Co se stalo s lékařkou Taťánou Jirousovou? Pacienti z létajících doktorů nejsou nadšení

VESELÍ NAD LUŽNICÍ – Na základě čtenářského podnětu zjišťovala redakce, zda má bývalá veselská praktická lékařka a zastupitelka Taťána Jirousová (KSČM) odebraný řidičský průkaz a proč přestala ordinovat ve své veselské ordinaci.
„Ano, přišla jsem na čtyři měsíce o řidičský průkaz. Jela jsem nakupovat a při opouštění parkoviště jsem si nevšimla, že jsem poškodila jiné vozidlo. Soběslavští policisté mě předvolali a za to, že jsem od nehody odjela, jsem pak dostala trest odebrání řidičského průkazu na čtyři měsíce,“ přiznala lékařka. Rozhodně ale popřela, že by byla pod vlivem alkoholu, jak se začalo po městě šířit. „Kdybych si poškození druhého auta všimla, dala bych tam cedulku s kontaktem na sebe. Bohužel jsem si ničeho nevšimla,“ říká.
Je možné, aby za takový delikt přišel řidič na čtyři měsíce o oprávnění? Ke konkrétní nehodě policie informace neposkytuje, ale mluvčí táborského územního odboru Lenka Pokorná potvrdila, že při opuštění místa nehody podle paragrafu 125 odstavec 1 písmeno i) lze jako trest udělit zákaz činnosti řidiče na čtyři až šest měsíců.
Ukončení práce ve veselské ordinaci podle všeho s nehodou nesouvisí a to, že Taťána Jirousová vynechala několik posledních zasedání zastupitelstva, je podle ní důsledkem osobní situace. „Zemřela mi maminka, na kterou jsem byla velmi zvyklá. Opravdu těžce to nesu,“ řekla.
I tady se informace různí – podle jedné strany lékařka měla pokračovat v ordinaci, kterou odprodala společnosti Všeobecný lékař. Nechtěla se ale smířit s drastickým zredukováním ordinačních hodin, které nový provozovatel nastavil a od února skončila. Jiné zdroje tvrdí, že smlouvu ukončil lékařce provozovatel. Taťána Jirousová byla jako lékařka oblíbená. „Fakt je, že od lidí slyšíme na nynější fungování ordinace kritiku,“ připustil starosta města Vít Rada.
Omezení hodin a létající doktor
Společnost Všeobecný lékař provozuje rozsáhlou síť ordinací a konkrétně v Jihočeském kraji ordinace praktických lékařů i v Dolním Bukovsku, Benešově nad Černou, Horní Stropnici a Kaplici. Ve veselské ordinaci je lékař přítomen od středy do pátku, v pondělí a úterý zde je k dispozici jen sestra. Lékaři se tu střídají.
To, co společnost Všeobecný lékař považuje za přednost – že do Veselí zajíždí i vysoce kvalifikovaný lékař Michael Louda coby takzvaný létající doktor, který se střídá s dalším lékařem Milošem Krajcem, je právě to, co veselští pacienti příznivě nevnímají. Chtějí mít stálého lékaře.
„Ordinace MUDr. Jirousové nám byla nabídnuta k odkoupení a provozování cca v polovině roku 2024. Na začátku února 2025 došlo k odkoupení, následovala rekonstrukce prostoru, výměna mobiliáře a přístrojového vybavení. Jsme velmi rádi, že se rekonstrukce povedla. Již v době reálného odkupu jsme začali intenzivně hledat stálého lékaře pro tuto ordinaci. V nedostatku praktiků, který je standardním jevem českého zdravotnictví již několik let, jsme se naučili otevírat ordinace v podobných situacích s dočasným lékařským týmem složeným ze dvou i více lékařů. Po otevření provozu je pak dostatek času řešit stálého lékaře, ale o pacienty je kontinuálně postaráno. Ve dnech, kdy v ordinaci lékař není osobně přítomen, si vypomáháme telemedicínou,“ sdělil Grauer.
Zvyknou si pacienti na telemedicínu?
„Princip telemedicíny je velmi jednoduchý. Sestra v ordinaci se s pacientem připojí zabezpečeným on-line připojením k našemu lékaři. Ten v rámci naší sítě vidí do všech záznamů pacienta. Lékař provádí diagnózu na základě pohovoru a dat z diagnostických přístrojů, které obsluhuje sestra u pacienta. Data a informace z vyšetření se lékaři ihned zobrazují na monitoru. Na základě výsledků lékař určí další postup, navrhne léčbu, medikaci nebo vyšetření na specializovaném pracovišti,“ popisuje mluvčí.
Jenže v menších místech jsou pacienti zvyklí na osobní vztah se svým lékařem. Jiří Grauer si nemyslí, že by to bylo na závadu. „U přijetí telemedicíny na velikosti obce zase tolik nezáleží. V Kaplici si ji oblíbili okamžitě. Naše telemedicínské lékařky jsou opravdu úžasné dámy. Laskavé, vzdělané, s dostatkem časové dotace na pacienta a nejsou vyhořelé, jak mnoho starších praktiků bývá. Jsou to většinou lékařky na mateřské dovolené, které ordinují jen několik hodin týdně, takže se na pacienty opravdu těší a věnují se jim velmi pečlivě,“ uvedl Grauer s tím, že firma Všeobecný lékař provozuje telemedicínu po celé České republice a zasmluvněno má již i 140 seniorských zařízení. Na principu telemedicíny začal Jihočeský kraj nabízet i pohotovostní službu. Problém je v tom, že doktor se sice může na dálku podívat pacientovi do krku, dojet si ale pacient stejně nakonec musí do nejbližší lékárny, zatímco na pohotovosti mohl dostat i základní léky.
Střídání lékařů v bývalé ordinaci doktorky Jirousové označil mluvčí Jiří Grauer za dočasný stav. V červnu by tam měla nastoupit lékařka Světlana Fedorová nastálo.
Diskuse k článku