Husitské muzeum v Táboře pořádalo odloženou oslavu výročí založení města. Hradiště padlo




























































































































Husitské muzeum v Táboře uspořádalo s ročním odkladem velkolepou akci v 600. výročí založení Tábora. V loňském roce dvakrát zhatil pořádání koronavirus.
Návštěvníci si mohli prohlédnout novou expozici v Bechyňské bráně. „Nazvali jsme ji Tábor, pevnost spravedlivých i královské město. Je věnovaná historii Tábora. Představuje nejen světoznámý fenomén husitské pevnosti Hradiště hory Tábor, ale i neméně zajímavý příběh prvního založení města, dávné osídlení či naopak rozvoj v raném novověku,“ uvedl ředitel Husitského muzea a hlavní kurátor expozice Jakub Smrčka. Stálá výstava ukazuje dějiny města od od pravěku až po třicetiletou válku. K vidění jsou zajímavé exponáty se sbírek Husitského muzea, mapy zachycující dávné osídlení, různá řemesla. Rovněž lze pod lupou prozkoumat část Táborského pokladu, který obsahuje například pražské groše Vladislava II. Jagellonského.
Za Bechyňskou bránou si lidé mohli prohlédnout stánky středověkých řemeslníků a jejich vybavení v podání Centra historických řemesel Danar. Základní principy středověkého stavitelství si vyzkoušela zábavnou formou rodinná družstva. Vtipně je navigoval komentátor a diváci podporovali potleskem. Miloslav Vaváček předvedl svou sbírku modelů děl i s praktickými ukázkami střelby.
A kdo ještě vystoupal dřevěné schody na věž Kotnov, za odměnu se mohl kochat výhledem na Tábor s výšky. Naskytl se mu úchvatný pohled na město v odpoledním slunci, které dalo vyniknout architektuře. Panorama s nedalekým kostelem sv. Filipa a Jakuba, Lužnicí vinoucí se pod Táborem ve velkých obloucích, mosty, jezem Suchomelem, všemi stavbami a ulicemi Starého města s věží, děkanským kostelem a starou radnicí na hlavním náměstí, základní školou na náměstí Mikuláše z Husi, až do Tismenického údolí a ve svahu nad řekou komplexem kláštera v Klokotech schovaným v bujné letní zeleni bere dech.
Diskuse k článku