Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Masopustní průvod masek

  neděle 16.2 13:00 - centrum města, Jindřichův Hradec

 • Kamarádi z televize III.

  neděle 16.2 15:00 - Kino Střelnice, Masarykovo nám. 107, Jindřichův Hradec

  promítání pro děti.

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Utahování smyčky?

Kdysi před pětadvaceti lety mluvil Václav Klaus (starší) o utahování opasků. Všichni jsme k tomu byli odhodlaní, než jsme pochopili, že ti, co nám to velí, kážou vodu a pijou víno. V posledních letech mám ale pocit, že se kolem nás utahuje spíš smyčka. Pořád někdo něco omezuje a zakazuje. Zpráva, že na chorvatských plážích v Makarské zakázali "zabírat" si místo přes noc ponechaným ručníkem, mě dnes ráno dorazila. Nechápu.

 

Pár ručníků nebo karimatek bylo na plážích, na kterých jsme byli loni, přes noc vždycky. Nepřipadalo mi, že by to bránilo v úklidu pláží. Vysbírat kelímky, plechovky nebo nedopalky se snad dá i kolem ručníků. Majitelé pláží mají vesměs na plážích postavené podstavce slunečníků, které by tak jako tak bránily v použití techniky.

Spíš jsem se divila, že někdo riskuje ztrátu osušky. Ale neztratilo se snad nikdy nic. Že by Chorvatům vadila "bezplatná rezervace" místa? A jaký rozdíl je v tom, jestli tam osušku položí někdo večer nebo v šest ráno, než půjde na snídani? Nebo si tam rovnou brzy ráno lehne? Chystají se provozovatelé pláží něco dalšího zpoplatnit? 

Nedivím se, že mezi lidmi panuje dost všeobecné naštvanosti. V posledních letech totiž přicházejí neustále další a další restrikce. Jakoby se kolem nás utahovala smyčka. 

"Za chvíli nám zakážou jíst bůček!," komentoval starosta Kovářova na Písecku Pavel Hroch zákaz kouření. Ten totiž definitivně dorazil provozovatele jedné z tamních hospůdek. Kuřáci nyní všeobecně postávají venku, stěžovat si začínají lidé, kteří bydlí nad hospodami a kouř jim stoupá do oken. Naštvaní jsou hostinští, kteří na pokyn státu před nedávnem stavebně oddělovali kuřácké a nekuřácké prostory. Teď jsou to pro ně vyhozené peníze, ale koho by to na úřadech zajímalo, že. Politici a úředníci si pro svoji výplatu každý měsíc dojdou bez obav.

Venkovské hospody ale mají i neřešitelný problém. Kuřáci tam často chodí na mariáš. Hrají se dokonce různé vesnické a okresní ligy mariášníků a pochopitelně se u toho kouřilo. Co budou dělat teď? Budou mít stolek vynesený před hospodu? A co v zimě? Takže se přesunou do garáží - a hostinský může zavřít. Možná by pro karetní hráče měl stát i nějaké doporučení, jaké bohulibější činnosti by se měli věnovat. 

Když jsme vstoupili do EU a všechna stravovací zařízení povinně měnila vodovodní kohoutky za pákové baterie, podivil se jeden můj známý. Vrátil se ze Španělska, kde letní vedro umožňovalo nakouknout do zákulisí tamních restaurací. Bylo na první pohled patrné, že náš španělský předchůdce v EU si s bezchybnou čistotou a pákovými bateriemi rozhodně hlavu neláme. 

Dnes ráno jsem mojí kamarádce, která má jako hobby šopování v buticích, v žertu předpověděla, že brzy bude mít utrum. V některých městech vadí na ulici plavky, jinde vadí burky, možná směřujeme k evropské uniformě, kterou dostaneme všichni stejnou na příděl. Možná už o tomhle tajném plánu vědí analytici, kteří včera na internetu psali, že do pěti let se čeká krachování obchodních center...

Co se to s naším světem děje?  

Diskuse k článku - 23 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 • Mojmír 

  Reagovat

   

  Každá společnost na světě musí bejt přeci nějak regulovaná, aby nějak mohla vůbec fungovat.
  Pokud je největší problém Jihočeského kraje pod vedením P. Hrocha, omezení kouření při mariáši? To už nás opravdu vrací na východ,
  a Jihočechy 2012 taktéž.
  Mám zde obavu, zda jsou MN opravdu nezávislé a objektivní. Nebo nás chtěly s tím mariášem a názorem Hrocha pobavit?
  Veřejné! pláže jsou asi pro všechny. Prostě ráno přijdu, a lehnu kde je místo. Tento příklad se nepovedl.

  Vloženo 30.7.2017 16:21:43

 • Lu 

  Reagovat

   

  Ať si založí Mariášový klub a kouřit mohou o sto šest.

  Vloženo 28.7.2017 11:50:51

 • marie 

  Reagovat

   

  Úplně by stačil zdravý rozum místo proevropské zblblosti. Proto nikdy nebude v téhle zemi uzákoněné referendum, protože to by dnešní politici koukali co by z toho vyšlo.

  Vloženo 28.7.2017 07:50:40

  • rozka 

   Reagovat

    

   Prosím vás, referendum? Co by z toho vyšlo, vyjde po volbách i bez něj. Stačí sledovat volební průzkumy a hned vidíte co z toho nejspíš vzejde. Češi jsou nepoučitelní intoši.

   Vloženo 28.7.2017 07:53:56

  • eu 

   Reagovat

    

   Jedno referendum tu už bylo a očividně s ním nejste spokojená.
   Referendum o přistoupení České republiky k Evropské unii 13. a 14. června 2003. Přes 77 % hlasujících (42,69 % ze všech oprávněných voličů) členství podpořilo, ČR tak do EU vstoupila 1. května 2004.

   Vloženo 28.7.2017 07:58:05

 • stopmygracy 

  Reagovat

   

  Co se to s naším světem děje? To už opravdu chtějí zakázat chodit po ulicích v plavkách nebo spodním prádle ? Kam nás ta politická koreknost vítačů, havloidů a sluníčkářů dovede ?

  Vloženo 28.7.2017 07:45:29

  • bulíček 

   Reagovat

    

   Ani jsem si nevšiml, že by havloidi vládli. Vládnou a omezují nás profláknutí komunisté se socany a černořitníky.

   Vloženo 28.7.2017 07:56:57

 • smoke 

  Reagovat

   

  Přesně tak, nechápu například proč se omezují soukromí podnikatelé a nesmí se kouřit v autobusech, určitě by se tím zvýšil objem přepravi osob. Kuřáci jsou pak nuceni buď trpět bez cigarety, nebo jezdit vlastími auty. Snížilo by se tím jízdné pro ostatní a chránilo životní prostředí. Nekuřáci kterým by to vadilo, ať si chodí pěšky. Úplný ráj jsem zažil kdysi ve Francii, kde se mohlo kouřit v obchodech a dokonce i na benzinových pumpách. To v našem totalitním státě nepamatuju.

  Vloženo 28.7.2017 07:37:43

  • no smoke 

   Reagovat

    

   Kuřme v všude, i v autobusech a nekuřáci ať chodí pěšky. Spíše bys měl chodit pěšky ty, čmoudile, abys neotravoval nekuřáky.

   Vloženo 28.7.2017 07:46:46

   • smoke 

    Reagovat

     

    Já jezdím autem, když si v autobuse nesmím zapálit a pěšky bych nedošel. Ale zamyslete se co je horší, pár minut v zakouřeným MHD nebo zbytek dne dýchat zplodiny z výfuků ?

    Vloženo 28.7.2017 08:05:11

    • no smoke 

     Reagovat

      

     Je pravda, že to je žabomyší válka. Nepreferuji jedno ani druhé. Ale jsem bezmocný stejně jako mnozí další nekuřáci. Kouření a aut se lidé zbavit, ani za cenu nejvyšší, nehodlají. Jsem už hodně starý (ročník 1933) a pamatuji doby, kdy se kouřilo všude, cigarety jedině bez filtru, a za války kuřáci šlukovali všechny možné jedy, strejda dokonce i zbytky cigaretových nedopalků, kde bylo nejvíce škodlivin. Aut však tehdy bylo milionkrát méně než dnes. Takže jsme v exteriéru dýchali čistý vzduch. Lidstvo si samo pod sebou řeže větev.

     Vloženo 28.7.2017 17:24:29

« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace