Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Nakročeno k nové krajské koalici bez ANO a ODS

AKTUALIZOVÁNO - 14.4.2017 17:42

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Právě byla zveřejněna informace, že ČSSD, KDU-ČSL, PRO JIŽNÍ ČECHY a JIHOČEŠI 2012 v úterý 18. dubna podepíší společné prohlášení o budoucí spolupráci. Akt, vyjadřující společnou vůli vytvořit novou krajskou koalici, se odehraje v 9 hodin v budově krajského úřadu.

 

Odstupující hejtman Jiří Zimola tento akt potvrzuje: "Jedná se o deklaraci vůle, že tyto čtyři subjekty chtějí postupovat společně a pokusit se vytvořit koalici. Nejde ještě o uzavření koaliční smlouvy. Jsem rád, že jsem svou rezignací otevřel k této dohodě dveře a zabránil vstupu ODS s jejími praktikami do krajské vlády."

Na 27. dubna je svoláno mimořádné zasedání krajského zastupitelstva, kde mělo být podle navrhovatelů na programu vyvádění peněz z krajských nemocnic. Hejtman zároveň ohlásil na toto zasedání svou rezignaci. "Uvidíme, jestli se bude jednat o navrženém programu nebo nakonec půjde o ustavující zasedání nové koalice," uvedl dnes Jiří Zimola.

Během posledních dnů a hodin oba tábory horečně jednaly. ČSSD nabídla vytvoření nové koalice lidovcům, uskupení Pro jižní Čechy a Jihočechům 2012 s tím, že Jiří Zimola rezignuje a nebude se znovu ucházet o hejtmanskou funkci.

ANO oslovilo stejné partnery a navíc přibralo ODS, snažilo se tak vytvořit 33 člennou koalici v 55 členném zastupitelstvu.

Dnešní zprávou o úterním podpisu společného prohlášení se rýsuje varianta číslo jedna s 28 člennou novou krajskou koalicí ČSSD, KDU- ČSL, Pro jižní Čechy a Jihočeši 2012.

DALŠÍ VYJÁDŘENÍ

Tisková zpráva KDU-ČSL:

KDU-ČSL dnes na svém mimořádném jednání krajského předsednictva podpořila podepsání memoranda o spolupráci s ČSSD, Koalicí pro jižní Čechy a Jihočechy 2012. „Jsme připraveni podílet se na správě našeho kraje. Zásadní je pro nás prosazení našich programových priorit,“ řekl po jednání předseda jihočeské KDU-ČSL, krajský zastupitel a poslanec Jan Bartošek.

Po jednání orgánů Koalice pro jižní Čechy a Jihočechů 2012, které deklarovaly snahu dohodnout se na výše zmíněném půdorysu, je potenciální čtyřkoalice jedinou možnou, která má šanci v krajském zastupitelstvu získat většinu 28 hlasů. „V tuto chvíli se rozbíhají vyjednávání. Pro KDU-ČSL je prioritou, abychom řešili situaci odměňování managementu v jihočeských nemocnicích a dalších zřizovaných a vlastněných organizacích. Dále chceme prosadit priority, se kterými jsme šli do voleb jako je dostupné bydlení, podpora duálního vzdělávání či přeshraniční spolupráce,“ shrnuje Jan Bartošek.

 

Komentář Josefa Knota (TOP 09) z uskupení Pro jižní Čechy

My jsme obdrželi dvě nabídky, rozhodli jsme se pro nabídku ČSSD, která splnila naše podmínky, že v radě kraje nebude nikdo spojený s kauzou rekreačních domů na Lipně, tedy hejtman ani jeho náměstek Jaromír Slíva, a že se sníží odměny v Jihočeských nemocnicích. Očekávám také odstoupení předsedy představenstva Jihočeských nemocnic Martina Bláhy.

 

Diskuse k článku - 54 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Ohraďák 

  Reagovat

   

  No, jsem zvědavá, jak tohle okomentuje pí. Krejčová ze Strakonic ,když adorovala Vlčkovou z ANO Strakonice-Skokankou roku .Holt, jak vysoko si vyskočíš, tak pak při pádu si nabiješ hubu. Kdysi výkřiky Vlčkové, s ODS nikdy ne,jsou to zloději a šmejdi, tak teď jste koaliční partneři. Hlavně křič a jdi rovně, jak ubohé heslo,ale sedí ke křivákům. Hlavně jděte a jděte a hlavně zpět do hlediště. Zatím to takhle dopadlo všude, kam vlezla tahle dobře zaplacená korouhvička, která lže ,lže a lže .Hlavně si ukliď ve své hlavince. To jste to paničky přepískly, zapomněli jste na MLÝNY.

  Vloženo 14.4.2017 19:22:26

 • blbost 

  Reagovat

   

  ČSSD by stejně jen tak neskončila - na oko se tváří, že oproti minule nemají koalici s komunisty, ale když se na to kouknete jak to na kraji probíhalo, tak stejně komunisti drželi s ČSSD stejnou basu - takže prosím nikdo nečekejte že se něco k lepšímu změní

  Vloženo 14.4.2017 19:05:20

 • šarda 

  Reagovat

   

  Lidovci, jako obvykle, s každým kdo jim zajistí, že budou u vlády. A Jihočeši, to je samý komouš. Takže jásejte, zaslepenci.

  Vloženo 14.4.2017 18:25:27

 • Tomy Poser 

  Reagovat

   

  Pseudokauza končí, muž XX alias Novák skončil, Maxová má nakročeno do zapomnění, ODS a její hlubocká cosa nostra spolu s jejím béčkovým teamem ANO zaslouženě odstavení od koryt. Tomu říkám brilantní počin krajských leaderů.

  Vloženo 14.4.2017 18:23:02

  • taky se pos.... 

   Reagovat

    

   pseudokauza končí,nepseudopeníze místo do zdravotniví budou dále mířit do kapes křišťálově čistých.Jen ten Babiš přišel o svého hejtmana Zimolu.

   Vloženo 15.4.2017 08:14:13

 • To je vynikající zpráva pro všechny Jihočechy 

  Reagovat

   

  Všichni slušní Jihočeši z toho musejí mít radost. Odříznout slizkou partičku ODS s Kubou, Zahradníkem, Bauerem a sebranku ANO s Maxovou, Svobodou a Peškem od všech penězovodů a funkcí v kraji je na státní vyznamenání.

  Vloženo 14.4.2017 18:21:31

  • hlavně,že 

   Reagovat

    

   Zimolovci u penězovodů jsou nadále,ještě potřebují k chatičkám dostavět bazény a kurty

   Vloženo 14.4.2017 18:32:14

   • hlavně že je 

    Reagovat

     

    nyní vidina i pokračování koryt. " Účel světí prostředky " a je jedno, jaké prostředky za svým cílem použije,není potřeba brát ohledy na morálku a jiná omezení. Ti koaličně n a k r o č e n í nemají už povinnosti ke svým voličům ?Proč před volbami minulé vedení KÚ /ČSSD/ kritizovali ?

    Vloženo 14.4.2017 20:57:13

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Kdyby měli socani rozum a více politické prozíravosti, neusilovali by o křeslo hejtmana. Výborným hejtmanem by byl JUDr. Průša, který se už dříve osvědčil jako ředitel krajského úřadu, kraj i jeho potřeby zná.
    Že mocichtivé Maxové sklapne je nejhezčí velikonoční dárek!

    Vloženo 15.4.2017 09:40:24

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace