Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Jarní keramická dílna

  Čtvrtek 27.2 17:00 - Dům dětí a mládeže - Domeček, Dačice

  S sebou starší oblečení, které si můžete ušpinit a přezůvky.

 • Malta - opomíjený klenot Středomoří

  Čtvrtek 27.2 19:00 - Divadlo Oskara Nedbala Tábor

  Beseda s promítáním.

Zobrazit všechny události
 

Došlo v Písku k týrání koně? Hřebčinec to odmítá

Ilustrační foto. , Autor: Petr Eliáš - Jižní Čechy Teď

Ilustrační foto.     Autor: Petr Eliáš - Jižní Čechy Teď

AKTUALIZOVÁNO - 20.2.2019 16:41

PÍSEK – Na sociální síti Facebook kolují videa, na kterých je podle autorů a sdílejících vidět údajné špatné zacházení s koněm ve státním podniku Zemský hřebčinec Písek. Nahrávky jsou pořízeny z větší vzdálenosti a není z nich patrné, co přesně incidentu předcházelo. Vidět je pouze zaměstnanec, který trhá vodítkem na ohlávce hřebce. Video na Facebooku zveřejnila jedna z uživatelek a přidala k němu komentář: „Krutá realita. Takto se vzdělávají mladí koně v Zemském hřebčinci Písek před zraky studentů střední školy oboru jezdec ošetřovatel. Praxe skutečně k nezaplacení!"

Zemský hřebčinec Písek uvedl, že k incidentu došlo 19. února. „Jednalo se o zcela mimořádnou událost, při níž se zaměstnanec hřebčince dostal do konfliktu s jedním z mladých koní ve výcviku. Úvodem je nezbytné, aby zaznělo, co všechno této situaci předcházelo. Kůň byl do hřebčince přiveden minulý rok na podzim z hříbárny a je v majetku našeho podniku. Již v prvních dnech jeho pobytu u něj ošetřovatel z řad zaměstnanců hřebčince zaznamenal chování, které není u koní úplně běžné. Poté, co znervózněl, protože se něčeho lekl, jednal tak, že se postavil na zadní nohy a předními začal hrabat kolem sebe. A to se opakovalo několikrát," popisuje chování koně písecký hřebčinec. Proto se prý vedoucí střediska rozhodl, že výcvik mladého koně bude z bezpečnostních důvodů zajišťovat výhradně on sám.

Agresivní chování koně se prý opakovalo mnohokrát. „V jednom případě se hřebci podařilo ošetřovatele přední nohou zasáhnout a srazit pod sebe, kde po něm začal šlapat. Díky bohatým zkušenostem v zacházení s koňmi se tehdy zaměstnanci podařilo celou situaci zvládnout, aniž by došlo k újmě na zdraví člověka nebo zvířete," stojí dále v prohlášení hřebčince.

Konflikt z 19. února podle hřebčince natočil mobilem student vykonávající praxi. „Ani ne tříletý hřebec byl v rámci výcviku voděn po nádvoří a celkem třikrát se vytrhl a utekl. Pokaždé šlo o důsledek toho, že se kůň začal chovat neovladatelně a svým jednáním ohrožoval vodiče na zdraví. Celá situace vygradovala poté, co se z vodítka vytrhl již potřetí a to za tak vyhrocených okolností, že ošetřovatele při snaze utéct dokonce strhl na zem. V této zcela mimořádně vypjaté atmosféře, kdy hřebec stál na zadních nohách a kopal po svém vodiči a několikrát utekl, přistoupil zaměstnanec k jeho potrestání, jak bylo zaznamenáno mobilním telefonem," popisuje dále Zemský hřebčinec Písek.

Státní podnik odmítá tvrzení, že šlo o týrání zvířete. Za opakované trhání za vodítko se vedení hřebčince ale přece jenom rozhodlo udělit trest. „Jediné, co lze rozporovat, je doba, po kterou byl hřebec jednání svého vodiče vystaven. Tu vedení Zemského hřebčince Písek skutečně vyhodnotilo jako delší, než bylo nezbytně nutné. Na zjištěnou nepřiměřenost ředitel hřebčince zaměstnance důrazně upozornil a sdělil mu, že jakkoli je pochopitelné, že člověku v takové situaci lidově řečeno rupnou nervy, profesionál se musí umět ovládnout a přes mimořádnou vypjatost situace nelze jinak, než zachovat chladnou hlavu. Za to, že se vše nepodařilo vyřešit s větším klidem, čeká pracovníka od zaměstnavatele postih," dodalo vedení Zemského hřebčince Písek.

 

Diskuse k článku - 20 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Trhání s udidlem a jiné dnešní vychovné metódy 

  Reagovat

   

  Jsou úplně v nepoměru v konfrontaci s historií. "Jsi blbej, dáme tě ke kobylam" hovoří za vše. Kůň byl hovado, dobytek a dnešnímu velejemnému postoji k němu by se asi upřímně tehdejší koňáci smáli.

  Vloženo 21.2.2019 06:54:46

 • Martina 

  Reagovat

   

  Já bych chtěla vidět, co by tu všichni psali, kdyby kůň vběhl mezi ty přechytračelé studenty, kteří možná umí tak max zacházet s mobilem, a někoho pokopal, zranil. To by bylo keců! Neměli byste nechat na odbornících, jak si poradí s takovým koněm? Ošetřovatel to bude vědět líp než všichni laici dohromady. Fakt už jsme úplně zdegenerovaní, řešíme pitominy a věci zdravého rozumu nám unikají.

  Vloženo 20.2.2019 21:19:14

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Kdyby se lidi radši starali o sebe...

  Vloženo 20.2.2019 20:59:29

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  nikdo nepsal, že to byl plemeník. Byl to mladý 3letý remonta naskladněn z hříbárny, kdo tu práci nezná nepochopí, ono mít na vodítku 600kg živé váhy s vlastním rozumem není až taková prdel:))

  Vloženo 20.2.2019 20:53:12

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Spíš, nechápu jak takovéto chování můžou pouštět do plemenitby...Ten hřebec má snad mít exteriér a charakter.

  Vloženo 20.2.2019 18:12:26

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace