Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Myslivecký ples

    sobota 18.1 20:00 - Radomyšl, KD

    K tanci a poslechu zahraje skupina Scéna.

  • Retro disco s Milošem Zemanem

    sobota 18.1 20:00 - Katovice, Sál KD

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Primátor Českých Budějovic přijal zlatého medailistu z MS juniorů v nohejbalu

Zlatý medailista z MS juniorů v nohejbalu David Višvader a primátor Jiří Svoboda.  , Autor: Libuše Kolářová

Zlatý medailista z MS juniorů v nohejbalu David Višvader a primátor Jiří Svoboda.     Autor: Libuše Kolářová

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Letošní juniorské mistrovství světa v nohejbalu, které hostila Česká republika a konkrétně Nymburk, přineslo v kategorii trojic velký úspěch pro tuzemské barvy. Dokonce ten nejvyšší. Ve zlaté trojici byl i odchovanec TJ Dynamo ČEZ České Budějovice David Višvader. Osmnáctiletý nohejbalový talent je z Nové Vsi a studuje na Gymnáziu Jírovcova. Dnes úspěšného sportovce, jeho rodiče, trenéra Davida Žikeše a předsedu oddílu Bronislava Pilbauera přijal primátor Jiří Svoboda.

 

„Je to velký úspěch. David je jediným Budějovičákem, který je v národním týmu a na jeho výkon jsme samozřejmě hrdí," řekl primátor. Bronislav PIlbauer, předseda nohejbalového oddílu, který má muže v extralize a juniory úspěšné i na mezinárodní úrovni, poděkoval primátorovi za podporu sportu a možnost využívat sportovní halu. Primátor přpomněl, že to ale v červnu skončí, protože se nynější hala zbourá a na jejím místě vyroste nová. "To přinese trochu komplikace, ale snažíme se to urychlit, proto bude jedna firma provádět demolici i novou stavbu," řekl primátor. Poté poděkoval rodičům mistra světa - Růženě a Emanuelovi Višvaderovým, za podporu mladého nohejbalisty. "Není to úplně běžné, aby rodiče vedli děti ke sportu," dodal Jiří Svoboda.   

David Višvader je odchovancem místního klubu a již v juniorském letech získal celou řadu medailí na jednorázových mistrovstvích ČR a dlouhodobých soutěžích (letos juniorský mistr ČR v kategorii singlu dorostu a 2.místo v dorostenecké lize) a probojoval se do širšího kádru juniorské reprezentace ČR. Druhým rokem je také členem základního kádru seniorského extraligového týmu mužů. Začínal s gymnastikou, do 16 let byl brankářem ve fotbalovém Dynamu. Pak upřednostnil nohejbal. Hlavně kvůli bezvadné partě. 

Primátor se zeptal i na Davidovy další plány po maturitě, která mladého muže na jaře čeká. Cílevědomý mladík uvažuje o vysokých školách ve městech, kde se hraje špičkový nohejbal - tedy o elektrotechnice na ČVUT v Praze nebo Univerzitě obrany v Brně.  Jelikož v juniorské kategorii může nastupovat do 21 let, chtěl by se znovu probojovat na mistrovství světa. To by příště mělo být pravděpodobně v Turecku. Mistrovství světa juniorů se koná jednou za dva roky, střídá se s šampionátem mužů. 

Na letošním MS v Nymburku česká trojice, kterou tvořili ještě hráči z Prahy a Prostějova, vyhrála ve finále s Jižní Koreou 2:0 na sety. Daleko těžší bylo podle Davida Višvadera semifinálové utkání se Slováky. Budějovický nohejbalista nastupoval jako polař a nahrávač. Hosté přinesli primátorovi ukázat i reprezentační dres a nohejbalový míč. Jeho repliku obdržel jako dárek. Primátor na oplátku předal úspěšnému reprezentantovi obálku s finančním příspěvkem. 

"Přijďte zas, s další medailí," loučil se primátor Jiří Svoboda a zároveň zval. 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace