Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Blog Zdeňka Lanze: Lůza znovu udeřila

Není to tak dávno, co jsem v článku Květinami v koši to zdaleka neskončilo, psal mj. o tom, že v sobotu 17. listopadu 2018 krátce před polednem napadl dav veřejně známou osobu. Řvali na ni, strkali, plivali, pískali, nadávali do fašistů. Tou osobou byl Ladislav Jakl.


Uplynulo půl roku a  verbální útoky se změnily v hrubé fyzické násilí. Ladislav Jakl byl v sobotu 25. května ve večerních hodinách zákeřně napaden v pražském metru. Ze zvolání: „Ty seš Jakl, ten lídr SPD," bezprostředně před tím, než ho útočník (či útočníci) začal mlátit do hlavy je zřejmé, že útok byl motivován politicky. V Prohlášení Institutu Václava Klause k brutálnímu fyzickému napadení Ladislava Jakla se velmi rozhodně vyjádřili pracovníci IVK s Václavem Klausem v čele.

V prohlášení se mj. uvádí: „Viníme ty, kteří po léta nerespektují výsledky demokratických voleb a politickou moc chtějí získat mimo demokratické volby prostřednictvím rozvášněných davů na náměstích a spřátelených médií. V takové atmosféře je už pouze malý krůček k tomu, aby si leckdo vyložil tento stav jako normu, ve které je dovoleno naprosto všechno – včetně hrubých fyzických útoků a pokusů likvidovat lidi s odlišným názorem. O tom, kam taková doba vedla a v co vyústila, nás dostatečně trpce poučila historie 30. let minulého století v Německu."

Od sobotního útoku neuplynul ještě ani týden a Ladislav Jakl byl ve středu 29. května napaden znovu, tentokrát při snídani v hotelu ve Zlíně.

Prohlášení IVK k brutálnímu fyzickému napadení Ladislava Jakla je natolik výstižné, že je jen velmi obtížné hledat další slova, která by vyjádřila znechucení nad rostoucí politicky motivovanou nenávistí a verbálními, ale již i fyzickými útoky na osoby s odlišnými názory.

Bylo by tragickou chybou myslet si, že nás nemůže potkat podobný osud jako Německo ve 30. letech dvacátého století. Bylo by tragickou chybou myslet si, že pronásledování lidí s odlišnými politickými názory, často vedoucí až k násilí na nich, se nás netýká. Bylo by tragickou chybou domnívat se, že hrůzy občanských válek, které známe jen z dějepisu a ze zpráv ze zahraničí nemohou v budoucnu potkat i nás.

Proto se musíme mít na pozoru před všemi „samozvanými proroky", kteří na náměstích líbivými proklamacemi o ohrožení demokracie sami demokracii ohrožují!

Proto se musíme mít na pozoru před všemi „aktivisty", kteří se pomocí informací vytržených z kontextu, polopravd i vyložených lží snaží zmanipulovat „nespokojené občany" a rozpoutat v nich averzi k lidem jiného názoru. Od ní už je jen krůček k „občanské neposlušnosti", k verbálním útokům a k fyzickému násilí.

A není vůbec důležité, jaké barvy je ismus, pod jehož pláštíkem se tito „lidoví vůdcové" snaží rozpoutat nenávist. Zda je hnědý, rudý, zelený, jinobarevný či třeba i „milionchvilkový."

Diskuse k článku - 74 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Považujete autore lidi z Českobudějovicka a Táborska, kteří včera zcela zaplnili vlaky do Prahy a v noci se vraceli zpět za lůzu?
  To je občanská společnost, jestli to nevíte, a jestli vám to vadí, pak o fungování demokracie nevíte zhola nic.
  Za napadeného Dominika Feriho jste se také bral? Zmotat demonstrace a Jakla dohromady, to už je notná dávka demagogie.

  Vloženo 5.6.2019 09:44:50

  • Dana K. 

   Reagovat

    

   Hned jsem si to myslela že ti co seděli ve vlacích nerozumí psanému textu a nejsou schopni pochopit jeho obsah, takže jsou max schopni držet na náměstí transparenty, který jim někdo nastrčí do ruky.

   Vloženo 5.6.2019 09:58:54

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Také považujete prof. Cyrila Höschla, skvělou Hanu Ulrichovou, Tomáše Hanáka, Báru Hrzánovou, Ivana Trojana a 120 tisíc dalších účastníků včerejší demonstrace na Václaváku za lůzu?

    Vloženo 5.6.2019 15:02:06

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Paní Dano K.
    jestli jste svůj příspěvek nemyslela ironicky, pak bych si Vás dovolil nazvat hloupou koblihou. Toť vše

    Vloženo 5.6.2019 16:57:22

    • Dana K. 

     Reagovat

      

     Tak asi jste přesvědčen, že máte patent na to druhé posuzovat. Já se na Vaši komunikační úroveň snižovat nebudu.

