banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Relaxační malba pro dospělé

    pondělí 23.9 17:30 - Milevsko - Dům kultury

  • Václav Neckář se skupinou Bacily

    pondělí 23.9 19:00 - Písek, Divadlo Fráni Šrámka

    Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Jihočeské divadlo slaví 100 let, k jubileu je připraveno několik akcí

 Autor: Jana Urbanová - Jižní Čechy Teď

    Autor: Jana Urbanová - Jižní Čechy Teď

AKTUALIZOVÁNO - 28.5.2019 23:02

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Jihočeské divadlo vstoupilo rokem 2019 do své 100. jubilejní sezóny. Datum výročí připadá na 6. září, ale protože letos provází divadlo i další významná výročí, bude si je připomínat po celou sezónu. Mimo region oslavy zahájilo na konci února v Praze první divadelní přehlídkou Jihočeského divadla s názvem Jižní spojka. Na jihu Čech odstartuje oslavy právě v těchto dnech.

 

Ve středu 29. května budou moci diváci v rámci čtvrtého ročníku slavnosti Posousedsku (ta úplně uzavře českobudějovické ulice Dr. Stejskala a Širokou od 8 do 23.59 hodin, samotná akce se koná od 14 do 22 hodin) poprvé vidět výstavu, která je připravena k výročí 70 let Malého divadla. Maringotka Malého divadla je interaktivní vizuálně-zvuková instalace určená pouze jednomu divákovi.

Autory projektu jsou Veronika Poldauf Riedlbauchová, Jan Čtvrtník a Klára Hejlková. Co se stane, když se spojí kouzlo maringotky po slavném loutkáři Matěji Kopeckém, loutky z inscenací Malého divadla a nová zvuková technologie schopná simulovat 3D prostor, musí každý divák opravdu prožít na vlastní kůži a uši.

Ve spolupráci s Jihočeským muzeem je dále připravena výstava s názvem 100 let Jihočeského divadla – Kabinet zázraků. Vernisáž se uskuteční v pátek 31. května a diváci mohou výstavu navštívit až do konce října právě v Jihočeském muzeu. Výstava je členěna do dvou částí, první část představuje klíčové momenty a osobnosti Jihočeského divadla v průřezu deseti dekád. Představeny zde budou zajímavé a vzácné dokumenty, archiválie z fondu Jihočeského muzea, Jihočeského divadla i ze soukromých sbírek.

„Druhá část výstavy je především zážitková. Dopřejeme zde návštěvníkům nahlédnout ´za oponu´, vstoupit do světa snů a iluzí, ´přičichnout´ k tomu, co je to magie divadla, osahat si některé divadelní profese. Na této části konceptu spolupracuje výtvarnice Jitka Nejedlá a bývalá ředitelka písecké Sladovny Tereza Dobiášová," uvedla Michala Piskačová, která je společně s Helenou Stejskalovou z Jihočeského muzea garantem této výstavy.

K výstavě bude připraven doprovodný program doplněný o dílny Ateliéru 3D a komentované prohlídky. Při komentované prohlídce se návštěvníci dozví, jaké byly nejdramatičtější momenty v historii Jihočeského divadla, jaké nejrůznější role na sebe divadlo za sto let vzalo či jaké příběhy a epizody jej tvoří a kdy zažilo své zlaté období. Odtajněny budou profese, které jsou na divadle potřeba k tomu, aby vzniklo představení a zároveň si diváci budou moci některé divadelní a dramatické principy vyzkoušet.

V divadelní dílně pro skupiny od 15 do 30 osob budou představeny zblízka některé hravé a tvořivé principy tří vybraných divadelních profesí. Diváci si budou moci vyzkoušet práci scénografa, zvukaře-sounddesignéra, ale také herce. A stoletý příběh Jihočeského divadla bude mapovat publikace, na jejíž vydání se mohou diváci těšit na podzim letošního roku. Třetím významným výročím jsou 200. narozeniny historické budovy Jihočeského divadla, které připadají na závěr roku.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace