Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Vltavotýnští kanoisté vybojovali o víkendu šest medailí

TÝN NAD VLTAVOU – Zhruba čtyři sta závodníků z celé České republiky se o víkendu utkalo na mistrovství ČR v kanoistickém maratónu a v rámci Českého poháru mládeže na dlouhých tratích. Závody se konaly za podpory Jaderné elektrárny Temelín Skupiny ČEZ. Pořádající vltavotýnské Jiskře vynesly poslední závody sezóny celkem šest drahých kovů.

 

Domácí kanoisté měli své zástupce téměř ve všech věkových kategoriích, od benjamínků až po veterány. „Z hlediska medailových umístění byly letošní závody zase o něco lepší, než loňské, kdy jsme získali dvě stříbrné a tři bronzové medaile. Letos to byly dvě zlaté, dvě stříbrné a dvě bronzové medaile,“ shrnula výsledky předsedkyně Kanoistického klubu Jiskra Týn nad Vltavou Petra Černá.

Mistrem republiky v kategorii C1 muži se na řece Vltavě v domácím prostředí stal Jan Dlouhý a završil tak svou, na reprezentační úspěchy, bohatou závodní sezónu. Letos totiž stihl vyjet sedmé místo v U23 na Mistrovství světa v maratónu v Maďarsku na C1 a sedmé místo na Mistrovství Evropy v maratónu ve Slovinsku na C1.

„Letošní dobré výsledky potvrdili a vylepšili také další kanoisté v kategoriích C1 a C2. Tato disciplína byla v minulosti naší nejúspěšnější,“ uvedla Černá a připomněla zisk zlaté medaile Jana Luňáčka na Mistrovství světa v Týně nad Vltavou v roce 2008 a o rok pozdější titul juniorského mistra světa Vojtěcha Dlouhého.

Jejich následovníky jsou nyní Jan Dolejší s Vojtěchem Nováčkem. Nováček získal hned dva cenné kovy, když nejdříve dojel na třetím místě v závodě C1 žáků na 5 kilometrů a následně přidal se svým oddílovým kolegou Štěpánem Študlarem ještě druhé jmísto v závodě C2 žáků. Dolejší, který je letos nováčkem dorostenecké kategorie, skončil na C1 sice šestý, ale už v neděli v C2 si s kolegou Filipem Jandou z Klubu vodních sportů Praha dojel pro bronzovou medaili.    

Vynikající výsledky zaznamenala domácí děvčata, jež prakticky zcela ovládla maratónský závod žen v K2 na 17 kilometrů. „Posádka Marie Dvořáková (TYN) s Lucií Záhorovou (Modřany Praha) se po defektu vedoucí posádky dostala do vedení, které udržela až do cíle a získala titul mistryň republiky. Ve stejném závodu na posledním přeběhu zabojovala také další týnská posádka sester Stehlíkových, Emy a Kateřiny, když se jim podařilo předběhnout soupeřky a dojet tak na druhém místě. V jejich závodní kariéře to je zatím jejich největší sportovní úspěch,“ okomentovala triumf domácích předsedkyně vltavotýnského klubu.

Kanoistický klub Jiskra disponuje unikátním přírodním závodištěm, které vede centrem města a v rámci ČR nemá konkurenci. Ve srovnání se světem patří mezi nejlépe hodnocené. Kanoistickému stadiónu Valcha vytvořenému na Vltavě mezi dvěma mosty dominuje cílová/startovní věž, z níž se podstatná část závodu řídí, a která je jednou ze tří v ČR. Další jsou na závodišti v Račicích a v Praze na Císařské louce.

Klub byl založen v roce 1949 a patří k nejstarším sportovním oddílům v Týně nad Vltavou. Přes 60 let je součástí české kanoistické rodiny, která na poslední letní olympiádě slavila úspěch v podobě olympijské medaile. Klub má v současnosti téměř 100 členů a jeho závodní družstvo, skládající se převážně z mládežnických kategorií, tvoří zhruba čtyři desítky závodníků.

„Rychlostní kanoistika patří v našem regionu a městě k nejpopulárnějším sportům. Také dosažené výsledky tomu odpovídají. Můžeme se pochlubit třemi mistry světa v kanoistickém maratonu, Janem Luňáčkem, Vojtěchem Dlouhým a Zuzanou Šerou i dlouhou řadou reprezentantů s medailemi z mistrovství světa, Evropy, světových pohárů, mistrů republiky na krátkých i dlouhých tratích, v individuálních i hromadných posádkách,“ zdůraznila Černá.

V září 2008 získal KKJ Týn nad Vltavou cenu města za jeho dlouholetý a významný přínos pro rozvoj kanoistického sportu v Týně nad Vltavou, za jeho dlouholetou výchovnou práci s dětmi a mládeží a za jeho příkladnou reprezentaci města Týn nad Vltavou v České republice i v zahraničí.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace