Hejtman Kuba svolal ve středu večer povodňovou komisi. Opatření přijímá i město České Budějovice - Jižní Čechy Teď!




Hejtman Kuba svolal ve středu večer povodňovou komisi. Opatření přijímá i město České Budějovice - Jižní Čechy Teď!
12. 9. 2024 11:32

Hejtman Kuba svolal ve středu večer povodňovou komisi. Opatření přijímá i město České Budějovice

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Jihočeský kraj je podle aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na hranici zóny, která má být zasažena vytrvalým a vydatným deštěm. Hejtman Martin Kuba proto svola lve středu 11. září ve 22 hodin povodňovou komisi. V pohotovosti je i město České Budějovice.

Hejtman Kuba svolal ve středu večer povodňovou komisi. Opatření přijímá i město České Budějovice - Jižní Čechy Teď!

„Na včerejším večerním zasedání jsme od ČHMÚ, pobočky České Budějovice, obdrželi informaci, že bude pršet od čtvrtka prakticky stále až do neděle. Během čtvrtka bude déšť mírný, ale v pátek a v noci na sobotu již bude nabírat na intenzitě. V té době je třeba počítat se vzestupem hladin řek. Množství srážek kolegové pořád aktualizují a budeme v tom průběžně pořád pokračovat. Bude totiž extrémně záviset na větru, protože to co dnes vidíme na mapách může nakonec spadnou i zhruba o 50 kilometrů jinde. Nynější odhady množství srážek pro náš kraj jsou zhruba 80 až 120 milimetrů za tři dny. Zatím ale nelze vyloučit i oblasti s vyššími úhrny srážek, zejména v oblasti Novohradských hor a dál směrem na východ kraje a na Moravu, tedy lokality kolem Malše, Lužnice a Nežárky, kde mohou být úhrny srážek 150 až 200 milimetrů,“ uvedl hejtman Martin Kuba s tím, že první vylévání vody z řek by se mělo objevit v noci na sobotu a během soboty a neděle se očekávají kulminace toků na úrovních roční až dvouleté nebo pětileté vody Q1 – Q2, Q5. V Novohradských horách a dál směrem na Moravu ale může dojít i k překročení průtoku desetileté vody Q10, a to právě na Stropnici, Malši a Lužnici.
„Všechna vodní díla v kraji se na situaci připravují a vytváří si volný prostor pro zadržení vody. Vodní nádrž Lipno je odpouštěna a v současné době je zde volný prostor až 104 milionů m3 vody. Pokud by se předpověď výrazně nezhoršila tak Lipno zachytí zvýšené přítoky vody do nádrže a dál bude odpouštěno stabilních 20 m3/s. Vše se bude aktualizovat podle vývoje. Vodní nádrž Orlík má volný prostor 194 milionů m3, včera odtékalo 80 m3/s a od dnešního rána byl odtok z Vltavské kaskády zvýšen až na 210 m3/s. Objem pro bezpečnou transformaci povodně je v této chvíli dostatečný. Vodní nádrž Římov je především vodárenskou nádrží pro zásobení vodárenské soustavy Jižní Čechy pitnou vodou, proto není možné ji preventivně vypouštět obdobně jako třeba Lipno nebo Orlík. Do vodní nádrže Římov jsou očekávané přítoky cca 150 m3/s, což je dvacetiletá voda Q20, proto bude nezbytné operativně zvyšovat odtok z Římova. Tam lze očekávat rozlivy nad i pod vodní nádrží Římov mimo koryto. Pokud by tam dosáhla voda úrovně desetileté vody, tak v Českých Budějovicích koryto Malše provede průtok desetileté vody Q10, ale v menších sídlech nad Českými Budějovicemi již k rozlivům určitě bude docházet. Povodňové komise se účastnil i zástupce Rybářství Třeboň, které již podle jeho informací upouští největší rybníky na Třeboňsku a snaží se tak připravit své rybníky pro případné zadržení většího množství vody. Budeme rovněž informovat povodňové komise obcí s rozšířenou působností a ty následně povodňové komise obcí, aby majitelé rybníků důsledně dodržovali manipulační řády těchto děl,“ sdělil hejtman.
V Českých Budějovicích se na základě předpovědí pod soutokem s Malší zatím předpokládá průtok ve Vltavě přibližně 350 m3/s. „Pokud by to tak bylo, tak množství vody se z koryta rozlije jen podél koryta. Co se týká mobilního protipovodňového hrazení v Českých Budějovicích, tak to se instaluje a spouští při průtocích 550- 650 m3/s. Takové hodnoty v této chvíli předpověď neukazuje. I tak jsme předali městu tyto informace a dnes bude probíhat příprava na to, aby v případě jakékoli zhoršení předpovědi byla instalace spuštěna. Co se týká koryta Malše v Budějovicích, tak riziko vylití je malé, ale v některých lokalitách nelze vyloučit problémy na zpětném vzdutí na dešťových kanalizacích, které nelze reálně preventivně eliminovat,“ dodal Kuba.
V krajském městě ve čtvrtek 12. září ráno zasedla pracovní skupina, která rozdělila konkrétní úkoly městské policii, krizovému řízení a ochraně obyvatel. Ke spolupráci jsou připraveni i hasiči. „Doporučujeme přesunout vozidla zaparkovaná v blízkosti vodních toků. Za tímto účelem bude po dobu nezbytně nutnou přerušena kontrola rezidentního parkování, modrých zón. Město svými prostředky zajišťuje přípravu protipovodňových opatření, tedy pytlů s pískem, protipovodňových zábran. Pokud se situace zhorší a město začne obyvatelům vydávat pytle s pískem, občané k tomu dostanou od vedení města včasné a podrobné informace. Městská policie zdvojnásobila počet hlídek a bude provádět monitoring vodních toků a reagovat na aktuální situaci,“ doplnila mluvčí Českých Budějovic Jitka Brůha Welzlová.

 

 

Monika Prokýšková
Monika Prokýšková

Diskuse k článku

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.