Den jízdy zdarma, nový tarif pro děti a koncepci midibusů chystá Dopravní podnik - Jižní Čechy Teď!
31. 8. 2015 7:54

Den jízdy zdarma, nový tarif pro děti a koncepci midibusů chystá Dopravní podnik

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Několik novinek týkajících se městské hromadné dopravy v Budějovicích projednali radní na svém posledním zasedání v minulém týdnu.




 

Prvního září bude například možné jezdit autobusy a trolejbusy v krajském městě zdarma. Jde o letitou tradici, která v první školní den zavádí bezplatnou jízdu pro každého. Cílem je usnadnit dopravní situaci a ulehčit den rodičům a dětem při vyřizování nutných záležitostí. Letos je jízda prvního září zdarma již podeváté.

Dopravní podnik ještě připravil novinku v podobě tarifu jízdného. Nově mají od prvního září děti od 6 do 15 let možnost zakoupit si celoroční jízdné, doposud bylo možné si zakoupit maximálně tříměsíční průkazku na autobus. „Rodičům v minulosti dělalo problémy sledovat, kdy si děti musí vyměnit jízdné. Cena je počítána na deset měsíců, dva měsíce navíc jsou takovým bonusem a je to také snaha přitáhnout lidi, aby se přepravovali více městskou hromadnou dopravou,“ vysvětluje zastupitel za HOPB Ivo Moravec. Pro první tarifní zónu je roční jízdenka za 1 250 Kč a pro obě tarifní zóny 1 900 Kč. Tarif začne platit od září do konce srpna následujícího roku.

Radní se v minulém týdnu také vrátili k tématu zavedení malých autobusů jedoucích přes historické centrum města. „Schválili jsme koncepční materiály, které slouží k tomu, aby bylo možno žádat o dotace,“ přibližuje náměstek Petr Holický. Projekt midibusových linek se zase posunul o krůček dál. Malé autobusy by měly jezdit na třech trasách, dvě z nich mají propojit záchytné parkoviště typu park and ride. Dvě denní linky by vedly před náměstí. Jedna by jezdila z parkoviště v Jírovcově ulici k nemocnici a druhá od nádraží k parkovišti na Dlouhé louce. V plánu je i zavedení nové noční linky z Nemanic do Nových Hodějovic.

„Rada města v tomto případě nechala otevřené dvě varianty. Můžeme se vydat cestou elektrobusů nebo midibusů jezdících na stlačený plyn,“ podotkl Ivo Moravec. Pokud se podaří získat dotace, midibusová doprava by už mohla být zavedena v příštím roce. Cílem koncepce je snížit počet aut v historickém centru, která by tak zůstala na odstavných parkovištích.

Diskuse k článku

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.