Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Blog Zdeňka Lanze: Stávkovat či nestávkovat? Ve školství zdaleka nejde jen o platy!

Mnoho učitelů se v posledních hodinách muselo rozhodnout, zda se ke středeční stávce vyhlášené školskými odbory přihlásí nebo ne. Skutečnost, že platy pracovníků v regionálním školství (nechme teď stranou školy vysoké) nejsou právě výstavní, je chronicky známá věc již dlouhá léta. Těžko bychom hledali polistopadového ministra školství či vládu, která by tvrdila, že jí je školství lhostejné a že do něj přidávat peníze nebude.


Naopak. Většina vlád tvrdila, a měla to i v programových prohlášeních, že školství je její prioritou. Např. v roce 2002 za předsedy vlády Špidly a ministryně školství Buzkové vláda ve svém programu slibovala učitelům 130 procent průměrného platu. Již tehdy chtěla Buzková také zpřístupnit běžné školy postiženým žákům. Inkluze se „podařila", zato ohledně platů učitelů zůstalo jen u slibů.

Pravděpodobně jiné resorty, např. obrana, „ukousli" ze společného koláče tolik, že na rozumné zvýšení platů učitelů již nezbylo. Je sice pravda, že bezpečnost republiky logicky patří mezi  hlavní priority státu, otázkou však zůstává, na co armáda potřebuje všechny ty drahé „hračky", když z ní zbyl jen jakýsi expediční sbor. Ale to je už na jiný článek.

Vraťme se zpátky ke školství. Výdaje Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) na rok 2019 činí podle Státní rozpočet 2019 v kostce téměř 206 mld. (slovy miliard) Kč! A to není právě málo. V celkovém objemu státního rozpočtu je MŠMT hned na druhém místě za Ministerstvem práce a sociálních věcí.

Kde jsou všechny ty miliardy? Existuje tady snad nějaká černá díra, kde nenávratně mizí? Ne, ne! Při troše trpělivosti a se dají docela dobře vysledovat.

Nedávno jsem někde slyšel nebo četl docela „dobrý vtip", který je ovšem smutnou pravdou. „Tak dlouho jsme tlačili komunisty na východ, až přišli ze západu. Současným neštěstím našeho nejen školství je totiž „Brusel", respektive to, co nám nařizuje. I když řada velmi nebezpečných ismů vane i zpoza Atlantiku. Ale nejen školství se dá rozvrátit i penězi. Na penězovody z evropských dotací jsou přisáty různé neziskovky jako klíšťata a samy od sebe se jich již nepustí.

A tak s pomocí těchto „nešťastných" peněz se u nás rozběhla tzv. státní maturita, v jejíž současné podobě a zmatečnosti se všichni zúčastnění plácají asi jak svého času křižáci v rybníku Škaredém. Jen s tím rozdílem, že do ní stát každoročně nasype stovky milionů korun.

Daleko větším nesmyslem je ovšem inkluze, která „řádí" na našich školách jako tajfun v botanické zahradě. Není bez zajímavosti, že zásadní vliv na šíření inkluzivních myšlenek ve vzdělávání má UNESCO (zde). Tento „projekt" každoročně pouští žilou školskému rozpočtu několik miliard korun.

Inkluze ve vzdělávání je nejen drahá, ale může způsobit i obrovské škody. Tak jako např. i rozbíhající se projekt mediální výchovy.

Bylo by možné pokračovat mnoha dalšími, minimálně problematickými školskými aktivitami, jako např. ŠVP (školní vzdělávací programy), které stojí učitele spoustu času, místo toho, aby se mohli zodpovědně připravovat na kvalitní výuku.

Dálo by se psát o nadbytečném množství středních škol, v jejichž lavicích sedí mnozí žáci jen proto, že si jejich rodiče přejí, aby měly maturitu, i když nemají základní studijní předpoklady.

Schopný, dobře a spravedlivě zaplacený učitel je jedním z důležitých předpokladů kvalitní výuky, problémy našeho školství jsou ale podstatně hlubší a systémové.

A tak si musí každý učitel sám rozhodnout, zda po prodlouženém víkendu, podzimních prázdninách a na některých školách i dvou dnech ředitelského volna je nezbytně nutné zastavit práci.

 

Diskuse k článku - 16 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Věra 

  Reagovat

   

  Mojmírovi: Snadno se Vám může zdát, že se tady dává hodně prostoru Klausovi ml. nebo panu Lanzovi. I když jsem teda Klause mladšího v MN snad ani nikdy nečetla. Oni jim totiž často jinde nedávají prostor žádný, protože se chtějí tvářit jako "slušné noviny". Akorát že tu slušnost zachovávají jen vůči momentální "vedoucí úloze strany"...Ještě že to snad je paní Kolářové jedno, co si kdo myslí o tom, že v jejích novinách se dává prostor všem.

  Vloženo 9.11.2019 14:17:03

  • mojmír 

   Reagovat

    

   1. "Vedoucí úloha strany" je definice a slovník z doby před rokem 1989. Tak že se asi těžko "domluvíme".
   2. Naprosto není pravda, že Klausovi ml. nedávají média prostor. Přesňě naopak. Ten člověk je zvýhodňěný tím, že je synem V. Klause st. (což byl aspoň v myšlení originál). A všude je ho v celostátních médiích nyní plno. A jako populista, je pro řadu médií atraktivní.
   3. Zda je P. Kolářové jedno, co si kdo myslí o tom, že v jejích novinách se dává prostor všem? Třeba máte pravdu, a jiní "autoři" než Klaus ml. a P. Lanz o zveřejněnění svých "myšlenek a záměrů" ve formě pravidelného blogu v MN, redakci nepožádali. Tak tam dává kdo jí co nabídne, a co má po ruce ??? I tak to utváří charakter novin.

   Vloženo 9.11.2019 16:44:37

   • Zdeněk 

    Reagovat

     

    Já jsem v Milevských novinách ještě nikdy žádný blog neviděl. Blog je snad internetový útvar nebo ne?

    Vloženo 9.11.2019 21:25:58

 • mojmír 

  Reagovat

   

  V příspěvku z 6.11. jsem přece nepsal nic o potřebě nebo prospěšnosti omezení slova, či zavedení cenzury!
  Předpokladem demokracie je svoboda slova. Jenomže když si na jedné straně může každý psát co chce, tak na druhé straně musíme nejlépe již žáky učit, aby se vyznali v tom, co se na ně z médií valí. Aby se snažili rozeznávat pravdy, polopravdy, manipulace. Aby porozuměli smyslu, záměrům a důsledkům textu. Jinak hrozí, že si po čase zvolíme populisty, kteří budou demokracii postupně potichu omezovat (již se děje), až se jednoho dne probudíme do totality.
  Když tedy volá Klaus ml. nově po omezení výuky společenských věd na VŠ, a Lanz nesouhlasí se zavedením mediální výchovy- tak jsou ve skutečnosti proti demokracii! Prostě by jim vyhovovali nevzdělaní občané, kterým by vládli po svém.
  A každé noviny jsou nějak orientované a různě kvalitní- víc čí míň levicové, pravicové, bulvární, populistické a pod. Tak když pravidelně zveřejňují blogy podobného zaměření a podobné kvality, dá se snadno určit, kam patří. I já mám právo vyjádřit, že MN zrovna liberální demokracii příliš nepodporují.

  Vloženo 8.11.2019 08:30:41

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Vidíš to člověče. MN liberální demokracii nepodporují a nechají tě psát sem takové bláboly. A webmaster nic. Buď ještě spí, anebo nechává každému prostor k vyjádření jeho svobodného názoru. Tedy pokud je napsán slušně, nikoho neuráží atd. No nic chlape. Musíš se ještě dlouho učit. Zkus začít tou mediální výchovou. Ale předpokládám, že to bude na nic. To je o mozkových kapacitách, porozumění psanému textu, všeobecném přehledu a zdravém úsudku. Ne o mediální výchově.

   Vloženo 8.11.2019 09:49:55

   • mojmír 

    Reagovat

     

    Jo jo, je to tak. Opravdu se mám- nevím jak dlouho, zato stále co učit. A když čtu Vaši reakci, asi nejsem sám! Protože média jsou trochu složitější a "záludnější", než si nejspíš uvědomujete. Pomalé, postupné manipulaci ze strany médií podlehají i ti "mozkově nadprůměrně kapacitní" (doufám, že mezi ně patříte).
    A co se týče základní svobody projevu a opravdové žurnalistiky možnosti svobodné diskuse zde v MN, často se zde P. Kolářové, která se nebojí a ještě vše musí zvládat ekonomicky (a kterou osobně neznám ale vím že má sociální cítění jako já), zastávám.
    Ale zkuste se ještě jednou zamyslet nad tím, o co možná jde, když MN publikují právě nejvíce blogy Klause ml. a Lanze. Zda nás to neodvádí od liberální demokracie k autoritářské! Jinak končím diskuzi, zde ztráta času.

    Vloženo 9.11.2019 12:08:04

  • jan 

   Reagovat

    

   Tak to už je lepší vyjádření než to ze 6.11. Píšete, že máte právo vyjádřit se. Ano, pak taky má právo p. Lanz psát a MN mají právo mu umožnit zveřejnit článek. To je prostě demokracie. Zvykejte si !

   Vloženo 8.11.2019 18:17:56

 • mojmír 

  Reagovat

   

  Ano, projekty mediální výchovy jsou zásadně nebezpečné. Ono totiž, v nich se učí hlavně KRITICKÉ MYŠLENÍ. No a když bude potom široká populace vzdělaná v tom, čemu můžou lidé v médiích věřit, tak rychle zjistí, že P. Lanz píše v MN pravidelně uboze prostoduché příspěvky proti liberální demokracii (ještě hloupější, než také zde kdysi V. Klauz ml.). Hurá zpátky!
  Jen mne není přesně jasné, proč to MN umožňují. Protože jsou oblastně poměrně vlivné. Že by ....?

  Vloženo 6.11.2019 18:49:44

  • Martina Nová 

   Reagovat

    

   Palec nahoru.

   Vloženo 6.11.2019 20:19:19

   • mojmír 

    Reagovat

     

    Prosím, aby jste té Martině Nové kterou neznám, ten palec neuřízli.

    Vloženo 8.11.2019 08:33:22

  • jan 

   Reagovat

    

   Ano, to je přesné. Pokud má někdo jiný názor, tak by bylo nejlepší mu ho neumožnit rozšiřovat. A to bude ta správná demokracie.

   Vloženo 6.11.2019 21:05:09

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Lanze zavřít! Noviny zcenzurovat! Ale to už tu bylo ne?

    Vloženo 6.11.2019 21:30:23

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    palec dolů, souduržko

    Vloženo 7.11.2019 10:27:38

  • Entroslav 

   Reagovat

    

   Viděl bych to na větší nalejvárnu při výuce kritického myšlení. Někdo by mohl sejít laxní výukou kritického myšlení z té jediné správné cesty, na které je předem určeno, kdo je ten špatný a kdo je ten dobrý. Tak takhle soudruzi ne!

   Vloženo 6.11.2019 23:17:34

   • mojmír 

    Reagovat

     

    Opravdu zvrácený a trapný příspěvek, soudruhu?. Kritické myšlení zásadně předem neurčuje- co je špatné, a co dobré (to se ostatně časem i kontextem mění). Kritické myšlení je naopak pouze racionální metoda, jak přemýšlet o tom, co je nejvíce na daném stupni poznání nejvíce blízké pravdě.
    Tak takhle popleto Ne! (s prominutím).

    Vloženo 9.11.2019 14:07:07

  • Gustav Baron 

   Reagovat

    

   Ač v mnohém s panem Lanzem nesouhlasím, v demokracii má na vyslovení názour každy, i v novinách. Vy jste se k jeho článku vyjádřil a nikdo nevolá po tom, aby vám ho noviny zakazovaly. Zakazovat odlišné názory je přáním komunistických zločinců, považujících za správný názor jedině ten svůj.

   Vloženo 7.11.2019 10:26:32

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace