Jaké plány má nový jednatel milevské Sportovní společnosti?









MILEVSKO – Novým jednatelem milevské Sportovní společnosti je od 12. května Michal Herma. Do konce dubna pracoval jako vedoucí odboru investic a správy majetku na městském úřadu, kde podal začátkem roku výpověď. Měl už vyjednanou jinou práci, ale nakonec se rozhodl, že Milevsko neopustí. V poslední den se přihlásil do výběrového řízení na funkci jednatele, kde se rozhodl skončit Pavel Stejskal. Smlouva nového jednatele je pětiletá. V rozhovoru v Milevských novinách Michal Herma přibližuje své představy o správě a rozvoji milevských sportovišť. Jeho hlavní vizí jsou energetická řešení. A také nové nápady. Místostarostka Markéta Honzíková se netají tím, že své dočasné působení ve SPOSu předává docela ráda. Do rozhovoru se s Michalem Hermou zapojili oba.
Nejspíš je výhodou, že z předchozí funkce máte o stavu milevských sportovišť představu?
Michal Herma: Jedna věc je mít představu, v jaké kondici jsou budovy sportovišť, a druhá věc je seznámit se s provozem, který je i poměrně personálně náročný. Snažím se do provozu co nejrychleji vpravit.
Začněme u koupaliště. Tam se delší dobu mluví o nutnosti oprav vnitřních nátěrů. Jsou bazény před sezonou v pořádku?
Je třeba si říct, že vnitřní nátěry bazénů se nepovedly a nátěr se odlupuje. Takže máme bazény omyté tryskou a ve spolupráci s odborem investic je naplánováno pokrytí vnitřku bazénu fólií. To je nejefektivnější řešení. Největší průšvih je, že oloupaná barva přicpává filtraci a ta se musí častěji čistit. Uživatelům ale nic nehrozí.
Instalujete fólie do bazénů ještě před touto sezonou?
Ne, to určitě ne. Letos vše vyčistíme a bazény napustíme. Fólie na dno a boky bazénů bychom chtěli instalovat příští rok.
Kolik bude takové řešení stát?
Podle síly fólie byly před půlrokem ceny od 1,8 do 2,7 milionu. Tuto akci budeme navrhovat do příštího městského rozpočtu. Pak jsou tam i další provozní drobnosti, které bych rád řešil.
Jaké?
Herma: Myslím, že osvětlení v areálu by utáhl fotovoltaický panel a také užitková voda by dala ohřívat fotovoltaickým panelem v kombinaci s bojlerem. Ta sestava není drahá a úspora by tam nějaká byla. Pak jsme se bavili s paní místostarostkou, že je tam poměrně velký odběr vody, jestli by nestálo za úvahu na provozní spotřebu pořídit vrt. Určitě ne pro napouštění velkých bazénů, ale pro malý bazének, který se pravidelně vypouští, na mytí dlažby, na zavlažování.
Na koupališti se trávníky zavlažují pitnou vodou?
Markéta Honzíková: Když to potřebují, tak ano. Pokud bychom měli vrt, mohla by se užitková voda využít i na toaletách.
Herma: Navíc tamní povrchová voda je hodně železitá, železo se usazuje na zařízeních. Chápu ale, že koupaliště je sezonní záležitost, takže se musí vynakládat peníze s rozumem. Ale skutečně bych zvažoval, jestli nevyužít fotovoltaiku, protože slunné místo tam je. Třeba na večerní čištění, kdy voda jenom cirkuluje. Ale to hodně předbíhám. Aktuální otázkou je, jestli nedoplnit nějaké herní prvky, aby to tam bylo pro děti zábavnější. Dvě houpací zvířátka, jedna malá skluzavka, to je málo.
Jak to bude s bistrem na koupališti?
Herma: Tam je smlouva až do roku 2031, což mě docela mrzí. Provoz koupaliště nestojí malé peníze, dalo by se to řešit jinak. Velkou inspirací je pro mě pan Tollinger mladší. Když se podíváte do jeho myčky u obchodní zóny, tak tam má malý samoobslužný bufet. To bych si uměl představit i na koupališti. Že si tam dojdete uvařit kávu, kdykoliv budete chtít, může tam být automat na pití, zmrzlinu a nějaké bagety. A ty peníze by mohly zůstávat nám.
Rozhovor ve středečních Milevských novinách pokračuje na téma zimní stadion, parkování v jeho okolí, hala, hotely, pumptrack, tenisové kurty, ale třeba také tréninková dráha pro hasiče nebo wellness a posilovna v režii města…
Diskuse k článku