     Vloženo 5.6.2019 17:27:02

     • anonymní čtenář 

      Reagovat

       

      No, přečtěte si po sobě Váš první příspěvek, kde píšete, že ti lidé nerozumí psanému textu a nechápou jeho obsah a že jsou schopni maximálně držet transparenty, které jim někdo nastrčí.
      To není posuzování někoho jiného?
      Já vím, je to Váš názor a to je jiná, Vy hodnotit můžete, Vy ten patent máte, že?

      Vloženo 5.6.2019 18:45:59

 • jan 

  Reagovat

   

  Chtěli jsme demokracii, svobodné volby, vstup do EU, měli jsme v roce 89 vznešené ideály. A najednou po 30 letech stojí lidé na náměstí znovu. Zjistili totiž, že politici mnohdy nejsou jiní než ti minulí, že se nám snaží někdo jiný (např. představitelé EU) zase diktovat pravidla, za kterých můžeme žít. že levné banány v obchodě není všechno. Pokojné demonstrace jsou asi přirozenou součástí dnešní doby, jen mám obavu, aby to u některých lidí nepřerostlo v něco daleko horšího.

  Vloženo 5.6.2019 08:42:06

  • jordán 

   Reagovat

    

   Politici skutečně nejsou jiní než ti minulí, jak píšete. Vždyť je to samý bývalý i současný komouš, svazák, komunistický odborář, esetbák, člen bývalé NF a servilní posluhovač komunistů před listopadem. Holt, jak říkají komunistické, nejsou lidi.
   Především slušní a charakterní!

   Vloženo 5.6.2019 14:29:39

 • Týpek středního věku 

  Reagovat

   

  Tahle diskuse je stejně jako článek opravdu"výživná".
  Jen mě děsí, že třicet let po revoluci se díky Vám koblihářům a soudruhům , včetně soudruhů z Bruselu (bohužel), naše zem stáčí stále víc a víc zpět směrem k totalitě.
  Obhajujete tady zloděje a estébáka, který Vám lže do očí, tahá Vám peníze z kapes, aby něco málo z toho za velkého humbuku rozdal a pakliže má někdo jiný názor, je zle.
  Ti lidé na náměstích nejsou jen "pražská kavárna", to jsou lidé, kteří třeba i respektují výsledky demokratických voleb, ale nechtějí respektovat trestně stíhaného zlodějě a podvodníka v čele vlády.
  Budou-li nové volby, klidně ať vyhraje znovu ANO, ale bez zlodějú, podvodníků, estébáků.....
  bez Babiše......

  Vloženo 5.6.2019 08:28:32

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Co uděláte, když ANO znovu vyhraje s Babišem to by mne zajímalo. Obě moje babičky ho volí a budou volit a stejně tak jejich vrstevníci.

   Vloženo 5.6.2019 10:09:39

   • Týpek středního věku 

    Reagovat

     

    Co udělám?
    Vyhraje-li ANO bez Babiše, budu to respektovat jako přání volící většiny, vyhraje-li opět ten pán, budu podporovat lidi, kteří se snaží ho vydat spravedlnosti.
    A volí-li obě Vaše babičky ANO, je to v pořádku, je to jejich svobodná volba, s tím nemám nejmenší problém.
    Moje babičky už nejsou poměrně dlouho mezi námi, ale moji rodiče, již v pokročilém věku, ANO tedy rozhodně nevolí a jejich vrstevníci také ne. To je právě to kouzlo svobody a jakéhosi náznaku demokracie. Každý si volí koho chce, aniž by se vydával všanc represivním složkám státu, jakým bylo SNB a STB.
    Ale nynější premiér jako trestně stíhaný člověk a usvědčený estébák prostě ve vládě být nemá.
    Přeji hezký den.

    Vloženo 5.6.2019 14:44:42

    • anonymní čtenář 

     Reagovat

      

     Ne že bych se chtěl Babiše zastávat, ale pokud vím, tak všechny soudy na Slovensku o své evidenci v seznamech STB vyhrál. Tak kde ho podle vás usvědčili?

     Vloženo 5.6.2019 17:30:42

     • Týpek středního věku 

      Reagovat

       

      Tak to asi nemáte úplně přesné informace, slovenský ústavní soud loni zamítl Babišovo dovolání .....
      Evropský soud pro lidská práva též jeho stížnost zamítl
      Jen je třeba nevěřit všemu, co nám Babiš říká, stačí maličko hledat
      Jeden ze zdrojů......https://cs.wikipedia.org/wiki/Andrej_Babi%C5%A1#Evidence_St%C3%A1tn%C3%AD_bezpe%C4%8Dnost%C3%AD

      Vloženo 5.6.2019 18:56:42

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Vy jste byl u toho když Babiš něco ukradl? Jak můžete tvrdit, že je to zloděj? Byl jste člen STB a spolupracoval s Babišem? Pokud ne, jak jste přišel na to, že je to estébák? Vy jste zkrátka takový týpek, který to asi někde slyšel, a sám toho asi moc nevíte....

   Vloženo 5.6.2019 11:47:38

   • Týpek středního věku 

    Reagovat

     

    Milý pane (soudruhu)
    u STB jsem tedy opravdu nebyl, ale stačí se jen trochu snažit a na internetu si najít o Vámi velebeném pánovi poměrně dost informací.
    Počínaje krycím jménem (Bureš), registračním číslem (25085), datum podpisu vázacího aktu důvěrníka(12.11.1980), datum kdy byl jmenován agentem (23.11.1982), rozsudky slovenského nejvyššího soudu, zamítající jeho žalobu proti ústavu paměti národa, který zveřejnil jeho spisy o spolupráci, a mnoho dalších a poměrně zajímavých věcí. Včetně fotokopií originálních dokumentů.
    A jak mohu tvrdit, že je zloděj?
    Odpovím takto : Jak to může tvrdit Evropská komise, PČR, Transparency international a další? Asi těžko bez relevantních důkazů, nemyslíte?
    Ale Vaší pravdu Vám stejně nikdo nerozmluví, toho člověka budete obhajovat až do roztrhání těla. Vše je kampáň a za všechno může Kalousek. I když po včerejšku je zcela evidentní, že proti Babišovi se spikla už i evropská komise (vlastně kvůli ní tu máme padesátimiliardový schodek rozpočtu, jak Bureš pravil)
    Jen mě napadá, co by ten člověk ještě musel udělat, aby jste ho přestali nekriticky obdivovat a za všech okolností hájit?

    Vloženo 5.6.2019 14:29:05

    • anonymní čtenář 

     Reagovat

      

     No tak Babiše vystřídá jiný (po třiceti letech další, kolikátý už?) zloděj narozdíl od něho s relativně čistou minulostí. A hlavně přijatelný pro ty, kteří tyto procesy řídí, pro ty, kteří s nimi souhlasí a především pro ty, kteří z toho profitují. Samozřejmě "řidiči" nejsou občané ČR, jak by se mohlo na demonstracích zdát. Ti jsou opět jen užitečnými poskoky při vhodně využité jejich nespokojenosti. Bitva o změně toku peněz v rámci řízeného procesu. Nic víc, nic míň.
     Miliard se tady od převratu rozfrcalo stovky, nepotrestán až na "bílé koně" v podstatě nikdo a přitom ticho po pěšině. Kde byli tenkrát ti lidé co jsou dnes na náměstích? Aha, to Babiš ještě nebyl u vesla. Zřejmě tenkrát veslovali ti správní. :-(((

     Vloženo 5.6.2019 20:27:29

     • anonymní čtenář 

      Reagovat

       

      Na váš příspěvek se snad ani nedá reagovat.
      Vše je spiknutí, za vším stojí ilumináti, Trump, Putin a tak, že jo.

      Vloženo 5.6.2019 20:33:08

      • anonymní čtenář 

       Reagovat

        

       Myslíte si, že všechny zásadní světové procesy ovlivňují občané té které země? Takhle naivní snad nemůžete být.

       Vloženo 5.6.2019 20:51:19

       • anonymní čtenář 

        Reagovat

         

        Ne, to si nemyslím.
        Ale že by dění okolo Babiše ovlivňovala nějaká světová mocnost se mi tedy opravdu nezdá.

        Vloženo 6.6.2019 19:08:01

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Fakt bych chtěl vidět opravdové vzdělání těch, kteří tady voliče ANO nazývají nevzdělanci a podobně. Stalo se z toho hezké marketingové zaklínadlo.

  Vloženo 5.6.2019 08:02:28

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   No rozhodně bude vyšší, než Vaše a voličů Bureše. Asi tak.

   Vloženo 5.6.2019 14:48:01

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Vzdělanejší jsou obecně chytřejší? Ve svém oboru možná ano, ale v životě - čím vzdělanější, tím vyčůranejší. To mi nikdo nevymluví. A o tom to vše je.

    Vloženo 5.6.2019 16:47:06

    • anonymní čtenář 

     Reagovat

      

     Netvrdím, že člověk s vyšším vzděláním musí být nutně chytřejší, ale co si myslet o lidech, kteří věří soudně uznanému estébákovi, lháři a trestně stíhanému podvodníkovi a ještě mu dají ve volbách svůj hlas?

     Vloženo 5.6.2019 16:52:30

 • Hanka 

  Reagovat

   

  Ano pane Tanáči, lumpárny se dějí, už 30 let a ty, co jich nadělali hafo drze řeční na náměstích, protože jim jeden lump stejnej jako oni sebral koryto. A my u toho máme dělat stafáž? Zvolili jsme si politiky tak ať řádnou cestou svrhnou vládu, jestli je špatná. A máme policii a soudy, aby Babišovy kauzy posoudily. Jestli považujete za prohnilé v téhle republice všechny shora dolů a čestných je jen těch 100 tisíc na náměstí, tak je to na emigraci.

  Vloženo 5.6.2019 07:51:03

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace