Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Jóga

  pondělí 21.10 14:30 - Písek, KD

 • Nalevo od výtahu

  pondělí 21.10 19:00 - Strakonice, MěKS

  Divadelní představení.

Zobrazit všechny události
 

Česká pošta chce nabízet poštám Partner, aby převzaly i doručování listovních zásilek

Česká pošta poskytuje poštám Partner nové vybavení. , Autor: Foto archiv

Česká pošta poskytuje poštám Partner nové vybavení.     Autor: Foto archiv

JIŽNÍ ČECHY – Zřizování pošt Partner, čili rušení poboček České pošty v obcích a převádění poštovních služeb na jiné provozovatele, je v některých místech stále předmětem vzrušených debat. V minulých dnech odmítla převzít poštu obec Tálín, podobně se k věci staví například i Kovářov na Písecku. Narozdíl od Spotřebního družstva Jednota Milevsko, které do této spolupráce šlo, nechce pošty za dosud nabízených podmínek zřizovat ve svých prodejnách Jednota Tábor ani Jednota Volyně. Nejnovější zprávy hovoří o tom, že Česká pošta bude mít snahu předat na pošty Partner i doručování, protože jí chybí doručovatelky. A mluví se dokonce o tom, že by se třeba nemusela pošta roznášet každý všední den. Co je na tom všem pravdy? O odpovědi jsme požádali na generálním ředitelství státního podniku Česká pošta v Praze. Na otázky odpovídá Ivo Vysoudil z oddělení komunikace.

 

Kolik poboček České pošty bylo v Jihočeském kraji před zřizováním Pošt Partner a kolik pošt již převzali jiní partneři?

Před začátkem převodu na pošty Partner bylo v Jihočeském kraji 252 poboček a dosud zde vzniklo celkem 50 pošt Partner. Z nich 24 poboček provozují obce, Jednoty 14 poboček a 12 jich provozují soukromí podnikatelé.

Svaz měst a obcí i ústředí družstevního obchodu uvádějí, že s Čestou poštou jednají o zlepšení finančních podmínek pro provozovatele pošt Partner. Mají se týkat zlepšené podmínky až budoucích partnerů nebo se změní smlouvy i pro dosavadní provozovatele pošt Partner?

Přímé zvyšování finanční odměny se nechystá. Připravuje se rozšíření spolupráce v dalších synergických službách, které provozovatelům přinesou výrazný finanční efekt. Tato možnost spolupráce bude otevřena všem provozovatelům pošt Partner.

Problémem pro potenciální zájemce o provozování pošty Partner je zastupitelnost v době dovolených nebo nemoci. Poštu nelze uzavřít. Pomáhá Česká pošta nějak poštám Partner se zástupy?

Připravujeme řešení, které zajistí, že tam, kde bude s dostatečným časovým předstihem provozovatelem nahlášena absence, zabezpečíme poštovní služby bez jeho personální účasti.

Znamená zřízení pošty Partner omezení původní otevírací doby pošty nebo naopak její rozšíření?

Převod na poštu Partner znamená pro zákazníky lepší nabídku otevírací doby. V průměru jsou hodiny pro veřejnost na poštách Partner v Jihočeském kraji o 2,5 hodiny týdně delší, než měly původní poštovní pobočky. Příkladem je pošta Partner Ktiš, kde je otevřeno o 19 hodin týdně déle, na poště Partner Zbytiny je to o 13 hodin a pošty Partner Kluky nebo Záhoří mají o 10 hodin týdně delší hodiny pro veřejnost.

Je pravda, že na pošty Partner chce Česká pošta převádět i doručování zásilek?

Doručování listovních zásilek je jednou z připravovaných možností synergické spolupráce s dalším finančním přínosem. Tam, kde o to bude zájem, umožníme provozovateli pošty Partner listovní zásilky doručovat.

Právě doručování se ale v některých místech jeví jako problém. Platí ještě vůbec slogan Dnes podáte, zítra dodáme?

Uvedený slogan od počátku sloužil jako slogan pro službu EMS, která má garantovanou dobu dodání do druhého dne. Slogan je proto stále využíván, například na doručovacích automobilech.

Jaká je tedy dodací lhůta pro běžné dopisy a balíky?

Garantovaná dodací lhůta se liší u různých typů zásilek. Veškeré informace jsou uvedeny v poštovních podmínkách. Zákazníci se s nimi mohou seznámit na webových stránkách České pošty nebo na kterékoliv pobočce České pošty.

Na některých vesnicích lidé od doručovatelek slyší, že se údajně v budoucnu už nebude doručovat každý den. Je něco takového v plánu?

Součástí aktuálně představené strategie České pošty na následující roky je i optimalizace doručovací sítě. Žádné konkrétní kroky v tomto směru ale Česká pošta prozatím nepodniká. Pokud ke zmíněné optimalizaci dojde, bude se jednat o plošnou změnu, nikoliv pouze ve vybraných lokalitách. Je však nutné dodat, že Česká pošta musí dle legislativy zachovat i možnost doručování v tzv. režimu D+1, tedy do druhého dne.

Tyto úvahy zřejmě souvisí s nedostatkem listovních doručovatelek. Kolik jich chybí v Jihočeském kraji?

K měsíci květnu bylo neobsazeno 19 míst listovních doručovatelů, kteří pracují na pracovní poměr - většinou v Českých Budějovicích a v okresech Příbram a Benešov, které v členění České pošty spadají pod ředitelství Jižní Čechy. Celkem bylo v květnu 2019 v doručovací síti jihočeského ředitelství 822 listovních doručovatelů.

Jak je práce doručovatelek ohodnocena?

Průměrná mzda doručovatelky se pohybuje od 18 do 22 tisíc korun hrubé mzdy, pokud pracuje na plný úvazek 37,5 hod. týdně. Nástupní mzda je nižší, po uplynutí zkušební doby je zpravidla zvýšená v návaznosti na kvalitu pracovního výkonu a na doručovací okrsek. Zde se bere v úvahu zátěž a také to, zda jde o motorizovaný nebo pěší okrsek a podobně.

 

 

 

Diskuse k článku - 11 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • 18 - až 20 tisíc hrubého 

  Reagovat

   

  Lituji pošťačky, naběhají se jako divé a mnoho povalečů má víc než oni.

  Vloženo 10.7.2019 17:40:14

 • JItka 

  Reagovat

   

  Nezlobte se ale mně to tak vůbec nepřipadá. Vždyť to ani početně nevychází. Prvorepublikoví pošťáci museli fungovat tak někdy do 60., 70. let. A jestli pošta a telekomunikace fungovaly pak a dneska jdou do háje, tak to naopak bylo schopné vedení v socialistických podnicích a dneska jsou tam dosazovaný neschopný éra, manažeři nové doby.

  Vloženo 10.7.2019 10:59:17

  • Sam 

   Reagovat

    

   Známka na dopis za 0,6 korun, na pohlednici 0,3, balík 3 koruny. Není tak dávno, ale pokusy o rekord ve zdražování pokračují. Dnes na odeslání pohlednice do sousední vsi by možná bylo levnější objednání kamionu než poštovních služeb. Česká pošta se zbavila telefonu, doručování novin, na existenci internetu nebo platebních karet reaguje s dvacetiletým zpožděním, teď se zbavuje i malých vesnických úřadů. Mám dojem, že by chtěla, aby lidé paušálně platili koncesionářské poštovní poplatky jako televizi, ať služby České pošty využívají,nebo ne.

   Vloženo 10.7.2019 12:13:04

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Jitko, schopné vedení v socialistických podnicích. to myslíte vážně? Máte pravdu, že prvorepublikoví pošťáci, a nejen oni, fungovali tak do poloviny mezi roky 60-70. Také na jejich pečlivosti, která se od té doby začala všude vytrácet, bylo po jejich odchodu znát. Pravda, vyrábělo se, ale o naše výrobky bal zájem nanejvýš v socialistickém a tzv. třetím světě. Proto si komunističtí papaláši, pro sebe a jejich vyvolené, zavedli Tuzex se špičkovým zápaním zbožím a potravinami. A pokud jde o neschopné manažéry moderní doby, jsou to většinou lidé vystudovaní za komunistické normalizace, takže se stále motáme komunistickém v kruhu. Nakonec, i vládu mámestále komunistickou i když se většina tváří, že tomu tak není. Bez dotací, které jsou bohužel pobídkou k vazalství, dnes socialistické EU bychom byli stále chudí jako dřív.

   Vloženo 10.7.2019 12:14:51

   • Jirka 

    Reagovat

     

    To jsou dobrý mekty. Stačí si porovnat, jak pošta fungovala do roku 89 a dneska. Ale podle vás za to určitě můžou komunisti, že to po 30 letech od pádu komunismu nefunguje. Bohužel každej vidí, že to za nich fungovalo líp.

    Vloženo 10.7.2019 12:17:46

    • anonymní čtenář 

     Reagovat

      

     "Stačí si porovnat, jak pošta fungovala do roku 89 a dneska"... a světe div se, je to pořád stejný. Stejně jako Český Dráhy.
     Doba se mění, ale na poště si toho nějak nevšimli.

     Vloženo 10.7.2019 12:48:38

    • icik 

     Reagovat

      

     Máš pravdu, soudruhu. Za komunistů fungovalo nejlíp shánění všeho možného, buzerace a nejlíp fízlování.

     Vloženo 10.7.2019 17:37:51

   • Honza 

    Reagovat

     

    Chraň mě pánbu, aby do mojí firmy nastoupili manažeři nový doby. Ty neumějí pomalu číst, psát a spočítat něco je pro ně nadlidskej problém. Pracuju s důchodcema, ty jsou spolehlivý. A která doba je podle vás tý spolehlivosti naučila?

    Vloženo 10.7.2019 12:20:24

    • anonymní čtenář 

     Reagovat

      

     Hlavně jim nemusíš tolik platit, že. Budeš jedním jedním z těch novodobých komunistických "kapitalistů" a la komunista Babiš a spol.

     Vloženo 10.7.2019 13:20:54

 • perltlík 

  Reagovat

   

  Neschopnost komunistických "inženýrů" pohybovat se v tržním prostředí se projevuje stále výrazněji. Kde jsou doby, kdy Pošta ještě fungovala pod vedením pošmistrů z minulé republiky, bohužel nejen Pošta ale vše ostatní. ČÍm více skuteční machři byli nahrazováni komunistickými neumětely, tím víc se vše hroutilo a hroutí. Není náhoda, že nejneschopnější menežment mají právě státní podniky. Jak jinak, ve státě vedeném stále komunisty a socialisty, že.

  Vloženo 10.7.2019 10:25:44

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   No, ono chtít nějakou změnu po bance nebo nadnárodní korporaci je taky těžké. Problém je spíš ve velikosti, než v majiteli. Tím nechci omlouvat státní podniky. Firmy nad 1000 lidí jsou prakticky neříditelné, vždy jim budou šlapat na paty menší a pružnější např. rodinné firmy. Naopak výhoda molochů je dostatek kapitálu na velké zakázky, které vyžírají těm menším. Nám blízké ZVVZ je tak někde na půl cesty.

   Vloženo 11.7.2019 15:23:29

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace