Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Michail Bulgakov - Mistr a Markéta

    středa 19.2 19:30 - Městské divadlo, o.p.s., Český Krumlov

    Divadelní představení.

  • Jak se dělá tanečník

    středa 19.2 10:00 - Milevsko, KD

    Baby balet Praha.

Zobrazit všechny události
 

Fotbalisté z Dívčic zavzpomínali na duchovního otce svého klubu

 Autor: Petr Pokorný

    Autor: Petr Pokorný

DÍVČICE - Fotbalisté z Dívčic na Českobudějovicku vzpomínali v sobotu 10. srpna na Václava Kuráže, jednoho ze zakladatelů místního klubu a muže, který venkovskému fotbalu zasvětil celý svůj život. Patnáctého ročníku memoriálu, nesoucího jeho jméno, se na hřišti v Dubenci, místní části Dívčic, zúčastnily čtyři fotbalové týmy.


„Memoriál Václava Kuráže je nejen vzpomínkou na člověka, který se významně zasloužil o rozkvět fotbalu v Dívčicích, ale i připomínkou významu fotbalu pro život na venkově obecně. Dříve procházely týmem celé generace místních obyvatel, dnes ani nesestavíme mládežnický celek. Zájem upadá," uvedl předseda TJ Mír Dívčice Pavel Voves.

Na vesnicích bylo běžné, že fotbal hrával syn, jeho otec a ještě před tím jejich děda. V TJ Mír působil už od přípravky například také dnešní předseda klubu Pavel Voves, starosta Dívčic Miroslav Stulík či syn Václava Kuráže, Václav. „Fotbal hrál otec i oba jeho bratři. Hrál jsem samozřejmě i já. Bohužel jsem musel kvůli úrazu skončit, moji vrstevníci ovšem vesměs pokračují dosud," poznamenal Václav Kuráž ml.

Příčinou odlivu mladých hráčů je mimo jiné problém s financování klubů hrající nižší soutěže. „Fotbalová asociace České republiky (FAČR), dříve Českomoravský fotbalový svaz (ČMFS) svazuje celky v nejnižších soutěžích různými nařízeními a pravidly, vybere příspěvky a část z nich vrátí zpět. To je vše. Příspěvky na mládež jsou pasé, protože je řada klubů nedá dohromady. My se místní fotbal samozřejmě snažíme podporovat, ale možnosti obecní kasy jsou omezené," konstatoval Stulík.

Permanentní problém s prostředky na zajištění chodu klubu potvrdil i Voves, který je bez nadsázky dívčickým Pepou Hnátkem. Stará se o finance, pečuje o trávník a bezvadně udržovaný areál fotbalového hřiště v Dubenci, lajnuje hřiště, shání hráče, nafukuje míče a mezitím co přemlouvá sponzory, pere jeho manželka dresy pro celé mužstvo. Vše samozřejmě po práci ve volném čase. „Bez sponzorů bychom se neobešli, proto jsme samozřejmě vděčni za pravidelnou podporu této akce ze strany temelínské elektrárny," zdůraznil Voves.

Vítězem sobotního 15. ročníku Memoriálu Václava Kuráže v Dívčicích – Dubenci se stal místní celek TJ Mír Dívčice před druhým TJ Slavoj Protivín B a třetí Starou gardou Dívčice. Poslední, čtvrtou příčku, obsadil Praktic FC Pištín.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace