Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Michail Bulgakov - Mistr a Markéta

  středa 19.2 19:30 - Městské divadlo, o.p.s., Český Krumlov

  Divadelní představení.

 • Jak se dělá tanečník

  středa 19.2 10:00 - Milevsko, KD

  Baby balet Praha.

Zobrazit všechny události
 

Dobrý nápad! Děti chodí číst pacientům do nemocnice

Rostislav Jandera z Prahy poslouchá Hrdého Budžese v podání Ladislava Muchychky. , Autor: Libuše Kolářová - Jižní Čechy Teď

Rostislav Jandera z Prahy poslouchá Hrdého Budžese v podání Ladislava Muchychky.     Autor: Libuše Kolářová - Jižní Čechy Teď

PÍSEK - V nemocnici čas moc neutíká, ale hodinka po poledni patří k výjimkám. Na oddělení chirurgie písecké nemocnice míří každou středu děti z písecké Šobrovy školy s asistentkou pedagogů Evou Zemanovou. Děti chodí pacientům předčítat. "Napadlo mě to v rámci projektu na podporu čtenářství a pan ředitel naší školy byl pro. I tady v nemocnici se náš nápad setkal se vstřícností, a co mě potěšilo úplně nejvíc, to je velký zájem dětí," říká Eva Zemanová.

 

V prvním z pokojů čtou střídavě Ladislav Muchychka a Matěj Ličko z knížky Hrdý Budžes. "Obdivuju ty kluky. Jsou to páťáci, a když si vzpomenu na sebe, byl jsem v tom věku samá lumpárna a v jednom kuse bit. Abych chodil číst do nemocnice, to by mě nenapadlo," chválil jeden z pacientů Rostislav Jandera. "Učím na filozofické fakultě fyziku a matematiku a překvapuje mě i to, jak děti pěkně čtou. To byste viděli, jak někdy i vysokoškoláci koktají, když mají něco přečíst," dodal.

Ve vedlejším pokoji se ve čtení Svěrákovy knížky Po strništi bos střídají Vladimír a Petr Pištovi. "Je to určitě lepší, než tady koukat do stropu," dal se slyšet pacient Matěj Marek z Týna nad Vltavou a Šimon Kortiš ze Skal se připojil: "Spím tu pořád, tak je to aspoň nějaká změna." A o pokoj dál jsou v akci ještě Dominik Jeřábek a Tomáš Novotný.

"Snažím se vybírat knížky s kratšími povídkami. Když přijdeme za týden, jsou tu většinou už zase jiní pacienti," popisuje Eva Zemanová. Spolupráce funguje tak, že zavolá sociální pracovnici oddělení Daně Lauerové a ta jí řekne, v kolika pokojích si čtenáři předčítání přejí a kolik dětí má tedy škola vyslat. Někteří pacienti si přejí klid, a to je třeba akceptovat. Jiní si ale kromě čtení chtějí s dětmi i popovídat.
Návštěva dětí trvá hodinku.

"Myslím, že pro pacienty je to super. Většina z nich to vítá jako zpestření, protože zatím nemáme pokoje vybavené televizemi a pacienti mívají i dlouhou chvíli," říká vrchní sestra oddělení Zuzana Šímová. "Vybrali jsme oddělení chirurgie, kde není infekční prostředí, a vytipovali jsme dobu po obědě, kdy pacienti odpočívají," dodala. I pro děti je to podle vrchní sestry obrovská zkušenost.

Eva Zemanová prozradila, že čtenářské návštěvy se rozšíří i na oddělení následné péče. A potěšilo ji, že na děti ze Základní školy Tomáše Šobra čekal za jejich dobrý skutek v nemocnici dárek. Tamní kaplan Rostislav Homola malé čtenáře obdaroval - a čím jiným, než knížkami.

Diskuse k článku - 1 příspěvek
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Olga 

  Reagovat

   

  Obětavé práce paní Zemanové si velmi cením a ještě více dětí. Je to skvělý nápad. Několik kluků z článku znám a i touto cestou bych jim chtěla vzkázat"Klucí smekám před váma,jste borci."

  Vloženo 19.11.2018 12:54:30

  Vaše reakce:

  Zbývá znaků: 1200
   
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace