Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Houbařská poradna s Pavlem Špinarem

  Úterý 24.9 17:00 - Soběslav - Rožmberský dům

 • Lidské tělo: pohybový aparát

  Úterý 24.9 18:00 - Tábor - knihovna pro dospělé

  Anatomie pohybu - přednáška

Zobrazit všechny události
 

Dynamo vybrakovalo Písku tým U15. Je to díky fotbalové akademii nebo novému přestupnímu řádu?

Podepsáno. Hejtman Jiří Zimola, budějovický primátor Jiří Svoboda a předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta.

Podepsáno. Hejtman Jiří Zimola, budějovický primátor Jiří Svoboda a předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta.

JIŽNÍ ČECHY – Tak trochu překotně se loni na podzim v Českých Budějovicích rodila akademie pro talentované mladé fotbalisty. Původně se jí říkalo jen - fotbalová. Pak se jí pozvolna začalo říkat - regionální. Možná proto, aby se mimobudějovické kluby uklidnily, že se profit z chystaného projektu týká i jich. A že vůbec nejde o to stáhnout jim fotbalové talenty do krajské metropole a posílit tak do budoucna tamní Dynamo. Jenže výsledek se dnes začíná jevit právě tak.

 Odliv hráčů z Písku do Dynama

Loni na podzim se poprvé prezentoval záměr vytvořit v Budějovicích fotbalové osmé a deváté třídy, kde by největší jihočeské fotbalové talenty společně chodily do školy, trénovaly, měly veškerý fyzioterapeutický i psychologický servis a o víkendu to pak všechno zúročily ve svých mateřských klubech. Tato mantra o tom, že nikdo nechce mimobudějovické kluby připravovat o hráče, se opakovaně zdůrazňovala. Hlavně dokud bylo potřeba, aby krajští zastupitelé, kteří pochopitelně nejsou jen z Budějovic, zvedli pro projekt ruku. Stalo se tedy – a výsledek?
Mezi prvními ho v červnu pocítili v FC Písek. Téměř polovina hráčů týmu U15 jim přestoupila do budějovického Dynama. Jak se vyjádřil tamní nový trenér mládeže Karel Syrovátka, kterému zbyl vybrakovaný tým, vidí tu souvislost se vznikem Regionální fotbalové akademie.
Hejtman Jiří Zimola, který od počátku projekt akademie propagoval, ale tvrdí, že příčinou je uvolnění přestupních řádů. Nikoliv fotbalová akademie.

Tak trochu nefér hra

 Projekt bohužel od začátku nesl znaky nefér hry. Když budějovický zastupitel Viktor Lavička (ANO) přesvědčoval v září své kolegy v budějovickém zastupitelstvu, aby zvedli ruku pro memorandum o vzniku akademie, do níž podle tehdejších slov měly peníze dát Fotbalová asociace a kraj a město České Budějovice mělo přispět pouze technickým zázemím, tvrdil, že kraj už toto memorandum o fotbalové spolupráci schválil. 

Krajské zastupitele jen o pár dní později pro změnu ujišťoval Petr Podhola (ČSSD), že vše je v pořádku, memorandum už odhlasovaly Budějovice. Tehdy se ptal vimperský krajský zastupitel Pavel Dvořák (Jihočeši 2012), jestli hlasování pro memorandum už znamená i poskytnutí dvou milionů z krajského rozpočtu. Radní pro školství Tomeš Vytiska (KSČM) ho ubezpečil, že v žádném případě. Je to jenom memorandum.
Hned pár dní nato hejtman Jiří Zimola, budějovický primátor Jiří Svoboda a předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta memorandum slavnostně stvrdili podpisem. A dva miliony z krajských peněz pak krajští zastupitelé schválili nyní v červnu.

Cíl – pozvednout český fotbal

Fotbalová akademie se tedy v září otevře. Do dvou tříd je vybráno 50 mladých fotbalistů z kraje, už je nebude potřeba doplňovat gymnastkami, jak pro případ malého zájmu navrhoval v září Viktor Lavička. Navštěvovat budou Základní školu Máj (původně se mluvilo o škole Grünwaldova), ubytování pro mimobudějovické bude zajištěno v Domově mládeže U Hvízdala. 

