Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Holubářský ples

    pátek 21.2 20:00 - V sále Řepečské hospůdky

    K tanci a poslechu zahraje kapela Doubravanka.

  • Ples sportovců 2020

    pátek 21.2 19:00 - Písek, KD

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Jak s bývalými vojenskými kasárnami nakládají města? Mění se v bytové domy nebo kulturní centra

Žižkovy kasárny v Českých Budějovicích

Žižkovy kasárny v Českých Budějovicích

JIŽNÍ ČECHY – Málokde plní vojenské kasárny ještě svoji funkci, většinou velké prostory města prodaly anebo zbouraly. Jsou i místa, kde kasárny zůstaly trnem v oku radnici i obyvatelům, jinde mají velké plány se stavbou univerzity či koncertní síně. Jak dopadly kasárny v jihočeských městech a co se z nich stalo?

 

Různorodý příběh kasáren nabízí hned České Budějovice. Není tomu tak dávno, kdy prošly rekonstrukcí Mariánské kasárny na Pražské a Husově třídě. Investor ve velkém objektu vybudoval byty a kulturní galerii, kde se konají od minulého léta výstavy a kulturní akce. Kasárny tu po letech doslova dostaly nový život.

Objekty čtyřdvorských kasáren na pomezí sídliště Máj a Vltavy zase srovnaly bagry se zemí v roce 2013. Dnes už tam najdeme upravený park 4Dvory či nové bytové domy, v pozadí také brzy vyrostla Pouzarova sportovní hala. Hlavním záměrem v lokalitě bylo vybudování rejnoka. Koncertní a kongresové centrum podle návrhu Jana Kaplického stále nemá investora, který by projekt zaštítil astronomickými dvěma miliardami korun. Téma rezonuje krajským městem od roku 2008. Podle architektonického návrhu by se rejnok měl skládat ze dvou koncertních sálů. Jeden pro tisíc lidí a druhý zhruba pro pět set návštěvníků.

Po částech nabývají Budějovice také Žižkovy kasárny poblíž Mercury centra. Areál není celou rozlohou ve vlastnictví města, pouhá jeho třetina spadá pod Budějovice, zbytek vlastní celní správa a krajský soud. Nicméně i tak chtějí Budějovice svůj díl dobře využít. Nejprve se hovořilo o přesunutí části magistrátu do budov kasáren, později o parkovišti. V tuto chvíli je na stole nový návrh. Radní tu chtějí vytvořit technické učebny pro školy.

Jiný příběh nabízí písecké Žižkovy kasárny. Město Písek vede v současné době dva soudní spory o severní a jiží část areálu. První spor se týká jižní části a město se v něm soudí se společností Terabet. Podle kupní smlouvy již měla na místě v této době stát bytová výstavba, ale nestalo se. Písek tak v dubnu uvítal rozhodnutí Krasjkého soudu, jenž zneplatnil kupní smlouvu na tuto část. „Písemné vyhotovení rozsudku by město Písek mělo obdržet v horizontu zhruba dvou měsíců, přesto již do květnového zastupitelstva města byl zpracován odborem investic a rozvoje materiál týkající se návrhu dalšího postupu a využití areálu Žižkových kasáren,“ popsal vedoucí odboru investic a rozvoje Václav Filip.

V plánu je zatím vypracování architektonicko-urbanistické studie, která prověří možnost celkového využití jižní částí areálu včetně umístění nové sportovní haly. „Urbanistická studie na využití jižní části areálu by měla být hotova koncem letošního roku. Současně předpokládáme, že dojde ke změně územního plánu na plochy pro sport a rekreaci, aby ke sportovní hale mohla být zakomponována další sportoviště a také další volnočasové aktivity,“ dodává Václav Filip. Druhý soudní spor má město se společností Žižkov center, která má mít na starosti severní část areálu. Na základě nájemní smlouvy tu mělo vzniknout nákupní centrum.Ve věci se zatím nejednalo, vyčkávalo se na výsledek prvního sporu.

Velkým počtem kasárenských objektů se mohl v době rozkvětu pochlubit Jindřichův Hradec. Celkem jich bylo šest. Některé byly zbourány, přestavěny anebo prodány. Fučíkova kasárna, pozěji známá jako Švecova, funguje dnes jako studentská kolej a dva bytové domy. V místě Dukelské kasárny ve Václavské ulici stojí bytový dům a sběrný dvůr. Stará kasárna v Růžové ulici se proměnila v dům s pečovatelskou službou a kasárna 9. května je dnes Muzeem fotografie a moderních obrazových médií. Jediná Žižkova kasárna ve Vídeňské ulici je jediným kasárenským objektem v Hradci, který je k vojenským účelům užívaný dodnes. Stejně tak i 25. protiletadlový pluk ve Strakonicích neztratil svou funkci a je plně využíván ministerstvem obrany.

Zajímavé využití hledá Český Krumlov pro kasárny Vyšné, které jsou střídavě diskutovaným tématem na radnici. Krumlov dostal Vyšné o rozloze přes 22 hektarů darem v roce 2007. „Aktuálně zajišťuje město profesionální ostrahu areálu, provedlo demolice části nevyužitelných objektů, zpracovalo územní a regulační plán a v tuto chvíli zpracovává projektovou dokumentaci k územnímu řízení,“ informovala mluvčí radnice Petra Nestávalová. O areál bývalých kasáren projevila zájem iniciativa Univerzita pro Budoucnost. V roce 2013 vznikla idea založit ve městě mezinárodní univerzitu Krumlovia.

V současné době má Krumlovia velmi dobře a sofistikovaně zpracovanou náplň projektu,“ uvádí starosta města Dalibor Carda. Zatím se ale nepodařilo sehnat investora, který by do  této myšlenky vložil velké množství peněz. „Já jsem v  pracovní skupině Krumlovie, architektonické pojetí celého území je přesně podle mých představ, čili ucelená jednotka, nová městská čtvrť se zelení a odpočinkovou zónou,“ doplnil starosta s tím, že by byl rád, kdyby se v tomto duchu změnil územní plán. Zastupitelstvo navrhlo Krumlovii, že se bude účastnit jednání o územním plánu a bude pokračovat v pracích na konceptu a vizi projektu.

Jak myslíte, že by se nevyužívané prostory kasáren měly ve městech využívat?

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace