Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Blog Zdeňka Lanze: Nebezpečná „hra na střídání času"

O tomto víkendu dojde k návratu k přirozenosti. V noci ze soboty na neděli se ručičky všech hodin posunou o hodinu zpět. Z letního času (někdy též nazývaného východoevropský) se konečně vrátíme na ten normální, středoevropský. Na rozdíl od pošetilosti lidí, kteří chtěli poroučet větru a dešti, nebo těch, kteří chtějí poroučet globálnímu klimatu, a to i za cenu zbídačení nezanedbatelné části lidstva, se manipulátorům s časem neuvěřitelně dařilo a dosud daří.

 

Podle ČTK Evropská komise loni rozhodla o zrušení střídání času, ponechala však na členských státech, aby se dohodly na tom, který čas bude zaveden celoročně. Původně měl být celoroční čas podle komise zaveden letos v dubnu, nynějším termínem je rok 2021. Česká vláda loni podpořila zavedení zimního, tedy standardního středoevropského astronomického času. Konečné rozhodnutí vzejde z koordinace s ostatními členskými státy EU.

Bývalý europoslanec Pavel Svoboda ale má obavu, že potřebné koordinace se do roku 2021 v EU nepodaří dosáhnout.

Ještě tedy zdaleka není nic rozhodnutu. Návrat k trvalé normálnosti je značně nejistý. O to nejistější, že už samotný termín „střídání času" je nebezpečný tím, že v sobě skrývá možnost definitivně přejít na ten východoevropský, chcete-li letní čas.

Diskuse k článku - 18 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  A co třeba posun o půl hodiny, to by mohl být solidní kompromis, že jo?

  Vloženo 28.10.2019 09:45:59

 • Něco pro Lance 

  Reagovat

   

  Pan Lanci je slabší ve výkladu historie. Se střídáním času začal Hitler a jeho NSDAP ve 40-létech, v 80-tých s tím pokračovali komouši a tak nějak to zůstalo, že? Od EU je docela super, že se snaží čas sjednotit. Je asi celkem jedno, zda to bude příští rok nebo až za dva. Jeho strašení nějakým východevropským časem je celkem blbnina. Klasický bezobsažný LANCE.

  Vloženo 28.10.2019 07:19:28

 • jan 

  Reagovat

   

  Oceňuji dobrou snahu o zrušení střídání času. Nicméně, proč to "byrokratické EU" trvá roky než se něco dojedná a prosadí ???

  Vloženo 25.10.2019 11:54:13

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Protože v bruseli sedí multikulti a je třeba vždy něco za ně o upéci, čím víc hlav, tím více blbých nápadů a obstrukcí, za ještě větší peníze.

   Vloženo 25.10.2019 14:47:40

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Birokracie levičáků vyplývá z jejich neschopnosti rychle a racionálně uvažovat. To je také důvod, proč všechny komunistické země jsou o mnoho lét pozadu za kapitalistickým západem. Nyní, když se levičáci dostali k moci i na západě soudruzi vinou jejich neschopnosti západ konečně dohoní.

   Vloženo 25.10.2019 19:41:27

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Tak třeba taková Čína zkombinovala prvky kapitalismu i socialismu a stala se světovou velmocí.

    Vloženo 26.10.2019 08:20:47

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    No nebudu vůbec polemizovat o tom, kdo je za kým pozadu. Ale důvod, jak píšete proč jsou komunistické země pozadu za západem, já, na rozdíl od vás vidím v tom, že se najdou pitomci, kteří jsou schopni napsat birokracie (s měkkým i) a v bruseli. To snad hovoří za vše.

    Vloženo 26.10.2019 10:47:02

 • tom 

  Reagovat

   

  Novodobý letní čas jako reakci na ropnou krizi zavedla v roce 1973 jako první Francie. Československo a Rakousko zavedly kvůli harmonizaci dopravy letní čas společně v roce 1979, Německo a Švýcarsko v roce 1980.
  Každoroční změny času jsou asi důležité pro ekonomiku víc, než lze vysvětlit. Kdyby jí škodily, už by jistě nebyly.

  Vloženo 25.10.2019 10:59:25

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Nedavno jsem někde četl rozbor, že pro růst ekonomiky není střídání času vůbec podstatné.

   Vloženo 27.10.2019 12:15:27

   • Entroslav 

    Reagovat

     

    To je to podobné, jako když se vedly řeči o zavádění pětidenního pracovního týdne: zhroutí se ekonomika, ten jeden den bude chybět, vyrobí se méně atd. atd. A co se stalo po jeho zavedení? NIC!!! A zrovna tak to bude po zavedení jednoho času po celý rok.

    Vloženo 28.10.2019 00:04:45

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Hlavně ať se nezavede letní čas, v zimě bychom tím trpěli. I experti se shodují, že zavést pouze letní čas je pro organismus horší než nadále střídat časy

  Vloženo 25.10.2019 10:58:22

« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace