banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Strakonický dudák aneb Hody divých žen

    pátek 23.8 20:30 - Hrad Strakonice - II. hradní nádvoří

    Hra J. K. Tyla v podání DS Čelakovský.

  • Vlksický Kašpar 2019 - Jonáš a Tingl - Tangl

    pátek 23.8 21:00 - Vlksice

    Divadelní představení.

Zobrazit všechny události
 

Hrejkovická koule 2013. Hra francouzských důchodců opanovala Hrejkovice

HREJKOVICE – Petanque – hra, které holdují ve Francii nebo ve Španělsku i důchodci v parcích, pronikla do Hrejkovic u Milevska před čtrnácti lety. Dva spolupořadatelé turnaje Hrejkovická koule ji objevili každý po svém. Miloš Fořt na dovolené ve Francii a František Komárek, když se v jeho hrejkovickém penzionu v 90. letech ubytoval během milevského sochařského sympozia výtvarník Josef Anderle. A hrál za penzionem tehdy neznámý petanque.

V roce 2000 se v Hrejkovicích konal nultý ročník a od té doby se o putovní trofej ze žuly s pískovcovou koulí navrchu hraje každý rok. Letos nastoupilo 31 dvojic, které tvoří místní z Hrejkovic, z Milevska, z Hrazánek, chalupáři z Prahy, ale i mezinárodní účastníci ze Slovenska, Chorvatska a dokonce z Austrálie, byť v posledním případě jde o hrejkovického vyslance u protinožců. „Na téhle hře je fajn, že ji můžou hrát stejně děti jako osmdesátiletí důchodci,“ říká Miloš Fořt. A v případě Hrejkovické koule jde o víc. Na zahradě u Komárkových a na obecním hřišti se každoročně sejde přes stovku lidí, kteří se rádi vidí vespolek a dobře se pobaví i večer u ohně.

Letos se stala vítězem místní dvojice Fiasko – Pavel Fiala s Janem Komárkem, která ve finále porazila Vikovy – Mirku a Jarka z Prahy. Další výsledky a postřehy z turnaje budou ve středu v Milevských novinách.

Libuše Kolářová

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace