Bouřlivé zastupitelstvo: Jak velký pás zeleně bude dělit Purkratice od nové výrobny firmy s.n.o.p.? - Jižní Čechy Teď!
6. 10. 2017 14:15 Aktualizováno

Bouřlivé zastupitelstvo: Jak velký pás zeleně bude dělit Purkratice od nové výrobny firmy s.n.o.p.?

PÍSEK – Písečtí zastupitelé ve čtvrtek 5. října schválili konečné znění smlouvy k prodeji pozemků v průmyslové zóně u Purkratic firmě s.n.o.p., která hodlá v nejbližších letech rozšiřovat výrobu. Záměr se setkal s nelibostí obyvatel osady Purkratice, kteří se obávají, že nový provoz firmy negativně ovlivní jejich bydlení. Vášnivě se na jednání zastupitelstva debatovalo tom, jaký by měla firma s.n.o.p. vysadit pás se zelení, který bude areál oddělovat od Purkratic.




Město trvalo na tom, že zelený pás by měl být široký alespoň deset nebo 15 metrů. Se stejným rozměrem počítala podle vyjádření zástupkyně firmy Ilony Turkové i společnost s.n.o.p. Zarazil ji návrh Martina Brože (Piráti Písecko), aby byl pás o délce 300 metrů dokonce 30 metrů široký, což označila za sci-fi. „Jsme rádi, že vznikla diskuze o tomto pásu. I kdyby to nebylo ve smlouvě, společnost by tento pruh sama iniciovala. Teď budou existovat jisté mantinely. Chápeme, že obyvatelé mají jistý strach z novot,“ uvedla Turková s tím, že společnost plánuje vysadit vzrostlé keře a lípy. „Výstavba tak obrovského areálu bude v několika etapách. Než se společnost dostane do části k Purkraticím, bude to trvat kolem pěti let,“ poznamenala zástupkyně společnosti.

Alespoň 15 metrů

Vedoucí odboru životního prostředí Miloslav Šatra zmínil, že zelený pás bude mít smysl, pokud bude alespoň 15 metrů široký. „O tom, jaká zeleň by tam přesně měla být, je zatím předčasné mluvit,“ řekl zastupitelům. Během diskuze zastupitel Luboš Průša (Jihočeši 2012) komentoval také jeden bod kupní smlouvy, ve kterém si firma s.n.o.p. vyhrazuje právo na odstoupení od smlouvy, pokud se jí nepodaří odkoupit menší část pozemku od jiného soukromého vlastníka. Rýpnul si do obyvatel Purkratic, že teď jistě poběží za zmíněným majitelem pozemku a budou ho přemlouvat, aby nic neprodával.

Zastupitel Tomáš Franců (Jihočeši 2012) nabádal kolegy, aby hlavně od stolu nic neprojektovali: „Projektanti firmy s.n.o.p. určitě vědí, co a jak má být, věřme tomu. Bude probíhat klasické územní řízení a stavební řízení.“ „Věřili jsme i společnostem Žižkov center a Terabet v kasárnách a jak to dopadlo,“ nechal zastupitele rozpomenout na peripetie se soukromými investory Jiří Hořánek z ANO 2011. Padl i názor, jestli by město nemělo pozemek pro rozšíření průmyslové zóny prodat bez místa pro zelený pás, který by následně vytvořilo samo. To by ale znamenalo velké náklady a nároky na údržbu.

Jaké jsou záruky?

Luboš Průša připomínal, že ve smlouvě nejsou žádné záruky, že pás se zelení skutečně vznikne, ani sankce pro firmu, pokud závazek nesplní. Ilona Turková se ale nad nároky města pozastavila a ptala se, jestli i jiné firmy musí při koupi pozemků splňovat takové požadavky. „Mám pocit, že děláme všechno proto, abychom z Písku každého investora odradili. Máme možnost pás prodat a na náklady investora ho vytvořit a udržovat. Jsem rád, že s.n.o.p. přišel s kompromisním návrhem. Vezměte rozum do hrsti a buďme rádi, že tu takové firmy jsou. Teď je doba, kdy nová pracovní místa nepotřebujeme, ale ta jednou skončí,“ zastal se společnosti místostarosta Josef Knot (TOP 09).

Skládání usnesení

Následoval maraton s tvorbou toho správného usnesení, kvůli kterému musela být vyhlášena i přestávka, aby si všechny politické kluby řekly své podmínky. Původně to vypadalo, že bod bude úplně odložen, aby byl návrh smlouvy dopracován odborníky. Nakonec vzniklo dlouhé usnesení, které Luboš Průša přirovnal k pohádce, jak pejsek s kočičkou vařili dort.

Domluveno bylo, že pás se zelení bude vytvořen při jihovýchodním rohu a východní hranici odprodávaných pozemků v délce minimálně 300 metrů a o šíři minimálně 15 metrů v každém svém místě. Ve smlouvě bude upřesněn standard zeleně, kterou bude pás osazen a kupujícím na jeho náklady trvale udržován. Ve smlouvě bude dále uvedeno překupní právo Písku k pásu se zelení a pro případ, že by kupující do pěti let od uzavření kupní smlouvy pás zeleně nezřídil, je sjednaná smluvní pokuta tři miliony korun a možnost města od kupní smlouvy odstoupit. Ve smlouvě bude také stanoveno, že přeložku vysokého napětí provede firma také na své náklady, i když to měl být původně náklad města.

Konečné znění této smlouvy podpořilo 22 zastupitelů, pět členů z řad ČSSD se zdrželo.

 

Petr Eliáš
Petr Eliáš

Diskuse k článku

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.