky kamkoliv?
Jinými slovy – soukromé vlastnictví je svaté a nedotknutelné. A jestli chceme vidět cílový stav podle představy soukromých majitelů lesů, polí, luk a hájů, je třeba se podívat za vysněnou západní hranici, jestli je možné si tam jen tak brouzdat v soukromém lese. Zastaví vás výrazná cedule, že cesta i les jsou privátní. Z pohledu majitele je to logické. Taky vám neleze do vašeho obýváku.
Jen nám to nějak zapomněli říct na konci roku 1989, že až někteří budou pravidelně jezdit na dovolenou na Havaj, my ostatní budeme šetřit na zájezd do lesa.
Není to moc příjemný pocit, zjistit v takřka důchodovém věku, že my, nadšení revolucionáři z osmdesátého devátého, jsme vlastně posloužili jako užiteční idioti.

Diskuse k článku - 44 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2 3  | Starší příspěvky »
 • Jarda 

  Reagovat

   

  To co jsem si přečetl v MN to snad nemůže autorka myslet vůbec vazne. To je jak z agitacky z roku 1952. Za to by se měla v dalším vydání omluvit. Proč nepíše otom cca 1 mil. lidi, kteří navštíví SVOBODNĚ Chorvatsko. A jedou tam, kdy chtějí a jak chtějí. A jedou tam přes Rakousko, tedy nejkratší cesta cca 6hodin a ne 2 dny jako za totace přes Maďarsko - z našeho regionu!!! Žádná doložka, žádné povolení,žádné celní prohlášení. Trapné prohlídky na hranicích. Pro boha vždyť Vy si to musíte pamatovat. Nic, proste se seberou a jedou. A další jedou do Itálie, Egypta, Španělska a jinam. Studenti bez koruny mohou procestovat cely svět. Učni mohou jít na zkušenou do sousedních státu a vidět jak se to děla jinde. Pani Kolářová opravdu by jste měla v příštím vydání vydat omluvu a vysvětlení k tomu co Vás vedlo k napsání tohoto článku. S tím nemají Bahamy a Maledivy a ani miliardáři nic společného. To proste je SVOBODA.

  Vloženo 15.7.2017 11:45:29

 • Mojmír 

  Reagovat

   

  Obsah toho článku je naprosto srozumitelný a bystrý. Jen ten název mne nejdříve popletl a odradil od okamžitého přečténí. Mám naprosto shodnou zkušenost, která je v článku popsána. Také jsem se nechal hlavně uchvátit "Pravdou a Láskou". Že z toho bude osobní "zisk a vítěztví", o tom tenkrát nepadlo ani slovo.
  Soukromé vlastnictví lesů, jako zdroje zisku z těžby dřeva se nedá zpochybnit. Ale projít se zde, potěšit se, a "ohnout" záda pro borůvku či malinu? To snad nemůže mít žádný majitel lesa radost z toho, aby to ostatním zakazoval.
  Podle mne je výshodiskem kompromis. Vlastníci lesa neomezí vstup veřejnosti do svých lesů. A ti lidé se tam budou chovat jako na návštěvě, u svých dobrých známých.

  Vloženo 9.7.2017 14:25:36

 • Zdeněk 

  Reagovat

   

  Už dlouho se divím, že tuhle autorku která vždycky akorát svýma názorama rozpumpuje radikály nechávají bezpečnostní složky v klidu si tady vydávat noviny a k tomu nekontrolovaný internet kde se projevujou všelijaký nenávistný živly.

  Vloženo 9.7.2017 09:29:44

  • Mojmír od lesa 

   Reagovat

    

   Pane Zdenku, prozatím je Česko mladý demokratický stát. Ale jeho bezpečnostní složky opravdu nechávají v klidu takové autory, jako je p. Kolářová. A ta je schopná a vzdělaná novinářka. Proto umožňuje zveřejnit na internetu i Váš názor. Jen si nejsem jist, kdo je ten radikál.
   Tak by mne zajímal Váš názor konkrétně na tento problém, o kterém píše autorka. Určitě máte šanci přesvědčit lidi o svých názorech. Pokud nejste ovšem ten radikál.

   Vloženo 9.7.2017 13:11:48

  • zdeňka 

   Reagovat

    

   Styď se bolševiku. Už byste nám opět zakazovali svobodně se vyjadřovat. Nejhorším živlem jste vy zlotřilí vrazi a usurpátoři, kteří by všem zavírali ústa a šířili jen svoje přiblblé bludy. Čert vás vem holoto. vedete svět do záhuby. Nebýt vás, byl by na světě klid!

   Vloženo 9.7.2017 18:37:09

  •  

   Reagovat

    

   Zamindrákovaný komouš!!!! Nic jiného.

   Vloženo 10.7.2017 10:55:53

  • budař 

   Reagovat

    

   Když neuznáváš svobodu slova tak sem komunistický dobytku nelez

   Vloženo 10.7.2017 11:21:11

   • vlasek 

    Reagovat

     

    Neštěstím pro tuto republiku je, že takových přitvrdlých komunistických Zdeňků je tady mnoho.

    Vloženo 10.7.2017 11:33:15

 • Pata 

  Reagovat

   

  BOHU TEDA DEKOVAT NEBUDU. VIDITE HAMBURK? TAM DAVA NASE GENERACE SVUJ NAZOR NAJEVO.

  Vloženo 9.7.2017 09:25:24

 • bartáček 

  Reagovat

   

  Vy, kteří jste takřka v důchodovém věku, jste ve věku děti nás osmdesátníků, kteří, každým dalším dnem, mohou mít důchod za sebou. Važte si svobody a svobodného rozhodování. Dnes vás nikdo nehoní po brigádách, manifestacích, schůzích akcích"Z", májových manifestacích a dalších komunistických nesmyslech. Nechtějte prožít většinu života jako my. Dětství ve světové krizi, pak nástup fašismu a po něm stejně zločinného nástupu komunistů. DĚKUJEME BOHU, ŽE ASPOŇ NA SKLONKU ŽIVOTA NÁM DOPŘÁL TROCHU BLAHOBYTU A KLIDU.

  Vloženo 9.7.2017 09:14:50

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Jak komu.

   Vloženo 9.7.2017 09:23:33

   • jakeš 

    Reagovat

     

    To bylo vždy, že někdo se měl lépe a jiný hůře.

    Vloženo 9.7.2017 18:39:51

    • lemra 

     Reagovat

      

     To bylo vždy, že někdo pracuje a jiný je líný.

     Vloženo 10.7.2017 08:45:46

     • jakeš 

      Reagovat

       

      Bohužel po listopadu se s línými lemrami rotrhl pytel.

      Vloženo 10.7.2017 11:20:13

  • Pan Bartáček 

   Reagovat

    

   Kdo vás honil po brigádách? Já se pamatuji, že spolky, které podporovala města a obce, zase pomáhaly budovat obcím společenské domy a sportovní zařízení. V Milevsku např. fotbalisti, házenkáři, tenisté a mnoho dalších členů spolků. Co na tom bylo špatného. Prostě plácáte a nevíte co.

   Vloženo 9.7.2017 19:39:56

   • bartáček 

    Reagovat

     

    Co vy víte o padesátých letech, kdy se dělalo i v sobotu. Takže když v neděli nás komunisti honili sbírat amerického brouka (mandelinku), které ho sem američtí imperialisté nasadili, nikomu to příjemné nebylo. Tehdy nabízeli 1000 korun za nalezeného brouka, ale najít ho, to bylo jako vyhrát první cenu ve sportce. Vyskytoval se většinou v komunistických hlavách. Vy neználci tehdejší doby byste ji potřebovali zažít, abyste nepsali nesmysly, jak vám bylo za socialismu dobře.

    Vloženo 10.7.2017 11:30:33

    • Pro bartáčka 

     Reagovat

      

     Vážený, protože jsem ze soukromého hospodářství, tak věřte, že v roce už 1956 do roku 1962 jsme jako děti pravidelně v tuto dobu mandelinku sbírali. Potom se přestal sbírat, protože se zakládala JZD a mandelinka se ničila přípravky na bázi DDT. Jste idiot, který ani neví,kdy byla měna a jakou cenu měla po měně tisícikoruna hodnotu.

     Vloženo 10.7.2017 16:59:17

« Novější příspěvky 1 2 3  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace