Dary ze statku fungují na důvěře v lidi
















KŘEMŽE/ BOHOUŠKOVICE – Turisté mířící na horu Kluk, sedmý nejvyšší vrchol okresu České Budějovice, stejně jako hledači vzácných kamenů, kterých se v okolí Bohouškovic pohybuje víc než dost, dobře vědí, že když se při své pouti či hledání nerostů budou cítit unaveni, mohou spočinout a občerstvit se u malého stánku na konci vesničky. Není to však stánek ledajaký, nenajdete zde žádné komerční potraviny nakoupené ve velkých řetězcích. Jak už název stánku napovídá, Dary ze statku nabízí pochoutky a výrobky od místních pěstitelů, chovatelů, pekařů, výrobců…
Vybrat si můžete vždy z velké nabídky sladkého i slaného pečiva, čajů, zavařenin, bylinek, limonád, vín, ale i dárkových předmětů jako jsou náramky, náušnice, šátky… Za celým projektem Dary ze statku stojí sedmatřicetiletá, vždy usměvavá, Kristýna Nejedlá.
Původní profesí zahradní architektka se nápadem na vytvoření komunity lidí, kteří něco umí a nejsou zapojeni do masového výrobního průmyslu, začala zabývat před třemi lety. „Vlastně za tím stála nemoc dcery, která měla problémy s imunitním systémem svého těla a já hledala jiné metody uzdravení, než jen ty lékařské. A postupně jsem začala potkávat zajímavé lidi, kteří mě přivedli k bylinkářství, rostlinářství a jinému pohledu na svět. V té chvíli jsem si řekla, že by bylo dobré tyto lidi spojit a jejich dovednosti nabídnout i ostatním lidem. A tak vznikly Dary ze statku,“ vypráví začátek svého netradičního projektu Kristýna Nejedlá.
První výrobky od místních výrobců, řemeslníků, umělců se na okraji Bohouškovic objevily před dvěma roky. Tehdy šlo jen o pár lavic s přepravkami a v nich naskládanými výrobky. „Řešili jsme ale s manželem problém s deštěm, větrem a dalšími vrtochy počasí, a tak jsme udělali dřevěnou přístavbu. Následně přidali přístřešek, kde jsou dnes koláče, konvice na kafe, hrníčky, ale také například společenské hry, které si zde lidé mohou zahrát při svém posezení,“ pokračuje ve vyprávění Kristýna Nejedlá.
Zpočátku byly ve stánku převážně výrobky a dobroty dodané právě Kristýnou a jejími nejbližšími kamarádkami. Postupně se ovšem do projektu začali zapojovat další drobní výrobci a dnes ve stánku naleznou návštěvníci produkty od sedmadvaceti místních dodavatelů. A zdaleka se už nejedná jen o potraviny, i když ty jsou stále tím nejhlavnějším sortimentem, ale zakoupit zde můžete i přívěsky, korálky, šátky, polštářky, povlečení, prostírání… Prostě vše, co vzniká pod rukama místních malých pěstitelů, výrobců a umělců.
„Při naší poslední cestě do Afriky, jsme přivezli přívěsky a korálky od tamních domorodců, které jsme vyměnili za rýži a fazole. Peníze, které utržíme za prodej těchto náramků opět věnujeme na pomoc tamním obyvatelům,“ upozorňuje Kristýna na další produkt, který je možné v Bohouškovicích zakoupit a podotýká, že zisk není hlavním smyslem Darů ze statku. „Chceme hlavně spojovat místní lidi a pomáhat tam, kde je to potřeba,“ vysvětluje Kristýna, která se mimo Darům ze statku věnuje i předpovídání budoucnosti, věštbě a léčitelství přes bylinky. Několikrát do roka také pořádá víkendové semináře o sběru a použití léčivých bylin a rostlin.
V letošním roce by měly v okolí Křemže vyrůst ještě dva podobné stánky. Se stejnou nabídkou jakou má ten původní a se stejným systémem obsluhy. V Bohouškovicích se totiž lidé obsluhují sami a platí do přítomné kasičky nebo přes QR kód, či převodem na účet. Vše je zde založeno na vzájemné důvěře. „Věřím, že lidé, kteří k nám přichází, jsou dobrých povah a nemají potřebu něco krást. Za dva roky, co stánek provozujeme, se nám nestalo, že by nás někdo vykradl nebo že by lidé nezaplatili za to, co si vzali. Občas možná dá někdo o něco méně, ale zase to vyrovnají jiní, kteří přispějí více. Pozitivní energie tady vítězí,“ dodává závěrem Kristýna Nejedlá.
Diskuse k článku