Hnutí Tábor 2020 udrželo v Táboře prvenství - Jižní Čechy Teď!
7. 10. 2018 0:30

Hnutí Tábor 2020 udrželo v Táboře prvenství

TÁBOR - Jasný vítěz minulých komunálních voleb v Táboře, hnutí Tábor 2020, udržel prvenství. Oproti roku 2014 ale ztrácí dvě křesla v zastupitelstvu a hnutí ANO mu těsně šlape na paty. Výsledky naznačují chybný výběr lídra. Architekt Štěpán Pavlík se z prvního místa kandidátky propadl na čtvrtou pozici. Nejvíc hlasů ale nezískal ani starosta Jiří Fišer. Největší podporu z vítězného hnutí má šéf jihočeské záchranné služby Marek Slabý. Za ním následuje Jiří Fišer, třetí skončil advokát František Korbel, který se posunul ze sedmého místa kandidátky. Čtvrtý je lídr Pavlík a za ním následují podnikatelé Radoslav Kacerovský a Petr Havránek. Tato šestice se dostala do zastupitelstva za Tábor 2020, který získal podporu 18,98 procent voličů. Před čtyřmi lety to bylo 26,04 procent.




Zatímco Tábor 2020 dva mandáty ztratil, hnutí ANO naopak dva získalo. I s výsledkem 17,71 procent má stejný počet šesti křesel jako Tábor 2020. Hnutí ANO posílilo z minulých 15,08 procent. I jemu se ale jednička kandidátky Soňa Šicnerová propadla až na třetí zvolené místo. Nejvíc hlasů z kandidátky ANO získala ředitelka školy Alena Heršálková, za ní následuje poslankyně Radka Maxová, třetí je ekonomka Soňa Šicnerová, čtvrtý je strážník Miroslav Ryba, na páté místo poskočil z osmého místa kandidátky advokát Miroslav Tenkl a jako šestý se do zastupitelstva dostal podnikatel Milan Breda. 

Třetí příčka patří s 11,30 procenty Pirátům. Ti vstupují do táborského zastupitelstva poprvé a rovnou se čtyřmi mandáty pro Václava Klecandu, Miloše Tuháčka, Jana Příbramského a Martina Maredu. Čtvrté je hnutí Jinak! v čele s nynější místostarostkou Michaelou Petrovou. Hnutí Jinak! si ziskem 9,86 procent udrželo tři křesla, oproti roku 2014 tedy žádná změna. Vedle Michaely Petrové znovu usedne v zastupitelstvu ředitel Husitského muzea Jakub Smrčka a jako třetí je zvolen Karel Novák, ředitel Rolničky. 

S nepatrným odstupem je s 9,79 procenty páté hnutí Tábor sobě bývalé starostky Hany Randové. Ona sama jako lídr uspěla, ale s dalšími lidmi z kandidátky voliči zamávali – na druhé místo posunuli čtvrtou Helenu Novotnou a na třetí Milana Basíka dokonce až z desátého místa kandidátky. Tito tři získali zastupitelské mandáty. 

ODS s výsledkem 7,63 zůstává na dvou mandátech a získali je stávající zastupitelé František Dědič a Irena Ravandi. Oslabila KSČM, která v roce 2014 získala čtyři křesla a nyní s výsledkem 7,30 jen dvě – pro Václava Eberta a Ladislava Šedivého. Největší ztrátu utrpěla sociální demokracie – do zastupitelstva výsledkem 5,20 prošla s odřenýma ušima a jediný mandát má současná místostarostka Olga Bastlová, a to přesto, že na kandidátce byla až čtvrtá. 

Pod pětiprocentní hranicí skončila TOP 09. Na čerstvý vítr s lídrem Kryštofem Kothbauerem, který se do Tábora přistěhoval, táborští patrioti neslyšeli. Tím TOP 09 zmizí z táborské zastupitelské mapy, kde dosud měla dva mandáty. 

Volit šlo v Táboře o poznání víc lidí než před čtyřmi lety. Tehdy byla účast 35,96 procent, nyní 39,91 procent. Vítězné hnutí Tábor 2020 a druhé ANO rozhodně v tomto volebním období nesouzněly a koaličně se rozešly. Že by chtěly znovu spolupracovat se dá předpokládat ztěží. Spíš se dá tušit, že radnici opanuje ten, ke komu se přikloní Piráti. Jazýčkem na vahách může být i jediný hlas sociální demokracie. 

Libuše Kolářová
Libuše Kolářová

Diskuse k článku

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.