banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Geraldine Aron - Můj báječný rozvod

    Úterý 15.10 19:00 - Písek, Divadlo pod čarou

    Divadelní komedie.

  • Život na jihočeském venkově v 19. století

    Úterý 15.10 17:00 - Strakonice, sál knihovny

    Přednáška s Jankem Koubou.

Zobrazit všechny události
 

Jižní Čechy - líheň autorů detektivek. Tomáš Přibyl z Prachatic vydal výborný detektivní román Pětidomí

Tomáš Přibyl

Tomáš Přibyl

JIŽNÍ ČECHY - Kdykoliv v Písku napíše bývalý policista Ladislav Beran novou detektivku, stojí se na autogramiádě fronty. Před časem se k úspěšným autorům detektivek přidal Budějovičák Jiří Březina. Pracoval jako úředník a prvotinu napsal z hecu. V práci prohlásil, že napsat něco jako severské detektivky není žádná věda. A kolegyně prohlásila, ať to tedy předvede... Vzápětí se stal držitelem Ceny Jiřího Marka za nejlepší českou detektivku a předloni ve své Polednici zasadil sériového vraha do reálií budějovického sídliště Máj. Letos na jaře se objevila prvotina dvaačtyřicetiletého novináře Tomáše Přibyla z Prachatic. A je skvělá. Dá se skutečně mluvit o detektivním románu. Vyšetřování loupežného přepadení pošty vtáhne čtenáře do osudů obyvatel pěti novostaveb v pražské lokalitě Pětidomí.


Stárnoucí zkušená vyšetřovatelka Věra Kostohryzová se nebojí kdekomu vynadat, když dělá chyby a vzápětí ho podpořit, když vidí, že to potřebuje. Její horlivý mladý parťák Tomáš Kabátník totiž málem přijde při vyšetřování případu o život. Nebudeme prozrazovat víc, postupně padá podezření z loupeže na poště na řadu lidí, až vyjde najevo překvapivé rozuzlení, který vyšetřovatelku postaví před hluboce lidské morální dilema. A ani pak to nevzdá...

Po dvou povídkových knihách jde o první román Tomáše Přibyla. A jak říká, příznivé ohlasy - i od policistů - ho nakoply, aby se hned pustil do psaní další knihy. Ta má už i název - Nahý muž, bude se tentokrát odehrávat v drogovém prostředí a opět v Praze. Proč vlastně Prachatičák umísťuje své detektivky do Prahy? "Připadá mi, že lidi mají rádi, když znají prostředí, o kterém si čtou. Vědí, že Vltava je Vltava, mnozí si umí představit, kde jsou v Praze Bohnice nebo sídliště Spořilov, na kterém v mojí nové knížce vypadne nahý muž z balkonu," napovídá Tomáš Přibyl, ale víc vlastně ani nemůže prozradit. Nová detektivka je zatím hotová tak ze dvou třetin. „Napsat román dá docela zabrat. Pětidomí má přes 400 000 tisíc znaků a denně napíšete tak tři čtyři tisíce. Je to trochu jako stoupnout si s kávovou lžičkou před tunovou hromadu hlíny. Chtěl bych proto moc poděkovat mé dceři Káťě, že věřila, že to dokážu a podporovala mě v psaní prvního detektivního románu, jako nikdy nikdo."

Na Pětidomí vsadil největší český nakladatelský dům Albatros Media, konkrétně Pětidomí vyšlo v jeho nakladatelství Motto, které vydává romány například Radky Třeštíkové, P. D. Jamesové nebo Jiřího Březiny a Haliny Pawlowské. Pětidomí už je na pultech knihkupectví a prodává se i přes e-shopy. Ukázky z knihy je možné najít také na webu Albatros Media.

Jako napínavé čtení pro letní večery, deštivé dny anebo dovolenou doporučujeme!

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace