I na krajském zastupitelstvu se skloňovalo Dynamo
ČESKÉ BUDĚJOVICE – Na jednání 18. června informoval hejtman Martin Kuba krajské zastupitele, proč se kraj chce angažovat v odkoupení fotbalového klubu Dynamo, přestože vlastnictví sportovního klubu podle jeho slov není posláním municipalit.
Hejtman sdělil, že kraj obdržel nabídku, majitelka Dynama Dorothy Nneka Edeová je ochotná jednat o prodeji klubu, který má začít v nové sezoně ve třetí fotbalové lize. Nemá ale zajištěno hřiště na celou sezonu, protože mu město České Budějovice dalo ze stadionu výpověď.
„Kraj tu vidí prostor pro jednání, protože majitel Dynama současně ovládá fotbalovou akademii, ve které se připravují děti z celého kraje. Pověřili jsme tedy právníky, aby zjistili hodnotu klubu. Jsme připraveni jednat o koupi, stabilizovat klub, ovládnout fotbalovou akademii a klub poté prodat. Jednání nebudou jednoduchá,“ připustil hejtman.
Vedení kraje si přeje změnit poměry ve fotbalové akademii, kam kraj i město České Budějovice vkládají prostředky, ale historicky tu nemají rozhodující pravomoce. „Tabulková hodnota hráčů akademie je odhadnuta na 19 milionů korun a tyto peníze jdou při prodeji hráčů Dynamu. Naše představa je, že by peníze za prodané hráče měla dostávat do svého rozpočtu fotbalová akademie,“ doplnil ekonomický náměstek hejtmana Tomáš Hajdušek. „Jihočeský kraj může Dynamo odkoupit pouze za reálnou odhadní cenu a musí současně zajistit, aby se později neobjevily skryté závazky,“ dodal Hajdušek.
Krajský zastupitel ANO Viktor Lavička, který je členem dozorčí rady fotbalové akademie, upozornil na současný aktuální problém. „Pirátská strana informovala, že trenéři fotbalové akademie odcházejí, protože nemají smlouvy na další období. Na konci června by se přitom měla zahájit příprava na další sezonu a oni nevědí, na čem jsou. Proto chceme, aby v akademii byla posílena kontrolní role města České Budějovice a Jihočeského kraje.“
Hejtman sdělil, že kraj se snaží zajistit, aby trenéři u fotbalové akademie zůstali. „Všechny jsme ujistili, že jsme připraveni jejich platy převzít, protože jsou placeni z peněz, které do akademie posíláme. Jen bychom je do vyřešení vlastnictví zaplatili jinak, nikoliv přes akademii,“ naznačil Kuba. Uzavřel debatu o Dynamu s tím, že o dalším postupu bude jednat rada kraje, konečné rozhodnutí pak bude náležet zastupitelstvu. V něm má hejtmanovo hnutí Naše Česko většinu.

Diskuse k článku