Budějovická nemocnice otevřela nové centrální operační sály a sterilizaci. Stály přes miliardu







Kromě vybudování dvanácti operačních sálů s kompletním zázemím, centrální sterilizace a centrálních skladů pro operační sály v sobě první etapa přístaveb a rekonstrukcí pavilonu CH zahrnuje vybudování dospávacího pooperačního pokoje, jednotky intenzivní péče, čtyř standardních lůžkových stanic, prostoru pro novou magnetickou rezonanci či prostorů pro technologie celého objektu. „V následujících týdnech prostory dovybavíme tak, aby zde po zkušebním provozu mohli být první pacienti operováni od tohoto září,“ uvedl generální ředitel Nemocnice České Budějovice Michal Šnorek.
Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba dopnil, že stavební investice ve výši 1,15 miliardy korun je největší v historii českobudějovické nemocnice a zároveň přelomový bod v chodu nemocnice. „Nové operační sály otevíráme po dlouhých 29 letech, přičemž dosud nejnovější sály byly v pavilonu C otevřeny v roce 1993. Financování této stavební akce je založeno na třech pilířích: vlastních zdrojích nemocnice, investiční podpory z rozpočtu Jihočeského kraje a dotačních prostředků z programu REACT-EU,“ řekl Kuba.
Stavbu provádělo sdružením firem OHLA ŽS a Metrostav. Podle ředitele jihočeského zastoupení společnosti Metrostav Martina Staška byla přestavba a dostavba pavilonu CH náročná nejen proto, že se jednalo o odborná zdravotnická pracoviště. „Pracovali jsme za plného provozu sousedících oddělení, například magnetické rezonance, jejichž fungování stavba nesměla omezit,“ vysvětlil Stašek. „Těšíme se na pokračování dlouhodobé spolupráce. Zakázka, jejímž cílem byla větší koncentrace lékařské péče do jednoho místa a navýšení komfortu pacientů, je pro nás vždy prioritou,“ dodal Roman Kocúrek, generální ředitel OHLA ŽS.
Na právě dokončenou první etapu přestavby pavilonu CH naváže druhá etapa. „V průběhu následujících dvou let při ní bude vybudováno mimo jiné dalších šest operačních sálů, druhý dospávací pooperační pokoj se 13 lůžky, druhá šestnáctilůžková JIP, tři standardní lůžkové stanice s celkem 96 lůžky, veškeré ambulantní provozy očního oddělení, ORL, ortopedie a plastické chirurgie,“ sdělil ředitel chirurgických oborů Aleš Petřík.
Diskuse k článku