Předpokládané celkové náklady na činnost Regionální fotbalové akademie ve školním roce 2016 až 2017 činí podle hejtmana Zimoly devět milionů korun. Z toho pět milionů korun dá fotbalová asociace, dva miliony kraj a zbylé dva miliony by mělo uhradit město.
Řada z těchto hráčů však už zřejmě nebude o víkendech nastupovat za mateřské kluby, jak se původně slibovalo. Dnes hejtman Zimola říká, že v okresních klubech hráči ztrácejí a stagnují.
Krajský radní Tomeš Vytiska během podzimní diskuse také zmínil, o stejný projekt usiloval i klub MAS Táborsko, ale přednost dostaly České Budějovice. Nejde ani o pouze jihočeský nápad. V Čechách od letošního roku fungují již dvě fotbalové akademie. Jedna pro Plzeňský a Karlovarský kraj v Plzni, druhá pro Vysočinu v Jihlavě. Celkem jich má být v republice devět. 

A co na aktuální vývoj kolem fotbalové akademie politici?

Písecký místostarosta Josef Knot (TOP 09) říká:

„Když jsem poprvé slyšel o Fotbalové akademii Karla Poborského, nezdálo se mi to vůbec jako špatný nápad. Nakonec, říkal jsem si, záměr bude prospěšný pro všechny. Když vynechám samotné organizátory, mladí fotbaloví talenti z celého jihu Čech budou dostávat kvalitní přípravu a domovské kluby z toho budou profitovat lepšími výsledky ve svých soutěžích… S určitým politováním ale musím konstatovat, že dobrá vůle ze strany FC Písek umožnit našim hráčům trénovat s dalšími jihočeskými nadějemi vyústila v přestup skoro poloviny muzstva u15 do SK Dynamo. Jakkoli se českobudějovický klub zřejmě řádně finančně vyrovnal s píseckým, jako zástupce města Písek se musím pozastavit nad skutečností, že do písecké fotbalové mládeže vkládáme jeden a půl miliónu korun ročně a že si od toho slibujeme i určité výsledky. Pevně proto doufám, že podobný „exodus“ se už v budoucnu nebude opakovat.“

Hejtman Jiří Zimola (ČSSD):

Hlavní důvod, proč odchází hráči z klubu (nejen z FC Písek), je především z důvodu změny přestupního řádu FAČR, který se začal řešit v listopadu 2015, prošel připomínkovým řízením celého hnutí a byl schválen Výkonným výborem FAČR 9.5.2016. Tudíž od letošního roku v období od 1.6. - 20.6. měli hráči poprvé možnost přestoupit do jiného klubu i bez vědomí mateřského oddílu. Dříve si oddíl bral hráče popř. i rodiče jako rukojmí. Dnes stačí v tomto období podpis zákonného zástupce u nezletilého fotbalisty nebo samotného hráče (více jak 15 let) a přestup je uskutečněn. Následuje finanční vyrovnání dle schválených tabulek a věc je "vyřešena". Jedná se o odstranění a "narovnání" nesrovnalostí s předpisy UEFA, FIFA a evropské i české legislativy. Je věcí oddílů, nikoli Regionální akademie (RA), jak s tímto naloží a jak toto podchytí. Nemá to přímou souvislost s Regionální akademií.

I dříve hráči odcházeli, a i dnes odcházejí hráči z klubu FC Písek i do jiných klubů než v Českých Budějovicích. Zároveň si je nutno uvědomit, koho kdo za posledních deset let vychoval do vrcholového fotbalu. Tím, že jsou hráči roztříštěni v klubech v kraji a trénují ti nejšikovnější každý ve svém klubu, ztrácejí a stagnují. To, že jim nyní nabídneme možnost již od třinácti let - právě v tom nejdůležitějším věku vývoje hráče - být pospolu s plným servisem, je to nejcennější, co můžeme nabídnout a opět z Jihočeského kraje snad vyvstanou hráči jako byli Karel Poborský, David Lafata, Martin Latka, Tomáš Sivok, Roman Lengyel, Jaroslav Drobný, Jiří Kladrubský atd. Toto se však projeví až za dalších osm let a my jsme přesvědčeni, že nám historie již ukázala cestu. Nesmíme však na Regionální akademii Jihočeského kraje svalovat jiné viny, za které vůbec tento projekt nemůže a schovávat svou vlastní neschopnost či nečinnost. Možnosti v daném případě mají všichni srovnatelné.
Navíc nikdo z klubů (Písek a Táborsko) si zřejmě neuvědomuje, že z Regionální akademie vyjde každý rok 25 fotbalistů ve věku 15 let a kolik je jich možné upotřebit v jednom oddíle následně v kategorii dorostu? Maximálně dvanáct, třináct v daném klubu (např. SK Dynamo) a ostatní se mohou uplatnit v dalších klubech jako právě například Písek a Táborsko, ale může to být i obráceně. Nebude jich 18 hrát v Dynamu a sedm zbyde na ostatní, to je nesmysl. Ti hráči musejí hrát, aby nestagnovali. Ale tohle pochopí kluby i samotní hráči až poté, co vyjdou z Regionální akademie.

Slyšel jsem o akademii mnoho názorů, jak kritických, tak ale i pochvalných. Nejde v žádném případě o stažení šikovných fotbalistů do Českých Budějovic a jejich vydání do Dynama, jde o to umožnit jim rozvoj, jaký ve svých klubech nemohou dostat.“

Vývoj událostí kolem fotbalové akademie nabízíme v přehledu zpráv, které byly publikovány od loňského podzimu. 

Diskuse k článku - 21 příspěvků
 

Kam dál?

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2 3 4  | Starší příspěvky »
 • Kapříci plavou... 

  Reagovat

   

  Český fotbal a fair-play? Tomu fakt jako někdo věří a diví se?
  A Míra Pelta a Jyrka Zymola? To jsou skuteční garanti serióznosti:-)))))

  Vloženo 21.7.2016 08:09:19

 • Pavel 

  Reagovat

   

  Divím se,že vás takové to chování od zástupců Dynama Č.B.tolik překvapuje.Vždyť takhle neurvale se chovají desítky let.Tato jejich zmíněná spolupráce funguje pouze jedním směrem.Vždy,když se někde fotbalu daří tak to páni funkcionáři z Č.B. rozeberou.Hráče už ani nevrací zpět do mateřských oddílů,ale radši je posílájí po různých hostování.Připravujeme jim ve všech malých oddílech hráče a pak se z druhé strany dozvíte,že funkcionáři občas prodají nějaký ten zápas prvního mužstva/víme i které/.

  Vloženo 20.7.2016 14:34:02

 • Milevsko 

  Reagovat

   

  Nevybrakoval Písek v minulosti obdobným způsobem hráče Milevsku?

  Vloženo 20.7.2016 00:13:06

  • fotbal 

   Reagovat

    

   Bohužel je to tak, dětí je málo a posun hráčů do "lepších" oddílů pokračuje . Po podobné akci zbyly z úspěšného ročníku 2002 a částečně i 2001 v Milevsku jen pár hráčů.

   Vloženo 21.7.2016 11:57:03

 • trenér 

  Reagovat

   

  Kam to všechno může vést ? Písek přišel o klíčové hráče U15 a další hráče z U14, tyto ročníky jen těžko kvalitně doplní. V dorostu tak může mít za pár let problém udržet 2. ligu a tím i středisko mládeže. Jeho ztráta by znamenala snížení příspěvků od FACR. Jihočeský kraj má dnes pouze 3 střediska mládeže, tímto krokem může v budoucnu o jedno přijít. Tomu se říká podpora fotbalu v našem kraji.

  Vloženo 19.7.2016 18:42:38

 • FOTBAL 

  Reagovat

   

  p. Hřebík uvedl na e. fotbalu. Cituji Určitě nás nezachrání akademie FAČR tak, jak jsou nastavené. Dobrá připomínka.

  Vloženo 19.7.2016 15:32:52

« Novější příspěvky 1 2 3 4  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace