Jihočeští vědci pomáhají vracet vzácné dudky do přírody. Dočkali se první dudčí rodinky - Jižní Čechy Teď!
6. 8. 2019 15:44

Jihočeští vědci pomáhají vracet vzácné dudky do přírody. Dočkali se první dudčí rodinky

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Když vědci v loňském roce pozorovali na pastvinách divokých koní u Milovic prvního dudka, který opakovaně prozkoumával tamní louky, věřili, že se letos vrátí. O to větší byla jejich radost, když v těchto dnech na pastvině pozorovali celou rodinku těchto ohrožených ptáků.




 

„Rodičovský pár s mládětem jsme zahlédli jen několik desítek metrů od vstupu do rezervace,“ popsal radostnou událost Miloslav Jirků z Biologického centra AV ČR v Českých Budějovicích. Dudek chocholatý patří k nejohroženějším druhům ptáků v České republice, a to proto, že se z přírody vytratil velký hmyz, včetně chrobáků, a z krajiny navíc zmizely i staré stromy s dutinami, v nichž dudci hnízdí.

Divocí koně, zubři a zpětně šlechtění pratuři vytvářejí pro dudky ideální prostředí. Součástí pestré mozaiky, která díky pastvě vzniká, jsou také nízké porosty řídkých trávníků, v nichž nacházejí domov cvrčci. Ti jsou další důležitou součástí potravy dudků.

Výskyt páru dudků s mládětem je pro rezervaci další úspěch v oblasti záchrany ohrožených druhů. „Když jsme loni zaznamenali na pastvinách prvního dudčího ´průzkumníka´, doufali jsme, že se letos opět vrátí. Proto máme velkou radost, že se nejedná pouze o jediného dudka, ale rodinku s mládětem,“ doplnil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

V minulých letech ochranáři instalovali pro dudky několik speciálních budek. První v roce 2016, další pak loni. V současné době vědci analyzují materiál, který v nich nasbírali, aby určili, zda dudci některou z nich využili k hnízdění.

Diskuse k článku

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.