Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Charlie Blažek zavzpomínal na spolupráci s rockovou legendou Ivanem Králem

Ivan Král s Charlie Blažkem nahráli společně album, na jehož obalovém podkladu jsou jejich fotografie.

Ivan Král s Charlie Blažkem nahráli společně album, na jehož obalovém podkladu jsou jejich fotografie.

STRAKONICE - Strakonicko sedmdesátých a osmdesátých let mělo k introvertnímu rockerovi světového jména, žijícímu v USA, Ivanu Královi(†2.2.2020) zvláštní vazbu. Na tanečních zábavách se navzdory režimu sobotu co sobotu hrála s českým textem Honzy Tyla píseň Jen chvíli noc. Tehdejší publikum bylo nadšené, protože tu samou píseň Because The Night nahrál v originále a hrál tehdy po celém svobodném světě na koncertech se zpěvačkou Patti Smith český emigrant Ivan Král. „My jsme na tuto českoamerickou hvězdu byli patřičně hrdií Ovšem myšlenka setkat se s celosvětově uznávaným hudebníkem, nebo s ním dokonce nahrávat několik alb v nahrávacím studiu, byla stoprocentně utopická. Ale stalo se," vzpomíná Charlie Blažek, strakonický rodák, kytarista, hudební režisér a producent, který tento příběh zažil.

 

Kdy jste se s Ivanem Králem potkal poprvé?

Bylo to v roce 1994 při natáčení alba písní Jiřího Suchého, kterého Ivan Král od mládí obdivoval. To, že jsem mohl natáčet pod jeho producentským dohledem, bylo pro mě důležité a poučné.

V čem to bylo poučné?

Ivan Král nahrával v amerických i britských hudebních studiích se světovými hvězdami, na koncertech vystupoval po celé zeměkouli, zažil nabité fotbalové stadiony s desítkami tisíc fanoušků. Stačilo pozorně poslouchat, pozorovat způsob práce, vyslechnout jeho názory a postřehy.

Měla tato spolupráce pokračování?

Ano, bylo to při nahrávání několika dalších hudebních alb a hudbě k filmu Modré z nebe. Byl jsem osloven jako kytarista, aranžér a hudební režisér a jedno album vzniklo dokonce pod naším spoluproducentským dohledem.

Jak na tuto spolupráci vzpomínáte? 

Byly to nečekané situace. Například ve studiu Sono zvedl zvukař pevnou linku telefonu a po chvilce říká - asi mi to nebudete věřit, ten chlap tvrdí, že je David Bowie. Ano, volal jeden z Ivanových kamarádů David Bowie. Na co nevzpomínám rád, je to, že jsme spolu bourali na Smíchově cestou ze studia. Ještě k tomu měl Ivan auto z půjčovny. Z Ameriky nebyl zvyklý dávat pozor na tramvaj při odbočování vlevo, a už to bylo. Nic se nám nestalo, ale rána to byla jak z děla.

Nemáte nějaký příběh se šťastnějším koncem?

Vlastně ano. Ivan Král, ač prožil bouřlivou dobu punku, sám žádný bouřlivák nebyl. Mně utkvěl v hlavě jeho příběh z roku 1978. Tehdy letěli s Patti Smith na koncert do Vídně. Když prolétávali nad normalizačním Československem, letadlem projel blesk, což se někdy stává. Pokud by tehdy museli nouzově přistát v Praze, hrozilo Ivanovi namísto života v Americe komunistické vězení.

Jaký byl jeho vztah během života v Americe k rodnému Československu?

I když více jak čtvrt století neměl kontakt s nikým z Čech a ani nemluvil česky, jeho čeština byla po té dlouhé době česká, nikoli jako u mnohých Čechoameričanů poznamenaná angličtinou. To, že na rodnou zem nezapomněl, ukázal i při koncertě s Patti Smith v Německu, přenášeným německou televizí a tajně sledovaným v ČSSR v sedmdesátých letech. Překvapivě pozdravil české diváky v češtině, což byl v té době pro všechny šok.

Jak na Ivana Krále budete vzpomínat? 

Ivan Král při nahrávání šel vždy po náladě, po atmosféře hudby. Učil jsem se od něj oprostit se od hudebních zákonitostí a poslouchat citem. Už jenom debaty o životě i o hudbě s tak zkušeným člověkem, který prošel nepopsatelnou záplavou zkušeností a zážitků byly poučné a zároveň příjemné. Ivan byl kamarádský, noblesní člověk. Nevyhledával politické debaty. Žil hudbou a miloval ji. Bude nám všem moc chybět.

 Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace