Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Blog: Správný čas je samozřejmě jen jeden!

Sotva se sešel rok s rokem a je tady opět den D. Tedy den, kdy nás „vrchnost" opět připraví o hodinu spánku. Ale tentokrát bude kratší noc přece jen o něco veselejší. Po mnoha letech marného volání svitla reálná naděje, že konec totálního nesmyslu nazývaného střídání času je nadohled.


V loňském roce proběhla anketa, v níž hlasovalo 4,6 milionu respondentů a 84 procent se vyjádřilo, že jim střídání času vadí. A proto Evropská komise poslala do Evropského parlamentu a Rady návrh na jeho zrušení. Po celý rok by pak mohl platit jeden čas. Ale má to háček. Na základě průzkumu mezi veřejností by to zřejmě mohl být ten letní.
To v  rozhovoru pro německou televizi ZDF připustil předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Předseda české vlády Andrej Babiš zase dal koncem října najevo, že česká vláda bude prosazovat zimní čas (zřejmě myslel ten astronomický – pozn. autora), ale Češi ve výzkumu agentury STEM/MARK dali přednost času letnímu.

A tak zatímco se blíží možná jedno z posledních „šíbování hodinových ručiček", stále není jasné, který čas nakonec budeme mít po roce 2021, kdy by mělo střídání času v Evropě definitivně skončit.

O různosti názorů svědčí i množství článků, které si může čtenář snadno vyhledat. Jen namátkou titulky: Letní čas vstupuje do další pětiletky, ... , Letní čas spolkne miliony eur, ..., Europoslanci vyzvali ke změně střídání času, Lékař: změna času škodí, Čtyři zdravotní komplikace, ..., Střídání letního a zimního času je nepotřebným přežitkem, ..., Češi by chtěli stejný čas po celé EU, ponechali by letní, Zavedení trvalého zimního času je zdraví prospěšnější, tvrdí vědci, Česká vláda chce zachovat zimní čas, argumentuje zdravotními dopady.

Ale ať už jsou argumenty jakékoliv, jednu věc bychom měli mít stále na paměti. Správný čas je jen jeden! Samozřejmě ten astronomický.

Diskuse k článku - 4 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Komunisti nevymřeli a pořád blbnou. Nejdřív poroučeli větru a dešti. Víme jak to dopadlo. Dnes pitvoří čas na zimní a letní.

  Vloženo 27.3.2019 20:01:49

 • časem 

  Reagovat

   

  Souhlasím,celá planeta funguje na čase astronomickém po tisíciletí, jestli se člověk moderní domnívá, že je pán tvorstva, který je schopen přežít v letním čase, dospěje konce, jako zaniklé říše minulosti.
  Čím dál víc se zabýváme překrucováním pravidel, která nastavila planeta pro veškerý život na ní, čím dál víc si koledujeme o průšvih. Lidská zhůvěřilost nebere konce i v tak prosté věci, jako je respektování už nastaveného času.

  Vloženo 27.3.2019 08:07:04

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Čas, v různých časových pásmech, je jen jeden. Zimní a letní čas je výplodem pomatence.

  Vloženo 27.3.2019 07:57:00

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Stádní chování lidu je příčinou mnohých zhůvěřilostí. Nějaký "chytrák" přijde s blbým nápadem a neuvažující ťulpasové se toho hned chytí.

  Vloženo 27.3.2019 07:54:40

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace