Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Místní kolo soutěže

  středa 22.1 17:00 - Blatná, ZUŠ

 • Stopem se psem v Asii

  středa 22.1 17:00 - Městská knihovna Jindřichův Hradec, U Knihovny 1173, Jindřichův Hradec

  Beseda.

Zobrazit všechny události
 

Kraj chce seniorům nabídnout tísňová tlačítka zdarma

Nouzové tlačítko, které lze nosit zavěšené na krku. , Autor: Z nabídky portálu lokatech.cz

Nouzové tlačítko, které lze nosit zavěšené na krku.     Autor: Z nabídky portálu lokatech.cz

JIŽNÍ ČECHY - Počet obyvatel České republiky přesáhl 10,6 milionu. Nejvíc přibylo cizinců, ale ve struktuře obyvatelstva se každoročně nejvíc zvyšuje počet důchodců. Lidé starší 65 let teď tvoří téměř pětinu populace. V Jihočeském kraji mají senioři nejvyšší zastoupení v okrese Písek, který je i v rámci České republiky po Hradci Králové druhý. Z celkového počtu 70 870 obyvatel je jich ve věku 65+ v píseckém okrese 14 655. Okres Tábor ovšem není o moc pozadu. Má celkem 102 000 obyvatel, z toho ve věku 65+ je jich 20 609. Údaje Českého statistického úřadu pocházejí z roku 2016, novější k dispozici nejsou.

 

S přibývajícím věkem přichází zhoršení zdravotního stavu, člověk je méně soběstačný a v mnoha případech je nejobvyklejším a zdánlivě jediným řešením umístění v domově důchodců či s domě pečovatelskou službou. Přitom statistiky ministerstva sociálních věcí ukazují, že 99 procent seniorů preferuje možnost zůstat doma. Pak ovšem může nastat problém, pokud se v domácím prostředí stane úraz či nastanou jiné zdravotní komplikace. Jsou ale možnosti, díky nimž se senioři nemusejí obávat i náročnějších aktivit včetně procházek do přírody, turistiky, houbaření a podobně. Moderní technologie umožňují například mít na ruce hodinky s tísňovým tlačítkem a možností lokace uživatele ve venkovním prostoru mimo domov 24 hodin denně.

Tlačítko řeší obavy seniorů

V Táboře existuje tísňová péče Život plus. „V současné době má asi dvacítku klientů a mohou si vybrat buď formu hodinek, nebo zavěšení na krk, je to ovšem služba placená," seznamuje Lucie Manková, vedoucí odboru sociálních věcí městského úřadu. Služba má působnost bez omezení po celé republice, ale v konkrétních případech zasahuje po zavolání z dispečinku městská policie. „Život plus neřeší jen zdravotní problémy klientů. Měli jsme případ, že seniorce v zimě vypověděly službu akumulačky, takže jsme sháněli opravu," vybavuje si Manková. Zároveň přiznává, že seniory od využívání této služby může odrazovat cena. Měsíční poplatek je totiž 400 Kč a za pořízení tlačítka se platí jednorázově 2 500 Kč. „Řádově víc klientů bychom si stejně asi nemohli dovolit z kapacitních důvodů městské policie. Ta má totiž klíče od bytů seniorů a v případě potřeby k nim vyjíždí," dodává Manková.

Kraj chystá tlačítko zdarma

Táborské zastupitelstvo minulý měsíc projednalo a schválilo návrh zastupitele Miroslava Ryby (ANO), člena jihočeské komise Smart region. Kraj připravuje projekt tísňové péče o seniory, který by měl být podle něj plně hrazený z krajského rozpočtu. Pro uživatele tedy bez jakéhokoliv poplatku. V usnesení táborští zastupitelé nabídli součinnost při realizaci projektu. Zároveň konstatovali, že ve městě Tábor není pro potřebné seniory a zdravotně hendikepované dostupná bezplatná forma této služby. Pokud bude projekt realizován, pak bude radnice usilovat o maximální potřebnou součinnost městské policie, dobrovolných hasičů a místního poskytovatele pečovatelské služby – příspěvkové organizace města Tábora.

Miroslav Ryba zdůraznil, že v důsledku nedostatečného rozšíření tísňové péče klesá kvalita života obyvatel a není využit potenciál odlehčení nákladnějším sociálním službám. „Pokud v tuto chvíli projeví Tábor iniciativu směrem k projektu, může získat nemalý náskok před ostatními městy kraje a uspíšit realizaci projektu," oslovil zastupitele Ryba. Což se přijetím usnesení stalo.

Plusy a mínusy testovali v Plané

Krajský pilotní projekt této formy tísňové péče se uskutečnil letos na jaře v Domě s pečovatelskou službou v Plané nad Lužnicí. „Zapojilo se do něj osm seniorů ve věku 80 plus. I když se hodinky osvědčily, máme po zkušenostech některé výhrady," uvedla vedoucí tohoto sociálního zařízení Tereza Jindrová. Největší problém byl podle ní u seniorů ten, aby hodinky vůbec zvládli obsluhovat. Tísňové tlačítko je příliš malé a nedostatkem je i to, že baterie vydrží jen 24 hodin a musí se nabíjet. To hlídaly většinou pečovatelky, protože senioři zapomínali. Překážkou jsou i veškeré texty na hodinkách v angličtině. Jako pozitivum vidí činnost tísňové služby, která například večer připomínala seniorům léky. „Mám zato, že co do obsluhy je to záležitost až další generace seniorů, kteří mají s moderní technikou již zkušenosti. Senioři se bojí technologií, nechtějí zkoušet nové věci, mají strach z vlastního selhání a neschopnosti. Přesto jde bezesporu o užitečnou věc, která seniorům dává jistotu třeba při vycházkách do města," zhodnotila Jindrová.

O termínu realizace rozhodne kraj

„Pilotní projekt v Plané nad Lužnicí se osvědčil a jak to vypadá, na řadě by mohl být Tábor," uvedl vedoucí odboru regionálního rozvoje Jihočeského kraje Luboš Průcha. „Časový horizont zatím uvést nemohu, vše bude záležet na rozhodnutí orgánů kraje. Konkrétní příprava realizace projektu zřejmě začne v příštím roce, poté bude vyhlášeno výběrové řízení na dodavatele. Od jeho nabídky se také bude odvíjet cena projektu. Ta půjde pravděpodobně většinově z krajského rozpočtu. Byli bychom ale rádi, aby se připojila finančně i města, obce, případně sponzoři, abychom systém mohli pro seniory poskytovat alespoň zpočátku zdarma. Dotační titul na tento projekt totiž zatím neexistuje," vyjádřil se ke stavu příprav Luboš Průcha.

 

Diskuse k článku - 5 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Šunt, předražený, nehorázně nákladný. Jsou lepší a levnější.

  Vloženo 3.11.2019 21:24:58

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Jestli tam baterka podle popisu vydrží jen 24 hodin, tak by cena tohoto zařízení sloužící českým důchodcům měla být tak do jednoho tisíce korun max. A za 400 Kč měsíčně, by to muselo umět i internet. Věřím tomu, že je to dobrá, ovšem předražená věc. Ale to ať si posoudí každý sám, protože vím, že není důchodce jako důchodce. :-)

  Vloženo 3.11.2019 18:10:43

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Je to super věc a může to zachránit starým lidem život.

  Vloženo 3.11.2019 16:49:07

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Ptám se, kdo by pořídil své babičce online pomoc v malém tlačítku a v angličtině. No, odpovězte si sami. A od toho odvoďte svůj hlas v příštích volbách, od komunálu po parlament. ...

  Vloženo 3.11.2019 14:26:44

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Nikdo soudný. Ale obecně, výběrka mají svá kouzla a bonusy, takže třeba i taková čínština na displeji při řádné argumentaci může být velká výhoda. Ne pro uživatele, ale pro zadavatele a přisáté.

   Vloženo 4.11.2019 08:42:17

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace