Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Hejtmanka Stráská v Trocnově odmítla přepisování našich dějin

 Autor: Foto Radek Šíma

    Autor: Foto Radek Šíma

TROCNOV - Pražský biskup Církve československé husitské David Tonzar v sobotu 7. září během VI. ročníku Trocnovských slavností poděkoval Jihočeskému kraji za péči, kterou věnuje areálu Památníku Jana Žižky. Jihočeská hejtmanka Ivana Stráská ve svém projevu upozornila na snahy některých skupin přepisovat pohled na husitství. "Husiti nebyli lupiči a Žižka nebyl barbar," zdůraznla.


„Jezdím do Trocnova často a velice mě těší, jak Žižkův památník vzkvétá. Jsem velice rád, že se jej kraj před časem ujal a nenechal jej zaniknout, což by byla veliká historická škoda. Mé díky patří i Jihočeskému muzeu, které, coby organizace zřizovaná krajem, areál spravuje. A samozřejmě i jihočeským dobrovolným hasičům, kteří svými aktivitami vdechují památníku společenský život," uvedl biskup Tonzar, českobudějovický rodák, absolvent ZŠ Grünwaldova a Gymnázia Česká.

Hejtmanka Ivana Stráská pak opětovně upozornila na snahy určitých skupin o přepisování našich dějin. Například právě i při pohledu na husitství. „Již prezident Edvard Beneš upozorňoval na to, že přijde doba, kdy z obětí budou děláni viníci a z viníků oběti. My se pomalu, bohužel, stáváme svědky tohoto procesu a já v takové době žít opravdu nechci. Chci, abychom si uvědomovali odkaz husitství, Jana Husa i Jana Žižky a odmítali názory, že husité byli lupiči a Žižka byl barbar. Protože na začátku toho všeho byla myšlenka. Vznešená myšlenka pravdy a odvahy tu pravdu říkat. To je pro mě symbolem husitství i Trocnovských slavností," zdůraznila hejtmanka.

Diskuse k článku - 6 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Noo , paní hejtmanko, děkuji za ta vpravdě dnes revoluční slova, protože bohužel na pravdu je to blbá doba...Občas zastavím se ve Volyni u desky na domě mistra Jana Husa...a ty myšlenky je třeba chránit...nepředělá je myslím ani západ, ani východ, ani nácků pusa...ovšem překrucování je prevít... hlavně pro naše postpubertální jedince.. co spatřují život jen v každé korunce... !!! Učit se jim , některým , nechce... tak přesvědčit se nechají lehce...by na náměstích demonstrovali.., ne hledali hrdé národní pěvce..!!! Jak už řekl mistr Jan .. : vrchnost má se solidností začít u sebe...tady však většinou zloději křičí chyťte zloděje... !!!

  Vloženo 15.9.2019 09:03:28

 • Vanous 

  Reagovat

   

  Nemůžeme se určitě na husity dívat současným pohledem. Přesto je faktem třeba to, že velmi záhy pochopili, že ze vzduchu se žít nedá a již v roce 1421 táborským husitům odváděly dávky vesnice z širokého okolí. Později musely Čechy živit početná husitská vojska, která samozřejmě nic neprodukovala, jen požírala peníze. Čili hospodářský úpadek, spanilé jízdy (hezký název pro kořistění v blízkém pohraničí) pod záminkou šíření podobojí. Prostě válka je drahá věc, což brzy pochopili ti ostatní a nakonec to až do Lipan. A Žižka se choval stejně jako jeho protivníci ve středověku, tedy středověkým způsobem. Neváhal ani upalovat adamity.

  Vloženo 8.9.2019 11:43:39

  • Ivan Brtník 

   Reagovat

    

   Žiška byl posun k lepšímu. Vrátil lidem hrdost. A Adamité byli v té době něco jako satanisté. Nectili písmo, nectili přikázání jako papeženci kteří měli jako Boha peníze a Papeže. Jinak to že války jsou drahé a jíst se musí je jasné. V té době holt hospodáři museli platit :-) Chudí bojovali. Ale ku cti Žišky a spol že si nevystavovali hrady a zámky. ????

   Vloženo 9.9.2019 00:44:21

   Vaše reakce:

   Zbývá znaků: 1200
    
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Jiráska si vzít nenecháme. Jak kdysi ve škole nám ho vysvětlovali, že husité byli první komunisté, kteří bohatým brali a chudým dávali.

  Vloženo 8.9.2019 06:42:11

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   To zas přijde, až budou rozdíly ve společnosti ještě křiklavější. Pořád se to historicky opakuje.

   Vloženo 8.9.2019 08:19:53

  • ledoborec 

   Reagovat

    

   Náš starší syn zase jednou přišel ze školky s tím, že za to že nemá hlad může Lenin :( Co takovému škrčkovi malému máte vysvětlovat a tak jsem to vyřešila po svém a vyřešila jsem to po svém a řekla jsem mu , že u nás doma za to může táta a já, protože chodíme do práce :D Je fakt, že už nikdy domů nepřišli kluci s podobnou hovadinou :D

   Vloženo 9.9.2019 01:31:00

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace