Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Hypnotizér Jakub Kroulík

  pondělí 17.2 18:00 - Spektrum Sezimovo Ústí

  Přednáška.

 • Cestovatelská beseda - Transsibiřská magistrála

  pondělí 17.2 18:00 - Klub pod kinem, Vyšší Brod

  Vyprávění - promítání.

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Hejtmanka Stráská reaguje na článek Zámek v Tučapech zatím zeje prázdnotou. Podaří se obnovit domov důchodců?

Malé povzdechnutí – zřejmě náhodou, šest týdnů před komunálními volbami a bez stanoviska kraje, vychází článek o domově důchodců v Tučapech. Na úvod tedy trochu historie, pak se zřejmě již bude otázka v titulku jevit zbytečná.

 

Jihočeský kraj převzal objekt zámečku s Domovem pro seniory v obci na Táborsku od okresního úřadu v roce 2003. A je třeba zdůraznit, že již tehdy byl pro tento účel zcela nevyhovující. Mimo jiné zde chyběly bezbariérové přístupy, na pokojích s mnoha lůžky neměli klienti absolutně žádné soukromí, standardům neodpovídalo ani sociální zařízení, problém byl v tamních prostorách s použitím kompenzačních pomůcek a přístrojů, které jsou nutné při péči o imobilní osoby. Zkrátka objekt původně ze 14. století, byť prošel několika rekonstrukcemi, absolutně nevyhovoval požadavkům na poskytování služeb sociální péče ve století jednadvacátém. To bylo pro rozhodování kraje hlavním důvodem, jak v budoucnu postupovat. A samozřejmě standardy poskytování pobytových služeb, dané strategickými dokumenty této oblasti.

I proto v roce 2015 uvedl kraj do provozu nový Domov pro seniory v Bechyni. Logicky tudíž umožnil ubytování klientů z Tučap ve zhruba 30 kilometrů vzdáleném městě ve zcela moderním důstojném objektu šitém na míru potřebám seniorů. A pracovní místa navíc nabídl i tamnímu personálu. Investice do rekonstrukce domova v Tučapech by totiž výrazně převýšila náklady na stavbu v Bechyni na zelené louce, a i přesto by nevyhověla požadavkům na jedno a dvoulůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením. Z toho důvodu jsme v předchozích letech investovali do tučapského domova vesměs prostředky jen na nejnutnější opravy a na zajištění jeho chodu. O záměrech přeložit klienty z Tučap do Bechyně pak byli všichni zúčastnění několik let předem opakovaně informováni. Naposledy v srpnu 2014, kdy měli možnost klást dotazy, vyjádřit se a vyslechnout důvody, které vedly kraj k útlumu nevyhovujících provozů v Tučapech s tím, že dopady na uživatele sociálních služeb i zaměstnance mají být co nejmenší.

Kraj zároveň odmítá tvrzení, že další případné možnosti využití zámečku v Tučapech smetl ze stolu. Od roku 2014 proběhla se starostou řada jednání na úrovni náměstkyně, vedoucího odboru i zaměstnanců kraje. Potvrzuje to korespondence i poslední schůzka mezi starosty Tučap, Budislavi a pracovníky našeho odboru sociálních věcí ze dne 23. května 2018. Opakovaně jsme upozorňovali na skutečnost, že bez zásadní a neekonomické přestavby objektu je tento nevhodný pro poskytování pobytových sociálních služeb. Každý potenciální poskytovatel by měl problém získat vůbec registraci. Dokonce se hovořilo i o možnosti postavit nový objekt, v němž by mohly být služby pro seniory poskytovány v prostředí, které nezasahuje do soukromí a důstojnosti člověka, a ten by mohl být propojen s původním objektem a dalšími službami v něm. Tyto naše aktivity zároveň vyvracejí nepodložené tvrzení, že kraj objekt pro někoho připravuje.

Od starosty Tučap máme k dispozici zatím pouze dokument „Možnosti využití zámku v Tučapech" s variantami obce, z nichž některé ani nejsou sociální službou, když jde například o sociální bydlení. Zástupci kraje proto panu starostovi doporučili přijít s již finálním záměrem využití nemovitosti, a současně jsme mu nabídli v této záležitosti i další spolupráci. Dořešena dosud není ani otázka památkové ochrany objektu.

A na pořadu dne není ani možnost zmiňovaného navrácení a převodu zámečku v majetku kraje na obec Tučapy. Jeho předchozím majitelem byl totiž stát, který jej nabyl od obce. Sama prý zámeček dle našich informací nechtěla. Tudíž opravdu není co vracet. Přesto se kraj nebrání jednání o smysluplném projektu na využití této zvenčí bezesporu krásné stavby.

Ivana Stráská, hejtmanka Jihočeského kraje

 

Diskuse k článku - 10 příspěvků
 

Kam dál?

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • František 

  Reagovat

   

  Domov seniorů v Tučapech byl naprosto vyhovující dnešní době a zajímalo by mě jestli se tam paní hejtmanka a pan Zimola byli vůbec podívat. Podle toho co říká tak ani neví kde Tučapy leží.

  Vloženo 7.10.2018 11:42:47

 • Marie 

  Reagovat

   

  Opravdu nechápu, proč si paní hejtmanka myslí, že domov důchodců 30 km daleko je dobré řešení pro lidi z Tučap, Choustníku nebo Budislavi. Jestli kraj chce něco užitečného udělat a zámek jim připadá mimo dnešní dobu tak má v jiné budově udělat domov důchodců tady a ne stavět megalomanské stavby v Bechyni.

  Vloženo 22.8.2018 20:36:31

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Co brání obcím Tučapy, Choustník a Budislav, aby sdružily finance a společně nějaké zařízení pro seniory vybudovaly? Proč musí čekat až na kraj?

   Vloženo 22.8.2018 21:31:58

   • Marie 

    Reagovat

     

    Myslím, že když může kraj stavět v Bechyni nebo jinde může i v Tučapech. Proč si nesdružily peníze Bechyně a okolní vsi? Kraj musí důchoďáky zřizovat všude nebo nikde. Jinak to není rovný přístup.

    Vloženo 22.8.2018 21:56:17

    • petr 

     Reagovat

      

     Bechyně měla pro stavbu vybudované dobré podmínky, dům seniorů je tak opravdu moderní zařízení, včetně dostupných služeb ve městě /obchody, restaurace, lékaři, lázně, dopravní spojení, sport, kultura a další služby ... /. Tohle v Tučapech prostě nebylo. Oprava zámku by vyšla dráž a přitom horší kvalita pro seniory. Starosta musí podle mě předložit smysluplný projekt, a pak se o něm dá uvažovat.

     Vloženo 22.8.2018 22:09:06

     • Hanka 

      Reagovat

       

      To je pořád dokola. Co má starosta předložit smysluplného, když lidi v regionu chtějí mít blízko důchoďák? Má si vymyslet nějaký komunitní nesmysl nebo jak se to dneska moderně jmenuje? Mě by zajímalo, kolikrát týdně by mohla paní hejtmanka navštívit své rodiče v 30 km dalekém zařízení. Je to pochopitelně teoretická otázka, bez urážky. Určitě chápete, že kontakt s blízkými je pro staré lidi důležitější než moderní postele a kdovíco.

      Vloženo 23.8.2018 08:07:08

      • petr 

       Reagovat

        

       Kdo nemá auto, tak je železniční i autobusové spojení určitě lepší do Bechyně. Kdo auto má, tak snad pro něj nebude takový problém 30 km za svým otcem nebo maminkou dojet. Lidi utratí tisíce za dovolené v zahraničí, ale na rodičích v důchoďáku by šetřili. Pro seniory je navíc důležité, mít v místě odpovídající služby a vyžití. Ne každý je celý den zavřený v domově.

       Vloženo 23.8.2018 13:27:06

       • Máša 

        Reagovat

         

        Pane Petře,zjišťoval jste si někde, kolik lidí z domova využívá služby mimo domov,ve městě?Pracovala jsem v domově pro seniory 30 let,takže vím,jaká je sklatba klientů,co se týká zdravotních i psychických potíží.A pokud se týče Tučap-domov byl bezbarierový,lidé se dostali ven sami i na vozíku z 1.patra.Kompenzační pomůcky se používaly jako všude jinde-zvedáky,polohovací lůžka,antidekubitní matrace,hydraulicé vany,invalidní vozíky apod,.Každý pokoj byl vybaven ledničkou,televizí,radiem.Bylo zde hodně místních klientů a klientů z blízkého okolí.I když v domově pro seniory,stále byli DOMA.

        Vloženo 23.8.2018 20:13:58

  • Seniorka 

   Reagovat

    

   Vaši rodiče určitě chtějí být co nejdéle v domácím prostředí.Využíváte prozatím ještě starosto problematiku, která se týká seniorů k útokům na ty co rozhodují na kraji a je jedno v jaké době. Je nezbytné zavřít všechny domovy seniorů, které jsou ve starých nevyhovujících zámcích a to nejen v našem kraji, neberte seniory jako lidi, kterým nevadí nevhodné prostředí, vícelůžkové pokoje v ubytování, ponuré chodby, bariéry schodů, atd. Myslím, že jako starostové malých obcí máte spíše budovat zázemí pro náš běžný život v obci a ne hledat spory. Pokud někomu připadne 30 km daleko, udělejte si domov v každé malé obci jako u mateřských školek. No a potom si už každý dejte jen přihlášku jako do školky, ano týká se to i Vás. Nedosažitelný lékař, bez lékárny na malé obci, omezený počet pečujícího personálu, který trvale dojíždí, nedostatek zdr. sester na malých obcích, kuchyně bez kuchařů, kterých je na venkově málo, kuličkové počítadlo - protože nejsou ani ekonomové, schopné účetní. Byla jsem na návštěvě u známé před několika lety v bývalém domově v Tučapech a potom v Budislavi už nikdy tyto "rádoby" zámečky nechci vidět, udělejte si tam obecní úřad a řešte problémy občanů a ne svoje.

   Vloženo 23.8.2018 19:58:47

 • jan 

  Reagovat

   

  Paní hejtmanko, děkuji za vysvětlení situace. Ono je vždy třeba slyšet i názor druhé strany.Teď je to jen na panu starostovi a ostatních zastupitelích jaký projekt připraví. Doufám, že se tomu budou takto usilovně věnovat i po volbách, možná s jiným složením zastupitelstva.

  Vloženo 22.8.2018 12:21:51

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace