Dačice kupují průmyslový areál. Proč bývalý místostarosta nebyl pro?
Město pozemky a budovy kupuje za 15 milionů korun od tří soukromých vlastníků – těmi jsou Miloš Falt a Zdenka Stašková z Brna a největší podíl patří Miroslavu Galuškovi z Medlova. Pro odkoupení nezvedli ruku dva přítomní zastupitelé – lékařka Ladislava Fabešová (NEZ-ZPD) a městský policista Miloš Novák (ANO), který byl v předchozím volebním obdobím místostarostou a nyní je součástí opozice. K němu směřovala otázka, proč se hlasování zdržel.
„Měl jsem několik důvodů, které jsem vyjádřil. Jednak mi cena připadá dost vysoká. Za další – kupujeme areál a nevíme přesně, co s ním. To budeme teprve řešit studií. Uvažuje se o bytech, město přitom vlastní dva staré obytné domy číslo 62 a 63 na Palackého náměstí, kde je nad městskou policií vršek neobydlený. Mohli jsme tedy rekonstruovat na bydlení tyto vlastní objekty. Pan Galuška si v prodávaném areálu nechává byt a požaduje věcné břemeno přístupu, přitom bydlí už dlouho v Dačicích a dosud si tady neudělal ani trvalé bydliště, aby na něj město mělo od státu příspěvek jako na občana,“ vyjmenovává Miloš Novák a na závěr říká hlavní argument: „Řešení bytové otázky je pro mě úplně nepochopitelné. My kupujeme areál za 15 milionů s tím, že tam postavíme byty, a na druhé straně město má své pozemky pro bytovou výstavbu, které prodává na aukci developerovi. Místo aby město postavilo byty samo a nabídlo je občanům za příznivých podmínek, zejména když dnes Jihočeský kraj poskytuje i dotace na projektování bytové výstavby, tak pozemky prodáme developerovi, aby byty nabízel určitě podstatně dráž. To se ostatně už stalo. Když jsem byl na radnici, zprostředkoval jsem městu koupi pozemků od občana za 380 korun za metr čtvereční a město teď tyto pozemky prodává za podstatně víc údajně někomu z Prahy. Co si ten původní majitel pozemků asi musí myslet? Máme přitom už zkušenost s bytovým domem soukromého investora na Nivách, kde postavil bytový dům, město pak muselo řešit parkování a taky vlnu odporu tamních obyvatel rodinných domků, když jim chtěl mezi domky postavit další několikapatrový objekt,“ uzavírá své argumenty Miloš Novák.

Diskuse k článku