Hnutí Tábor 2020 udrželo v Táboře prvenství - Jižní Čechy Teď!
7. 10. 2018 0:30

Hnutí Tábor 2020 udrželo v Táboře prvenství

TÁBOR - Jasný vítěz minulých komunálních voleb v Táboře, hnutí Tábor 2020, udržel prvenství. Oproti roku 2014 ale ztrácí dvě křesla v zastupitelstvu a hnutí ANO mu těsně šlape na paty. Výsledky naznačují chybný výběr lídra. Architekt Štěpán Pavlík se z prvního místa kandidátky propadl na čtvrtou pozici. Nejvíc hlasů ale nezískal ani starosta Jiří Fišer. Největší podporu z vítězného hnutí má šéf jihočeské záchranné služby Marek Slabý. Za ním následuje Jiří Fišer, třetí skončil advokát František Korbel, který se posunul ze sedmého místa kandidátky. Čtvrtý je lídr Pavlík a za ním následují podnikatelé Radoslav Kacerovský a Petr Havránek. Tato šestice se dostala do zastupitelstva za Tábor 2020, který získal podporu 18,98 procent voličů. Před čtyřmi lety to bylo 26,04 procent.

Hnutí Tábor 2020 udrželo v Táboře prvenství - Jižní Čechy Teď!

Zatímco Tábor 2020 dva mandáty ztratil, hnutí ANO naopak dva získalo. I s výsledkem 17,71 procent má stejný počet šesti křesel jako Tábor 2020. Hnutí ANO posílilo z minulých 15,08 procent. I jemu se ale jednička kandidátky Soňa Šicnerová propadla až na třetí zvolené místo. Nejvíc hlasů z kandidátky ANO získala ředitelka školy Alena Heršálková, za ní následuje poslankyně Radka Maxová, třetí je ekonomka Soňa Šicnerová, čtvrtý je strážník Miroslav Ryba, na páté místo poskočil z osmého místa kandidátky advokát Miroslav Tenkl a jako šestý se do zastupitelstva dostal podnikatel Milan Breda. 

Třetí příčka patří s 11,30 procenty Pirátům. Ti vstupují do táborského zastupitelstva poprvé a rovnou se čtyřmi mandáty pro Václava Klecandu, Miloše Tuháčka, Jana Příbramského a Martina Maredu. Čtvrté je hnutí Jinak! v čele s nynější místostarostkou Michaelou Petrovou. Hnutí Jinak! si ziskem 9,86 procent udrželo tři křesla, oproti roku 2014 tedy žádná změna. Vedle Michaely Petrové znovu usedne v zastupitelstvu ředitel Husitského muzea Jakub Smrčka a jako třetí je zvolen Karel Novák, ředitel Rolničky. 

S nepatrným odstupem je s 9,79 procenty páté hnutí Tábor sobě bývalé starostky Hany Randové. Ona sama jako lídr uspěla, ale s dalšími lidmi z kandidátky voliči zamávali – na druhé místo posunuli čtvrtou Helenu Novotnou a na třetí Milana Basíka dokonce až z desátého místa kandidátky. Tito tři získali zastupitelské mandáty. 

ODS s výsledkem 7,63 zůstává na dvou mandátech a získali je stávající zastupitelé František Dědič a Irena Ravandi. Oslabila KSČM, která v roce 2014 získala čtyři křesla a nyní s výsledkem 7,30 jen dvě – pro Václava Eberta a Ladislava Šedivého. Největší ztrátu utrpěla sociální demokracie – do zastupitelstva výsledkem 5,20 prošla s odřenýma ušima a jediný mandát má současná místostarostka Olga Bastlová, a to přesto, že na kandidátce byla až čtvrtá. 

Pod pětiprocentní hranicí skončila TOP 09. Na čerstvý vítr s lídrem Kryštofem Kothbauerem, který se do Tábora přistěhoval, táborští patrioti neslyšeli. Tím TOP 09 zmizí z táborské zastupitelské mapy, kde dosud měla dva mandáty. 

Volit šlo v Táboře o poznání víc lidí než před čtyřmi lety. Tehdy byla účast 35,96 procent, nyní 39,91 procent. Vítězné hnutí Tábor 2020 a druhé ANO rozhodně v tomto volebním období nesouzněly a koaličně se rozešly. Že by chtěly znovu spolupracovat se dá předpokládat ztěží. Spíš se dá tušit, že radnici opanuje ten, ke komu se přikloní Piráti. Jazýčkem na vahách může být i jediný hlas sociální demokracie. 

Libuše Kolářová
Libuše Kolářová

Diskuse k článku

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.