Českokrumlovská teplárna snížila množství vypouštěného oxidu siřičitého

K velkému snížení došlo i u oxidu siřičitého SO 2. Zatímco v roce 2014 jej teplárna vypustila 44 tun, v roce 2015 jen 11 tun. Čili o téměř 400 % méně. Oxid siřičitý je přitom jedním z hlavních původců kyselých dešťů, které okyselují půdu, řeky a jezera, urychlují korozi budov a soch a snižují viditelnost. Dále výrazně poškozuje lidské zdraví, protože působí dráždivě na sliznice dýchacích cest a také podporuje záněty průdušek a astma.
V případě oxidů dusíku NO x došlo za sledované období k meziročnímu snížení ze 167 na 112 tun. Ty rovněž velmi škodí lidskému zdraví, a bývají příčinou i nádorových onemocnění. Také dráždí oči a horní cesty dýchací. Při otravě se dostavuje úporný kašel, mohou vznikat edémy plic a jiná plicní poškození. V případě oxidu uhelnatého CO se emise ve zmíněném období snížily z 64 tun na 58 tun. Rovněž spad tuhých znečišťujících látek klesl z necelých 4 tun na cca 1 tunu.
„Tyto dobré výsledky jsou důsledkem toho, že naše společnost každoročně investuje do moderních technologií šetřících životní prostředí řádově miliony korun. V tomto roce a dalších letech bude ekologizace teplárny pokračovat,“ uvedl předseda představenstva CARTHAMUS a.s., Jindřich Beznoska. Na provoz teplárny si vytrvale stěžovali místní obyvatelé, dokonce i vedení města Český Krumlov, situace se ale zřejmě obrací k lepšímu.
Diskuse k článku