Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Výborný Trio

  neděle 19.1 19:00 - Blatná, Kavárna Železářství U Šulců

  Koncert.

 • Pohádky a Malé Hry

  neděle 19.1 16:30 - Tábor, Střelnice

  Divadlo pro děti.

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Největší podporu krajských zastupitelů má náměstkyně Ivana Stráská

Největší podporu vyjádřili krajští zastupitelé náměstkyni Ivaně Stráské.

Největší podporu vyjádřili krajští zastupitelé náměstkyni Ivaně Stráské.

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Krajské zastupitelstvo pokračovalo volbou členů rady kraje. Kraj se 600 tisíci obyvatel má ze zákona 11 člennou radu kraje. Hned na začátku dnešního jednání bylo schváleno, že sedm členů bude pracovat v uvolněných funkcích, čtyři radní tedy budou neuvolnění. Hejtman Jiří Zimola (ČSSD) bude mít čtyři náměstky.

 

Největší podporu zastupitelů ale nezískala nová první náměstkyně hejtmana Lucie Kozlová z ANO, byť jí Martin Kuba z ODS a Tomáš Bouzek z volební strany Pro jižní Čechy vyjádřili sympatie a řekli, že je dají najevo tím, že se zdrží hlasování, nebudou proti. Lucii Kozlovou do funkce první náměstkyně hejtmana zvoilo 33 hlasů, 7 bylo proti, 14 se zdrželo hlasování. V řeči, kterou představila své vize, zaujal kolegy plán vyřešit napnelismus mezi vedením kraje a Jihočeskou univerzitou - tedy eliminovat napětí. Kozlová řekla, že její pozornost ale bude napřena na spolupráci se všemi školami včetně vysokých. Optimalizaci středních škol vnímá nikoliv jako rušení škol, ale zavádění oborů, které jsou na trhu práce žádané, namísto oborů sice oblíbených, ale neuplatnitelných. 

Největší podporu mezi zastupiteli má dosavadní první náměstkyně hejtmana Ivana Stráská (ČSSD), která se nyní stává řadovou náměstkyní a ze své gesce předává Lucii Kozlové sociální oblast. Získala celkem 39 hlasů, tedy absolutně nejvíc, dokonce o jeden hlas více než hejtman Jiří Zimola. Proti Stráské bylo 13 hlasů, dva zastupitelé se zdrželi hlasování. Ivana Stráská podotkla, že v jiných krajích došlo k oddělení zdravotnictví a sociálních věcí už dávno, je to přirozený vývoj. V této oblasti bude nadále prioritou zdravotnictví bezplatné, zachování všech osmi nemocnic, koaliční dohoda výslovně zapovídá jejich privatizaci. Stráská zmínila, že v nadcházejícím období se nemocnice zaměří na kulturu umírání a budování paliativních lůžek pro důstojný odchod nevyléčitelně nemocných pacientů. 

Náměstkem pro otázky investic a dotací byl zvolen Jaromír Slíva (ČSSD), který získal 37 hlasů, proti bylo 12 a zdrželo se 5 zastupitelů. Jaromír Slíva čelil dotazu, v kolika orgánech firem a organizací působí, protože tato četnost je podle opozičních zastupitelů až nelidská. Řekl, že to není schopen okamžitě vyčerpávajícím způsobem zodpovědět.  

Dopravu má nově v gesci náměstek Jan Kubík z ANO, starosta Loučovic u lipenské přehrady. Kompetentnost nováčka okamžitě zpochybnila opoziční ODS, když nanesla, zda se náměstek Kubík neobejde bez uvolněného předsedy výboru pro dopravu Antonína Kráka, který měl v radě kraje dopravu na starosti doposud. Martin Kuba řekl, že placený předseda výboru je trafika pro Kráka, dostal ale okamžitě vráceno, že v dobách vlády ODS byly stejné trafiky pro uvolněné předsedy jiných výborů. Okamžitě zareagovala Radka Maxová z ANO, která se opět vymezila vůči sociální demokracii a řekla, že pokud nebude Antonín Krák pravou rukou náměstka Kubíka, nastolí se toto téma k řešení v rámci koalice. Náměstek Jan Kubík dostal z náměstků nejmenší podporu - 32 hlasů pro, 13 proti a 9 zastupitelů se hlasování zdrželo.

Poté byli zvoleni i dva uvolnění radní Jaromír Novák z ČSSD, který má mít na starosti finance a majetek kraje, a Pavel Hroch z Jihočechů 2012 pro oblast venkova. Pavel Hroch dal najevo, že Jihočeši do programu prosadili revitalizaci Orlické přehrady. Novák byl zvolen 37 hlasy, proti bylo 14 zastupitelů a 3 se hlasování zdrželi. Pavla Hrocha volilo dokonce 38 zastupitelů, 12 bylo proti a 4 se zdrželi. 

Neuvolněnými členy rady kraje byli zvoleni Miroslav Joch z ČSSD (37 pro, 7 proti, 10 se zdrželo), František Konečný z ANO (33, 9, 12), Petr Kalina z ANO (32, 10, 12) a Petr Novák z ANO (31, 8, 15), který měl z radních podporu nejmenší. Celkově zastupitelé vyjadřovali větší podporu radním ČSSD a Jihočechů než lidem z hnutí ANO. 

V radě kraje zasedne 5 zástupců ČSSD, 5 zástupců ANO a jeden zástupce Jihočechů 2012.   

Diskuse k článku - 3 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  ANO volí jenom ovce.

  Vloženo 4.11.2016 21:22:48

 • jk 

  Reagovat

   

  Lucie Kozlová (Ano) už za slova o napnelismu ( vztahy-sympatie a antipatie představitelů )atd. by v normální firmě dostala kopačky. Z marginálních věcí nelze dělat hlavní směr zaměření své práce na volební období. Ó jak hluboko druhá vítězná představitelka hnutí klesla a jak občané vůbec nemají přehled o tom koho volí.

  Vloženo 3.11.2016 22:03:35

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Čssd, ano, ksčm, jedno a totéž.

   Vloženo 4.11.2016 16:54:48

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace