Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Místní kolo soutěže

  středa 22.1 17:00 - Blatná, ZUŠ

 • Stopem se psem v Asii

  středa 22.1 17:00 - Městská knihovna Jindřichův Hradec, U Knihovny 1173, Jindřichův Hradec

  Beseda.

Zobrazit všechny události
 

Krajské zastupitelstvo: Bouzek označil Troškovy pohádky za podprůměrné. Kubíček tvrdil, že při hlasování nevěděl, co dělá

Natáčení pohádky Zakleté pírko na Helfenburku u Bavorova už před pár dny odstartovalo. Ne, že by se další Troškova pohádka bez milionu od kraje nejspíš neobešla, ale když jeden vidí, na co se mnohdy peníze rozdávají... , Autor: Pavla Maradová

Natáčení pohádky Zakleté pírko na Helfenburku u Bavorova už před pár dny odstartovalo. Ne, že by se další Troškova pohádka bez milionu od kraje nejspíš neobešla, ale když jeden vidí, na co se mnohdy peníze rozdávají...     Autor: Pavla Maradová

ČESKÉ BUDĚJOVICE - V květnu se zastupitelé pohádali nad novým krajským dotačním titulem, kterým jsou finanční pobídky pro filmaře propagující jižní Čechy. Debata byla tak rozbouřená, že náměstek hejtmanky pro kulturu Pavel Hroch nakonec celý bod z programu stáhl. Na dnešním zasedání krajského zastupitelstva ho dal na stůl znovu a měl štěstí. Nejhlasitější oponent Martin Kuba z ODS nebyl přítomen. I tak šly ale věci ztuha.

Na filmové pobídky pro producenty, kteří natáčejí v jihočeských reáliích nebo o jihočeských osobnostech a událostech, kraj letos vyčlenil pět milionů korun. Před měsícem příslušná komise dala k žádostem negativní stanoviska, ale rada kraje je přesto posunula do hlasování. Debatu si lze přečíst v přiloženém článku. 

I dnes měla filmová pohádka Zakleté pírko, kterou Zdeněk Troška právě v minulých dnech začal natáčet na Helfenburku u Bavorova, odpůrce, kteří byli proti tomu, aby kraj podpořil náklady filmu milionem korun. Tomáš Bouzek (za TOP 09 v uskupení Pro Jižní Čechy) požádal o oddělené hlasování o této podpoře. Zdůvodnil to slovy: "Myslím, že Troškovy pohádky jsou podprůměrné. Svého diváka si ale určitě najdou, je to komerční projekt a nevidím důvod, proč ho podporovat z veřejných zdrojů." Petr Eliáš z ODS řekl, že zastává stejný názor. 

Podpora pro Troškovo Zakleté pírko vzápětí neprošla, chyběl jeden hlas. Hned nato se začaly ozývat výkřiky, že hlasování bylo zmatečné. Ke zmatku se hlásil náměstek Pavel Hroch a za zmateného se označil zastupitel ANO Roman Kubíček, když tvrdil, že chtěl hlasovat pro, ale hlasování se zdržel. Nemohl ale použít jako argument tropická vedra, protože zastupitelský sál je dobře klimatizovaný.

Okamžitě se tedy hlasovalo znovu a Troškův film už milion dostal - a to 29 hlasy. Potřebná nadpoloviční většina činí v krajském zastupitelstvu 28 hlasů. 

Tomáš Bouzek ale své "protitroškovské tažení" nevzdal a sdělil, že nešlo o zmatečné hlasování a došlo k porušení jednacího řádu. Na to upozornil znovu ještě v závěru zasedání a řekl, že schválení tohoto bodu může být napadeno a zneplatněno, protože podle jednacího řádu se má o námitce proti výsledku hlasování rovněž hlasovat. Hejtmanka Ivana Stráská řekla, že si to nemyslí a na pomoc jí přispěchal Jan Bartošek z KDU-ČSL, který rovněž prohlásil, že podle něj je všechno v pořádku.

Pro žadatele o dotaci na Zakleté pírko je tedy vše dobré stoprocentně a prošly i všechny další filmové pobídky s výjimkou jediné. Jihočeská filmová kancelář sice obdržela dotaci 800 tisíc na natáčení historického seriálu o Jakubu Krčínovi, ale s ní podnikatelsky spřízněná Českokrumlovská televize už nedostala podporu na to, že o tomto natáčení bude natáčet dokument. 

Zastupitelé ještě jednomyslně schválili 400 tisíc korun na filmovou tvorbu žáků Filmové akademie Miroslava Ondříčka, milion korun na natočení filmu Krajina ve stínu, další milionovou částku na kriminální příběh o Perchtě z Rožmberka Zlatý hroch - tady bylo hlasitě zdůrazněno, že o životopis hejtmančina náměstka nejde. Celkem se z pětimilionové alokace vyčerpalo 4,4 milionu pro 6 žadatelů. Celkem původně dorazilo 9 žádostí o částku 6,722 milionu korun. Zbylo 600 tisíc, jejichž osud taky ještě může být zajímavý. 

Debatovaná pohádka Zdeňka Trošky bude mít premiéru 2. ledna. 

Diskuse k článku - 17 příspěvků
 

Kam dál?

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 • Zed 

  Reagovat

   

  Nevidím důvod podporovat grantem komerční tvorbu, která si na sebe má vydělat sama. O umělecké kvalitě , v případě pana Trošky, nemůže být ani řeč.

  Vloženo 28.6.2019 18:34:08

 • Hlavně že Bouzek 

  Reagovat

   

  je silný nadprůměr:-)

  Vloženo 28.6.2019 07:23:35

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Na Troškovi filmy chodí voliči Miloše Zeman. To samo o sobě vypovídá o všem. Takže to hlasování je 29:28 nebo naopak odpovídá této realitě. Bohužel KS je zvoleno v roce 2016. Po volbách 2020 Troška už asi neprojde, ze dvou důvodů 1. budou tam asi sedět lidé z jiného těsta a taky už nemusí být dost peněz.

  Vloženo 28.6.2019 06:58:28

  • Jirka 

   Reagovat

    

   Jsem napnutej jak se lidi "z jiného těsta" budou chovat k té druhé půlce národa, která má opačné názory. Jestli jí taky nechají demonstrovat na Letný

   Vloženo 28.6.2019 07:15:57

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Je vás větší půlka národa, tak proč si nějakou pěknou demonstraci nezorganizujete? Myslíte, že vám to bude zařizovat Pražská kavárna?

    Vloženo 28.6.2019 08:08:02

    • jan 

     Reagovat

      

     V demokratické společnosti rozhodují občané o složení parlamentu ve svobodných volbách, nikoli na náměstí. Nejsme na Ukrajině !!!

     Vloženo 29.6.2019 13:11:50

 • Bourák 

  Reagovat

   

  Eliáš-ODS a Bouzek-TOP 09, budou z jedné líhně.Nejhorší způsob chudoby je chudoba ducha, jak praví přísloví.

  Vloženo 28.6.2019 06:21:12

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Nepřiblížil bys mi nějakou jednoduchou definicí bohatství ducha například Kameňáku?

   Vloženo 28.6.2019 08:04:57

 • Jiri 

  Reagovat

   

  Troška je tragéd a točí podřadný brak.

  Vloženo 27.6.2019 22:26:24

« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace