Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • XV. Prácheňský ošetřovatelský den

    Čtvrtek 23.5 8:20 - Strakonice, KD

    Odborná přednáška.

  • Čtenářský klub

    Čtvrtek 23.5 17:00 - Písek, Městská knihovna

    Jiří Hájíček Rybí krev. Román současného jihočeského literáta o zániku vesnic, které musely ustoupit stavbě jaderné elektrárny Temelín. Vesnice v románu kronikářského ražení překvapivě nemají jména - dnes už totiž neexistují, až na Purkarec, který byl zatopen po osudovou kvótu 370,5 metru a z něhož pochází i Jiří Hájíček. Moderuje Hana Manková.

Zobrazit všechny události
 

Hrejkovická koule 2013. Hra francouzských důchodců opanovala Hrejkovice

HREJKOVICE – Petanque – hra, které holdují ve Francii nebo ve Španělsku i důchodci v parcích, pronikla do Hrejkovic u Milevska před čtrnácti lety. Dva spolupořadatelé turnaje Hrejkovická koule ji objevili každý po svém. Miloš Fořt na dovolené ve Francii a František Komárek, když se v jeho hrejkovickém penzionu v 90. letech ubytoval během milevského sochařského sympozia výtvarník Josef Anderle. A hrál za penzionem tehdy neznámý petanque.

V roce 2000 se v Hrejkovicích konal nultý ročník a od té doby se o putovní trofej ze žuly s pískovcovou koulí navrchu hraje každý rok. Letos nastoupilo 31 dvojic, které tvoří místní z Hrejkovic, z Milevska, z Hrazánek, chalupáři z Prahy, ale i mezinárodní účastníci ze Slovenska, Chorvatska a dokonce z Austrálie, byť v posledním případě jde o hrejkovického vyslance u protinožců. „Na téhle hře je fajn, že ji můžou hrát stejně děti jako osmdesátiletí důchodci,“ říká Miloš Fořt. A v případě Hrejkovické koule jde o víc. Na zahradě u Komárkových a na obecním hřišti se každoročně sejde přes stovku lidí, kteří se rádi vidí vespolek a dobře se pobaví i večer u ohně.

Letos se stala vítězem místní dvojice Fiasko – Pavel Fiala s Janem Komárkem, která ve finále porazila Vikovy – Mirku a Jarka z Prahy. Další výsledky a postřehy z turnaje budou ve středu v Milevských novinách.

Libuše Kolářová

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace