Jihočeši podceňují cukrovku, přestože se jí bojí. Může způsobit i slepotu

Průzkum ukazuje, že největším problémem Jihočechů je to, že ignorují preventivní prohlídky. Tam se totiž měří hodnota cukru v krvi už od třiceti let věku. Každý třetí obyvatel jižních Čech nechodí na preventivní prohlídky včas. Velká část Jihočechů tak o své hladině cukru v krvi nemá tušení.
Nedostatečná prevence je přitom podle obdorníků zásadním důvodem, proč lidé o své nemoci neví. Přestože se až polovina Jihočechů cukrovky bojí, stejný počet lidí v regionu neví, že jí lze účinně předcházet především úpravou životního stylu. Nejrizikovější skupina z hlediska onemocnění cukrovkou jsou lidé mezi 56 až 65 lety.
Povědomí o zdravotních rizicích, která cukrovka přináší, je naproti tomu v regionu poměrně silné. Sedmdesát procent Jihočechů ví, že cukrovka může vést k oslepnutí, 80 % lidí ví, že při cukrovce existuje riziko amputace dolních končetin. Zároveň ale lidé přiznávají, že zdravý životní jim příliš nic neříká – více než polovina lidí v jižních Čechách nesportuje, pouze 18 % dodržuje zásady zdravého stravování a polovina lidí přiznává nadváhu. Právě tyto faktory podle posledních výzkumů stojí za epidemií diabetu.
Onemocnění cukrovkou se obává polovina lidí v Jihočeském kraji. Každý osmý respondent je dokonce přesvědčen, že jeho osobní riziko onemocnění cukrovkou je vysoké. Podle lékařů trápí cukrovka 2. typu přibližně desetinu populace. A Jihočeši to potvrzují. O tom, že by se měli léčit s cukrovou, ví 12 % lidí v kraji, vyplynulo z průzkumu.
„Diabetes zatím neumíme vyléčit, a proto je klíčové jej správně kompenzovat. Z našich šetření bohužel vyplývá, že uspokojivé hladiny tzv. dlouhého cukru, který je hlavním ukazatelem správné kontroly onemocnění, nedosahuje ani polovina diabetiků s cukrovkou druhého typu,“ říká Milan Kvapil prezident Diabetické asociace ČR, a dodává: „Pokud by hypoteticky všichni pacienti svůj diabetes správně kompenzovali, dokázali bychom každý rok předejít stovkám úmrtí, infarktů, amputací, selhání ledvin nebo ztrátám zraku a dalším komplikacím, které postihují nedostatečně kompenzované pacienty.“
Diskuse k článku