Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Vánoční pásmo 4

  neděle 8.12 15:00 - Kino Střelnice, Masarykovo nám. 107, Jindřichův Hradec

  Vánoční pásmo pohádek.

 • Jindřichohradecký symfonický orchestr

  neděle 8.12 19:30 - Kaple sv. Maří Magdaleny, Kostelní I / 20, Jindřichův Hradec

  Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Došlo v Písku k týrání koně? Hřebčinec to odmítá

Ilustrační foto. , Autor: Petr Eliáš - Jižní Čechy Teď

Ilustrační foto.     Autor: Petr Eliáš - Jižní Čechy Teď

AKTUALIZOVÁNO - 20.2.2019 16:41

PÍSEK – Na sociální síti Facebook kolují videa, na kterých je podle autorů a sdílejících vidět údajné špatné zacházení s koněm ve státním podniku Zemský hřebčinec Písek. Nahrávky jsou pořízeny z větší vzdálenosti a není z nich patrné, co přesně incidentu předcházelo. Vidět je pouze zaměstnanec, který trhá vodítkem na ohlávce hřebce. Video na Facebooku zveřejnila jedna z uživatelek a přidala k němu komentář: „Krutá realita. Takto se vzdělávají mladí koně v Zemském hřebčinci Písek před zraky studentů střední školy oboru jezdec ošetřovatel. Praxe skutečně k nezaplacení!"

Zemský hřebčinec Písek uvedl, že k incidentu došlo 19. února. „Jednalo se o zcela mimořádnou událost, při níž se zaměstnanec hřebčince dostal do konfliktu s jedním z mladých koní ve výcviku. Úvodem je nezbytné, aby zaznělo, co všechno této situaci předcházelo. Kůň byl do hřebčince přiveden minulý rok na podzim z hříbárny a je v majetku našeho podniku. Již v prvních dnech jeho pobytu u něj ošetřovatel z řad zaměstnanců hřebčince zaznamenal chování, které není u koní úplně běžné. Poté, co znervózněl, protože se něčeho lekl, jednal tak, že se postavil na zadní nohy a předními začal hrabat kolem sebe. A to se opakovalo několikrát," popisuje chování koně písecký hřebčinec. Proto se prý vedoucí střediska rozhodl, že výcvik mladého koně bude z bezpečnostních důvodů zajišťovat výhradně on sám.

Agresivní chování koně se prý opakovalo mnohokrát. „V jednom případě se hřebci podařilo ošetřovatele přední nohou zasáhnout a srazit pod sebe, kde po něm začal šlapat. Díky bohatým zkušenostem v zacházení s koňmi se tehdy zaměstnanci podařilo celou situaci zvládnout, aniž by došlo k újmě na zdraví člověka nebo zvířete," stojí dále v prohlášení hřebčince.

Konflikt z 19. února podle hřebčince natočil mobilem student vykonávající praxi. „Ani ne tříletý hřebec byl v rámci výcviku voděn po nádvoří a celkem třikrát se vytrhl a utekl. Pokaždé šlo o důsledek toho, že se kůň začal chovat neovladatelně a svým jednáním ohrožoval vodiče na zdraví. Celá situace vygradovala poté, co se z vodítka vytrhl již potřetí a to za tak vyhrocených okolností, že ošetřovatele při snaze utéct dokonce strhl na zem. V této zcela mimořádně vypjaté atmosféře, kdy hřebec stál na zadních nohách a kopal po svém vodiči a několikrát utekl, přistoupil zaměstnanec k jeho potrestání, jak bylo zaznamenáno mobilním telefonem," popisuje dále Zemský hřebčinec Písek.

Státní podnik odmítá tvrzení, že šlo o týrání zvířete. Za opakované trhání za vodítko se vedení hřebčince ale přece jenom rozhodlo udělit trest. „Jediné, co lze rozporovat, je doba, po kterou byl hřebec jednání svého vodiče vystaven. Tu vedení Zemského hřebčince Písek skutečně vyhodnotilo jako delší, než bylo nezbytně nutné. Na zjištěnou nepřiměřenost ředitel hřebčince zaměstnance důrazně upozornil a sdělil mu, že jakkoli je pochopitelné, že člověku v takové situaci lidově řečeno rupnou nervy, profesionál se musí umět ovládnout a přes mimořádnou vypjatost situace nelze jinak, než zachovat chladnou hlavu. Za to, že se vše nepodařilo vyřešit s větším klidem, čeká pracovníka od zaměstnavatele postih," dodalo vedení Zemského hřebčince Písek.

 

Diskuse k článku - 20 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2 3  | Starší příspěvky »
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Plně souhlasím s Honzou a Kiki. Taky jsme měli ve JŠ takového magora, když se vedl do výběhu tak jedině na štajgru a v ruce bič jinak to nešlo. A druhý případ rovněž 3 letý hřebec, 2x napadl ošetřovatelku, Skopal ji a zklidnil se až po kastraci. A na tom videu je jasně vidět že si hřebec začal. A chtěla bych vás vidět co by jste udělali, kdyby se to stalo vám. Já bych jednala úplně stejně, nejdřív vycukat a když to nepomůže tak použít bič, ale rozhodně se nenechat zabít.

  Vloženo 25.2.2019 07:14:51

 • Honzovi 

  Reagovat

   

  Hřebčinec má víc jak stoletou tradici, to co tu Honza hájí by ukazovalo, že ošetřovatelé hřebců celá léta používali stejnou metodu koně narycat a narycat a ještě narycat. Jinak by jich byla stále plná chirurgie, což historie neukazuje.
  Anebo se po těch sto letech narodil první hřebec zabiják a zrovna kápnul na inženýra vedoucího výcviku a bylo to kdo z koho.
  Anebo, jak z videa vyplývá, inženýr koně "krotí", místo aby prováděl výcvik, a protože to nejde podle inženýra, tak koni oběma rukama, celou vahou těla rycá v hubě, postaví se proti koni- jako vyzyvatel- a i když se kůň už nechce účastnit a moudrý člověk by podle pravidel výcviku mladého koně měl přestat, a nejlépe koně uklidnit ve stáji, začne inženýr znova, kůň se postaví na zadní proti bolesti od rycnutí a dostane znova a znova...... I kdyby ten kůň byl zabiják, co se rodí jednou za sto let, inženýr na videu má záchvat vzteku, o tom žádná. To není metoda schválená pro výcvik koně, nebo Honza myslí že ano? urycej si svýho koníka?

  Vloženo 21.2.2019 19:16:49

  • Ab 

   Reagovat

    

   Naprostý souhlas.

   Vloženo 21.2.2019 21:30:30

  • Franta 

   Reagovat

    

   Navrhuju to co tady někteří. Svěřit tohoto koně na pár dní zdejším teoretikům. Štěrba na koních závodí, tak s nima musí umět zacházet, jinak by nevyhrával. Jezdcovi který to s koňma neumí to obvykle nejede víme?

   Vloženo 23.2.2019 07:26:21

 • Matylda 

  Reagovat

   

  čeká ho postih..tak doufám,že mu udělají to samé co tomu koni.. Narvou mu do huby udidlo a budou mu v hube cukat dokud mu nevyrazí alespoň 2 zuby+ plus neustále švihat bičem!!

  Vloženo 21.2.2019 10:55:12

  • Honza 

   Reagovat

    

   Matyldo, zkus požádat, aby ti toho koně dali na vodítko a můžeš ho přesvědčovat ve jménu víry a lásky. Nashle na chirurgii ty chytrolínko.

   Vloženo 21.2.2019 16:17:28

  • Frantovi 

   Reagovat

    

   Nesmysl, přímá úměrnost závodník=odborník nikdy neplatila a platit nebude, jak zachází se sporťákama se tu přece vůbec neřeší, tady se probírá, co udělal koni na videu. Na videu není sportovní kůň, nesedí na něm, a v pozici ošetřovatele koně absolutně selhal, i když je to kůň, kterého do hřebčince prodal. A v Olomouci prošel na výběru hřebců, tak to nebude asi koněm, což?

   Vloženo 1.3.2019 19:17:08

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  … jak sami uvádíte, agresivní chování tohoto koně se opakovalo, dokonce se mu jednou podařilo ošetřovatele srazit pod sebe, kde po něm šlapal !! Těžko díky bohatým zkušenostem, ale spíše zázrakem, se po této události nikomu nic nestalo... a je tedy asi nemoudré, svěřiti i nadále výcvik tohoto hřebce výhradně tomuto ošetřovateli, ale pověřiti dalším výcvikem ošetřovatele jiného.

  Vloženo 21.2.2019 09:12:23

  • Honza 

   Reagovat

    

   Jak jsem uvedl výše, navrhuji, aby se po dnech v týdnu u koně střídali všichni tito chytráci.

   Vloženo 21.2.2019 16:18:28

 • Kiki 

  Reagovat

   

  Jsem studentem SZeŠ a na prax jsem jezdila několikrát do hřebčince. Nikdy jsem se nesetkala s týráním. Souhlasím s tamní výchovou koní. Děvče co vše natočilo neznalo charakter koně a ani nezná, jak to chodí v hřábárnách. ČLOVĚK MŮŽE BÝT ZRANĚN BĚHEM SEKUNDY!!!! Držím palce hřebčinci a chápu, že jsme jenom lidi a nervy můžou povolit.

  Vloženo 21.2.2019 07:34:24

  • Kristepane, 

   Reagovat

    

   schvalujes to, co je na videu?? Tak jdi za roh a skoc do zdi:-(

   Vloženo 21.2.2019 21:27:46

« Novější příspěvky 1 2 3  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace