Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Vokální soubor X-TET

  sobota 7.12 18:00 - Kaple Nanebevzetí Panny Marie, Štítného ulice, Jindřichův Hradec

  Koncert.

 • Tim Rice, Andrew Lloyd Webber Evita

  sobota 7.12 19:00 - DK Metropol, České Budějovice

  Muzikál podle životního příběhu Evy Perónové.

Zobrazit všechny události
 

Jaký bude další osud kontroverzní maškarní lavičky v Milevsku?

Nová lavička u milevského náměstí. Jednu nemilou událost má bohužel na kontě - spálený dětský zadeček z rozpálených dlaždic v minulých dnech vedra. , Autor: L. Kolářová

Nová lavička u milevského náměstí. Jednu nemilou událost má bohužel na kontě - spálený dětský zadeček z rozpálených dlaždic v minulých dnech vedra.     Autor: L. Kolářová

MILEVSKO - Na konci července byla instalována široce diskutovaná lavička s maškarními postavami, kterou městu dodala sochařka Alexandra Koláčková. Lavička se nachází vedle budovy s Muzeem milevských maškar, má sloužit k jeho propagaci a zároveň domácím i turistům připomínat největší milevskou atraktivitu, masopustní milevské maškary. Peripetie kolem lavičky rozdělily město. Radnice se v minulém volebním období rozhodla zkultivovat dvůr infocentra, které se nachází v přízemí domu č. 6 pod muzeem maškar. Na dvoře se měly objevit lavičky, stojany na kola, mapy s trasami výletů. Součástí projektu byla také lavička s postavami maškar, na níž město požádalo o příspěvek Nadaci ČEZ.

 

Odmítnutí lavičky by se prodražilo

Radnice s žádostí uspěla a z celkových nákladů na umělecké dílo sochařky Alexandry Koláčkové, které představují 420 tisíc korun, zbyde na město doplatek kolem padesáti tisíc. Jenže ke konci minulého volebního období se město začalo dostávat do finanční tísně. Například pokus odložit poslední etapu rekonstrukce Švermovy ulice, kde lidem celé roky přetékaly fekálie z kanalizace do sklepů, vyvolal obrovskou vlnu nevole. Lidé začali debatovat o tom, jestli město potřebuje věci jako je maškarní lavička, když má problémy se základní infrastrukturou. Dokončení Švermovy ulice si lidé prakticky vybojovali. Nevole vůči lavičce u části obyvatel zůstala. Navíc kritici poukazují na to, že s instalací lavičky souvisí i úprava prostranství a výdaje jsou tak vyšší než doplatek za samotné dílo.

Když nastoupil na radnici po podzimních volbách 2018 nový místostarosta Michal Horek, tuto náladu mezi občany vycítil a pokusil se projekt lavičky zastavit. Oslovil sochařku s tím, aby dílo nedodávala - práce na lavičce totiž ještě nebyly zahájeny. Sochařka se však vzápětí ozvala ústy svého právního zástupce, že v tom případě bude požadovat odstupné kolem 150 tisíc korun. I místostarosta poté rezignoval a seznal, že pro město bude levnější doplatit 50 tisíc k dotaci od Nadace ČEZ než uhradit 150 tisíc odstupného. Začalo se tedy hledat místo pro lavičku, na úpravy dvora za infocentrem už nedošlo. Jen byla nedávno zbourána zeď, která dvorek oddělovala od veřejného prostranství. Lavička byla umístěna na chodník směrem do náměstí, odkud zmizel mlékomat v podobě krávy. To vyvolalo další kritiku obyvatel, přestože mlékomat byl pro zemědělské družstvo dlouhodobě ztrátový.

Nešťastný vzkaz občanům

Sochařka dílo nestihla dokončit v původně smluveném termínu do konce června, odvolala se na zimní průtahy v samotném Milevsku, kdy nebylo jasné, zda lavičku město vůbec odebere. Nyní 25. července tedy lavička konečně dorazila. To, že se na ní starosta Ivan Radosta vyfotil spolu s autorkou a poslancem KDU-ČSL Janem Bartoškem, vyvolalo na facebooku města doslova smršť reakcí. Zejména kvůli výzvě, působící za dané situace ironicky - že se město těší na pochvalné komentáře. Lidé se rozdělili na ty, kteří lavičku považují za zbytnou, a ty, kteří věří, že lavička ozvláštní Milevsko.

Bránu času a Strážce času taky nechtěli

Lavička se ale nakonec pravděpodobně stane místní atraktivitou, už o víkendu si ji fotili místní i turisté. Její budoucnost se dá odhadnout z podobných vln nevole, kterými lidé zahrnuli v roce 2005 například instalaci slunečních hodin s názvem Strážce času v Sezimově Ústí. Prudké odmítavé reakce na vyzáblou kovovou postavu na náměstí Tomáše Bati musela strávit domácí autorka, architektka Alena Kalinová. Už v roce 2008 ale dílo získalo vyznamenání v italské Brescii, kde se dostalo mezi devítku oceněných slunečních hodin z dvou stovek různých děl. Kritika utichla, lidé si na Strážce času zvykli.

Ještě větší bouře se strhla v roce 2013 v Táboře, když na Křižíkově náměstí byla instalována bronzová skulptura s otvorem uprostřed. Autor Albert Kraliček z Nové Paky ji nazval Brána času a otvor měl symbolizovat průhled z minulosti do současnosti - z táborského Starého města na Nové město. Nebo naopak.

Dílo se v noci nasvěcuje různými barvami. Táborští patrioti dávali soše hanlivé názvy včetně díry do zadní části těla. Na sociálních sítích to kvůli Bráně času bouřilo docela dlouho, autor Kraliček byl zaskočený. Tehdejší starosta Jiří Fišer konstatoval, že nečekal tak prudký odpor hlavně ze strany mladých lidí. Rozumně ale dodal, že dílo prověří čas. A to se také stalo. Dnes jen málokdy uvidíte Bránu času opuštěnou. Buď v ní sedí děti, mladí lidé, nebo se u ní fotí turisté. Největší zájem je o barevně nasvícené noční fotky. A to zrovna střídání barev lidé častovali odsudky, že když už, tak decentní bílé světlo a nikoliv diskotékové haligali. Město Tábor atraktivitu pro mladé lidi zvýšilo nezakódovanou wifizónou na tomto místě.

Maškarní lavička, ať už ji milevští odpůrci vezmou na milost nebo ne, tak má už dnes postaráno o svůj příběh. Koneckonců i největší magnet Paříže, Eiffelova věž, byla zprvu nenáviděná a odmítaná.

 

 

Diskuse k článku - 36 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2 3 4  | Starší příspěvky »
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  je třeba přeložit maškary do muzea tam o to budou starat ušetří se sta tisíce prostor nad spořitelnou nabídnout k pronájmu a to přinese ročně za pronájem spoustu peněz.Je třeba přemýšlet ekonomicky a ne se zviditelnovat a získavat body doufám že už to voliči pochopili a v příštích volbách jim to spočítají.

  Vloženo 8.8.2019 22:08:12

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   No vy ste chytrák. Když v mN píšou, že do muzea v klášteře skoro nikdo nechodí a tohle muzeum má větší návštěvnost, tak ho dáme do kláštera. A když má město problém pronajmout cokoliv, o pronájmy v milevsku zájem není, utekla i banka nad kostelem, tak chci vidět ty spousty peněz co z toho potečou. Akorát by byl prázdnej barák na náměstí.

   Vloženo 8.8.2019 22:12:50

 • Pavel Jindra 

  Reagovat

   

  Ta kráva byla rozhodně menší kýč jak ta lavička. Je to odporné dílo!

  Vloženo 8.8.2019 21:12:27

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Radní vymysleli najednou, že mlékomat narušuje vzhled secesní spořitelny. Maškarní lavička měla být umístěna za budovou. Proč se tak nestalo? Tahle hrůza nevadí secesnímu vzhledu? Holt radní si budou dělat, co chtějí, krásný smrk se jim taky nehodil do krámu. Obyvatelé se musí smířit. Na jejich názory se nehledí. Arogance moci. Jiné velké problémy se neřeší Hlavní je s partou kamarádíčků dotovat maškary. Bohužel, stěžovat si můžeme na lampárně.
  ší

  Vloženo 8.8.2019 20:14:17

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Ta ať čtu jakýkoliv příspěvek vždy to skončí u peněz to už vážně všichni vidí jen ty prachy?Ať už je věc myšlena sebelíp nebo je to blbost stejně z toho vylezou zese jen prachy.Lidi dyť se z tý honby za penězma dřív nebo pozdějc zblázníme!Dovolte ještě jednu poznánku ohledně čísel kdo si myslí,že by muzeum kanalizace mnělo větší návštěvnost než muzeum ať už maškar nebo v klášteře?Pokud chce někdo vidět lejna stačí nahlédnot sem tady se píše jen o ho_ nech.

  Vloženo 8.8.2019 11:37:57

 • lada 

  Reagovat

   

  Tak bidlu na náměstí přibyly děti, snad po něm jako otci jsou takové nekoukatelné, nehezké.

  Vloženo 7.8.2019 19:04:56

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   To jsem moc nepochopil tvoji myslenku.

   Vloženo 7.8.2019 21:26:21

   • mojmír 

    Reagovat

     

    Já jo. Lada je pravdivej básník. Básníci jsou umělci.

    Vloženo 8.8.2019 19:18:26

« Novější příspěvky 1 2 3 4  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace