Geocaching nabízí zážitky a návštěvu míst, která v turistickém průvodci nenajdete - Jižní Čechy Teď!
27. 3. 2021 8:39

Geocaching nabízí zážitky a návštěvu míst, která v turistickém průvodci nenajdete

PÍSEK – Vít Hamáček a Jitka Šťastná našli zálibu v geocachingu. Hledání takzvaných kešek je celosvětová hra, do které se může zapojit každý. Podstatou je nalezení krabičky různých forem, tvarů, velikostí podle souřadnic, které jsou buď udány, nebo se k nim musí hráč, tedy geokačer nebo stručně jen kačer, dopracovat v terénu podle dalších instrukcí. Případně se připravit z dostupných informací doma. Podmínkou je zaregistrovat se na geocaching.com a vlastnit nějaké navigační zařízení. Třeba od buzoly až po chytrý telefon. Kešky zakládají samotní hráči, vznikají stále nové a tím je hra nekonečná. Je napínavá, přivádí kačery na zajímavá místa. Víc už v rozhovoru společně prozradila tato dvojice z Písku.




Myslíte si, že v České republice je geocaching na vzestupu?
Těžko říct, ale v našem okolí známe dost lidí, které to opravdu chytlo. V celé republice to budou určitě desetitisíce lidí, kteří se tomu věnují.

Jak jste se k této aktivitě dostali vy?
Ke geocachingu nás přivedli naši přátelé a hlavně zvědavost, o čem tato činnost vlastně je. Už je to několik let, co jsme začali hledat takzvané kešky.

Co vás na tom zaujalo?
Je to víc věcí. Máme rádi turistiku, poznávání nových míst, které díky keškám kolikrát objevujeme z jiného úhlu než jako běžný turista. Díky keškám projdeme místa v minulosti i několikrát navštívená tak trochu jinak, protože kešku zakládá většinou místní obyvatel a ten ukáže zajímavá i neprobádaná, a ne tak často navštěvovaná místa. Mnohdy získáme z popisu kešky zajímavé informace o místě, historii, osobnostech, které z daných míst jsou a podobně. Není to jen o přírodě, místech a turistice, ale také o tom, jak je keška provedena a ukrytá. Jsou různé velikosti, od mikro až po opravdu velké krabice. K některým se dostanete až po vyluštění různých šifer a indicií přímo v terénu. Někdy to bývá zábava na pár večerů i doma. Shrnuto – podstatou hry je nalézt krabičku a zapsat se do takzvaného logbooku, který je v ní a současně zapsat nález na zmiňovaném webu. Každý nález je vyznačen na mapě smajlíkem a je radost, když se vám mapa rozesměje.

Kešky se tedy hledají dle souřadnic, které jsou k vidění na zmíněném webu?
Je více druhů kešek. Takzvané tradiční hledáte přímo podle souřadnic uvedených u popisu kešky na zmíněném webu. Ale jsou také další druhy jako je takzvaná mystery nebo multi keš, která ve svém popisu neuvádí přímo finální souřadnice krabičky, ale musíte se k nim nějakým způsobem dopracovat. To jsou ty nejčastější typy. Typů je ale ještě mnohem více, jmenovat lze například letterbox, virtuální, wherigo a nově lab keš. Na dříve zmíněném webu jsou všechny popsané. Naleznete tam informace, jakým způsobem je možné je lovit. Jsou i různé stupně obtížnosti a terénu.

Jaká zajímavá místa jste při geocachingu objevili?
Na tohle se bohužel nedá nějak zkráceně odpovědět. Je toho tolik a nejsou to všechno jen bombastická místa. Vždyť jen najít v přírodě hezkou vyhlídku, kterou jste ještě nenavštívil, je zážitek. Studánky, jeskyně, staré lomy, kláštery, rozhledny, mosty, domy, ve kterých žily známé osobnosti. Ve městech jsou zajímavá například různá zákoutí, o kterých se v průvodcích určitě nedočtete. V Čechách i v zahraničí. Nezapomenutelné jsou ty, které nejsou jednoduché a člověk musí něco překonat. Tím nemyslíme něco nebezpečného.

Určitě jste našli v krabičkách spousty zajímavých předmětů. Co třeba?
V krabičce se sice občas různé předměty vyměňují – něco si vezmete a něco jiného vložíte, to je ale zajímavé převážně pro děti. Pak jsou ještě putovní předměty, které můžete vyzvednout, zapsat a předat dál do jiné krabičky. Majitel předmětu, a i ostatní mohou díky evidenci přes geoceching sledovat celou trasu pohybu předmětu. Majitel mu může přidělit i nějaký úkol. My jsme třeba vyslali do světa předmět s úkolem navštívit všechny řecké ostrovy.

Takže jste putovali za keškami i do zahraničí?
Ano, byli jsme už na různých místech i v zahraničí. Z těch zahraničních bychom zmínili Slovensko, Rakousko, Slovinsko, Chorvatsko, Itálii, Polsko nebo třeba Řecko. Někdy to pro nás je výprava za keškami s poznáním a někdy je to zase poznávání s odlovem kešek. Geocaching je pro nás takovým kořením k turistice, cestování a dává nám podněty, kam příště vyrazit. Je toho hodně, o čem by se dalo povídat. Při hledání kolikrát vznikají vtipné situace, ale i situace ve kterých musíte improvizovat, zapnout mozek, někdy svaly. Prostě se jedná o zdroj nezapomenutelných zážitků.

Geocaching se v posledních letech hodně vyvíjí. Jakým směrem?
Je to zejména po technické stránce, využíváním dalších způsobů odlovu za pomoci různých aplikací a technologií. Příkladem je třeba využití bluetooth, nebo třeba lab cache se loví bez nálezu fyzické krabičky. Je k ní zapotřebí připojení na internet v terénu a pouze správně odpovídat na otázky, které získáte až při dosažení určitého místa. A jsou i jiné, třeba wherigo keš a mnoho dalších. Ale my máme nejraději ty s cílem najít fyzickou krabičku.

Existují také nějaké soutěže pro ty, kteří by se rádi porovnávali s jinými?
Ano, tu a tam se pořádají geocachingové závody, tajné geopochody, různé výzvy. My jsme se zatím takových akcí nezúčastnili, maximálně eventu, což je takové setkání příznivců geocachingu, kde může být součástí i plnění nějakých úkolů, ale hlavní je se setkat, probrat zážitky, zajímavé kešky a pobavit se.
Co vaše budoucnost v této zálibě? Chtěli byste se někam posunout a lze to vůbec?
My žijeme tím, co je teď a tady, Moc neplánujeme, ale třeba taková keš na orbitální stanici nebo na dně oceánu by udělala radost. Myšleno s humorem, samozřejmě. Víme, že takové existují. Ale teď bez legrace. Chtěli bychom třeba získat kešky v Evropě na nejzápadnějším, nejvýchodnějším, nejsevernějším a nejjižnějším bodě.

 

Martin Petřík
Martin Petřík

Diskuse k článku

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.