Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Jihočeské muzeum zabodovalo s výstavou o první světové válce

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích získalo Cenu Českého výboru ICOM, která je udělována projektům významně přispívajícím k mezinárodní spolupráci, rozvoji edukační činnosti či zpřístupnění kulturního dědictví handicapovaným občanům. A to za výstavu První světová válka – léta zkázy a bolesti. Ocenění zástupce muzea převzal v rámci slavnostního vyhlášení výsledků XVI. Ročníku Národní soutěže muzeí Gloria Musaealis 2017, a to 17. května v Praze. Akci pořádaly Ministerstvo kultury, Asociace muzeí a galerií České republiky a Český výbor ICOM.

Porota soutěže ohodnotila projekt První světová válka - léta zkázy a bolesti takto: „Výstava uchopila téma války s aktuální naléhavostí. Ukázala, za jakých podmínek ze zmaru a zkázy vznikla Československá republika. Skvěle postavená prezentace ukazující projevy a dopady války na Českobudějovicku byla provázena mimořádně propracovaným a působivým programem pro dospívající mládež."

Mezi 43 přihlášenými projekty v kategorii Muzejní výstava roku 2017 se Jihočeské muzeum dostalo mezi šest nejlepších. „Zmíněná expozice si klade za cíl zmapovat první světovou válku s jejími příčinami i důsledky, a to jak pro Českobudějovicko, tak i jihočeský region, Československo, ale i v mezinárodních souvislostech, zejména v česko-rakouských. Projekt přibližuje hrůzy války a to nejenom na frontě, kde vojáci prožívali neustále mezní životní okamžiky, ale i v týlu, kdy ženy a děti, rodiny vojáků, byly nuceny strádat v důsledku zhrouceného válečného hospodářství a musely čelit mnoha kritickým situacím," uvedl za muzeum Tomáš Svoboda.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace