Epidemie komplikuje konání pohřbů. Zkušenosti jsou různé - Jižní Čechy Teď!
18. 4. 2020 10:05

Epidemie komplikuje konání pohřbů. Zkušenosti jsou různé

PÍSECKO – Tak trochu stranou a na okraji zájmu zůstaly při pandemii nového koronaviru pohřební ústavy. Přitom úmrtí v rodině je velmi citlivou událostí a pro blízké nemusí být vždy jednoduché smířit se s omezeními ve smuteční síni, které musejí pohřební služby zajistit.

Vedoucí lesního hřbitova v Písku Josef Hrádek redakci sdělil, že činnost pohřební služby a správy obřadní síně se nijak nezměnila. „Jen při smutečních obřadech smí do obřadní síně vstoupit pouze nejbližší rodina zemřelého,“ jmenuje Hrádek hlavní omezení. „Smuteční hosté tuto skutečnost přijímají bez problémů a plně ji respektují,“ uvádí Hrádek ze společnosti Městské služby Písek.

Dana Foitová z pohřební služby Foitová – Vrba také podotýká, že práce zaměstnanců se v této nelehké době příliš neposunula. „Změna se týká spíše v používání ochranných a desinfekčních prostředků. S omezenou kapacitou obřadní síně většinou pozůstalí spokojeni nejsou,“ nabízí Dana Foitová zase jiný pohled.

Zajímavý je i názor pohřební služby Habich. Její šéf Jiří Habich tvrdí, že změny vidí zásadní. „A od nikoho žádná pomoc, vše je na naší pohřební službě. Nepomůže ani město, ani krajská hygiena. Nikdo nic nemá,“ hlásí Jiří Habich. „Musel jsem udělat interní směrnice, abych zajistil bezpečnou práci řidičů i v kanceláři. Roušky našít, namíchat dezinfekci, zajistit vaky, rukavice a další,“ pokračuje Jiří Habich.

Redakci poskytl interní pokyny pro své zaměstnance a dovolil citování některých pasáží. Například v odstavci o sjednání pohřbu se píše, že se ho v kanceláři mohou zúčastnit maximálně dva lidé. „Je nutné, aby pozůstalí měli nasazenu roušku a jednorázové rukavice. Čekající na sjednání nebudou sedět v čekárně,“ stojí ve směrnici.

„Při výjezdu pro zemřelého je nutné se chovat tak, jako kdyby byl zemřelý nakažen – nebo rodina byla v karanténě. Tuto informaci bohužel vždy nemáme. Je nutné použít respirátor, jednorázové rukavice, které se po příjezdu vyhodí do pytle s označením infekční,“ stojí dále v pokynech. Jiří Habich tam také zdůrazňuje, že v jejich obřadní síni v Protivíně se zakazují ukázky zemřelého před obřadem.

V aktuálních krizových pravidlech firmy dále stojí, že pohřební vozy se budou denně nebo podle potřeby i několikrát denně dezinfikovat, včetně kabiny řidiče. „Zakazuje se pohřebními vozy zastavovat jinde, než v sídle firmy a v místě převzetí zemřelého. Zakazuje se v pracovním oblečení navštěvovat obchody za účelem nákupů. Dvakrát týdně pracovníci provedou plošnou dezinfekci všech prostor technického zázemí firmy,“ stojí v interním sdělení pohřební služby Habich.

Jiří Habich redakci také nastínil, jak řeší kapacitu obřadů ve smuteční síní. „Dodržujeme nařízení o bezpečných rozestupech lidí. Na lavice je usazujeme vedle sebe ve dvoumetrových vzdálenostech a třeba v kostele necháváme mezi sedícími i jednu lavici volnou. Jakmile se síň naplní, přestaneme do ní lidi vpouštět. Ve smuteční síni v Protivíně tak zvládneme zajistit kapacitu 20 lidí, v Písku 40 a v kostele 60. Lidé tato opatření respektují a jsou s tím seznámeni už při vyřizování pohřbu,“ dodává Jiří Habich.

Petr Eliáš
Petr Eliáš

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.